Навколишнє середовище обумовлює розвиток мови

Навколишнє середовище обумовлює розвиток мови

Чи впливають умови навколишньої атмосфери на те, як люди видають звуки? Якщо коротко, то відповідь — так. Ця відповідь була отримана в результаті досліджень, які проводились протягом останніх 15 років вченими-ларингологами. Вони продемонстрували, що дуже сухе повітря негативно впливає на те, як функціонують людські голосові зв'язки. Експериментальні та натуралістичні дослідження змогли продемонструвати, що таке повітря, особливо холодне повітря з незначною кількістю вологи в ньому, змушує людську гортань працювати менш ефективно.

Голосові зв'язки в посушливих умовах (або в більш загальному випадку — коли вони зневоднені) працюють з перебоями під час вібрації. Тому в сухих умовах важче точно контролювати голос. Так чи повинні мови, які використовують малорозрізні тони для простої передачі сенсу, бути представлені не так широко в дуже посушливих регіонах?

Щоб відповісти на це питання, Даміан Блазі, Шон Робертс і Калеб Еверетт з Університету Майамі проаналізували дві великі, визначені незалежно одна від одної бази даних мов світу. Вони отримали чітке кількісне підтвердження своєї гіпотези, навіть після ретельного врахування такого важливого чинника, як спорідненість між мовами. Тональні мови, а особливо зі складними звуками, набагато рідше виникають в дуже сухих регіонах.

Якщо коротко, то можна сказати, що в деякому розумінні мови проявляють екологічну адаптивність. Вчені не стверджують, що мови визначаються лише кліматом, або що в сухих регіонах не говорять на мовах зі складним звуком. Відзначається, що на великих проміжках часу існує невеликий вплив проти вживання звуків, які екологічно нераціональні з біологічних причин. Цей тиск може, наприклад, проявитись в меншому поширенні слів зі складним звучанням в таких мовах.

Можливо, що ефект посушливого повітря впливає на мови й по-іншому, але на даний момент це ще неясно. В цьому дослідженні вчені перевіряли те, що їм здалось простою і логічною гіпотезою, яка ґрунтувалася на попередній експериментальній роботі.

Передісторія

Калеб Еверетт прийшов до цього дослідження, читаючи роботи в таких областях, як фізична та культурна антропологія. «Ця робота змогла показати, наскільки ми як вид екологічно адаптивні навіть в несвідомому, поведінковому сенсі, — розповідає він. — В якомусь сенсі можна сказати, що нашою прикметною особливістю є те, що ми добре схильні до адаптації. Ми змогли адаптуватись до регіонів, де холодно і сухо (досить суворі екологічні умови), величезною кількістю способів». Наприклад, біологічно: носові порожнини деяких популяцій людей на півночі змінились таким чином, щоб більш ефективно зволожувати і нагрівати повітря.

«Як фахівець з мов, — продовжує Еверетт, — я завжди дивувався, чому наша здатність як виду екологічно адаптуватись не поширюється на мову. Лінгвісти (і я в тому числі) зазвичай вважали, що мова не є екологічно адаптивною. Тепер з'ясовується, що наша позиція з цього питання не бездоганна. Ми багато знаємо про зміни в мовах, і багато причин цих змін ніяк не пов'язані з характеристиками навколишньої атмосфери. Але насправді у нас немає сильних дослідних доказів тієї стандартної позиції, що мови несприйнятливі до екологічних ефектів. Навпаки, наростають припущення про те, що мова може бути екологічно адаптивною різними хитромудрими способами. І поки деякі лінгвісти, швидше за все, продовжують скептично ставитись до подібних висновків, біологи та фізичні антропологи виглядають набагато менш здивованими нашими припущеннями. Вони прекрасно інформовані про те, що люди можуть глибоко екологічно адаптуватися, так само як і інші види в різних масштабах».

Перспективи

Оскільки це стосується гіпотези вчених про екологічну адаптивність, вони перевіряють інші можливості, які відносяться до ефектів, які може спричиняти гаряче або холодне повітря голосовим зв'язкам. Вчені сподіваються, що інші дослідники підуть за ними, оскільки це, без сумніву, буде мати сильний вплив на теорії розвитку мов.

«Якщо говорити в більш загальному ключі, — пояснює Еверетт, — я думаю, що наше дослідження вказує на тенденцію, що вчені повинні проявляти більше акуратності в дослідженні того, як мова співвідноситься з іншими сферами людського досвіду. Все більше уваги приділяється тому, що імовірно зовнішнє середовище, когнітивні і біологічні фактори впливають на неймовірне розмаїття мов світу і відображають його. Багато лінгвістів дійшли висновку, що для того, щоб насправді зрозуміти мову, ми повинні брати до уваги те, як на неї впливають і як вона впливає на інші сфери нашого життя».

Методологічно нове дослідження демонструє ще одну актуальну зміну: ця зміна стосується використання кількісних методів, характерних для інших областей науки. Молоді дослідники мов знають традиційний лінгвістичний інструментарій, але, крім того, вони чудово вміють користуватись просунутими кількісними методами, що дозволяє їм по-новому вирішувати проблеми.

Вивчати мови легко! Навіть найбільш непрості мовні навички, такі як сприйняття іноземної мови на слух, даються набагато легше з правильним підходом до навчання. Аудіювання може бути приємним і ефективним, вибирайте комфортний для вас варіант в огляді «Англійська для початківців. Аудіо».

X

Вхід

Завантажую...