Навіщо потрібні самці?

Навіщо потрібні самці?

Розмноження статевим шляхом — складний і далеко не найефективніший спосіб продовження роду, однак статевий добір відіграє визначальну роль в еволюції видів.

Розмноження статевим шляхом має безліч недоліків, чому ж близько 3 мільйонів видів обирають саме цей спосіб? Адже на пошук партнера витрачаються час і сили, і де гарантія, що нащадки отримають від батьків кращі гени? Чи не занадто все це проблематично для стрункої теорії Дарвіна?

Є й інші способи розмноження, і популяція, яка складається виключно із особин жіночої статі, здатна продукувати набагато більше нащадків. Так навіщо ж потрібні самці, якщо весь їх внесок у дітонародження полягає у передачі сім'я? Відповідь полягає в еволюційних перевагах, які дає статевий добір.

З життя комах

Щоб визначити, наскільки важливий статевий добір для еволюції, вчені протягом 10 років в лабораторних умовах досліджували поведінку хрущаків, або борошняних жуків. Вони варіювали число самців і самиць в контрольних групах, щоб зрозуміти значення внутрішньовидової конкуренції.

Вже через 7 років, після зміни 50 поколінь жуків, було виявлено, що самці, які найактивніше боролися за самиць, були більш здоровими і менш схильними до різних захворювань. При цьому жуки, які мали можливість спаровуватись без боротьби за самиць, вимерли вже через 10 поколінь.

Переваги статевого добору

«Статевий добір — потужна еволюційна сила, яка визначає, кому судилось брати участь у продовженні роду», — пояснює професор еволюційної екології Метт Гейдж, який керував дослідженнями в Університеті Східної Англії. За словами професора Гейджа, статевий добір забезпечує поширення сильних генів і перешкоджає розмноженню генів поганих, так що елемент боротьби серед самців забезпечує поліпшення генетичного здоров'я популяції.

Щоб привабити самиць, самцям доводиться боротись із суперниками, і ті, хто виходять переможцями в цій боротьбі, як правило переважають і в усьому іншому. Таким чином, статевий добір служить важливим і досить ефективним фільтром у підтримці та покращенні виду, а всі шлюбні ігри і пишні барви, які ми спостерігаємо в природі, відіграють важливу еволюційну роль, сприяючи виживанню і процвітанню видів.

X

Вхід

Завантажую...