Найбільш вдалі приклади акліматизації видів на нових територіях

Найбільш вдалі приклади акліматизації видів на нових територіях

Біоценоз - не хаотичний набір рослин і тварин, який можна доповнювати за примхою людини. Утворюючі його види пов'язані складними відносинами, і в них важко вписатись чужинцю. Про найнебезпечніші інвазивні види живих організмів ми вже писали раніше. Сьогодні ж ми поговоримо про найбільш успішні акліматизації.

Одним з головних об'єктів акліматизаційного буму став уссурійський єнот, якого також називають єнотовидним собакою, хоча насправді це ніякий не пес, а представник родини єнотових. У 1929-1955 роках він був розселений на величезній території - від Прибалтики і Карпат до Якутії і від Кольського півострова до Закавказзя і Середньої Азії. Спроби акліматизації уссурійського єнота в азіатській частині тодішнього СРСР виявилися безуспішними, але в помірній зоні європейської частини країни цей звір успішно прижився, створивши величезний ареал, а потім вже самостійно розселився в країни Східної Європи.

Перетворення єнотовидного собаки в масовий вид середньої смуги спочатку неабияк налякало не тільки екологів, але навіть мисливствознавців-практиків. Вид, який у себе на батьківщині харчується в основному гризунами, амфібіями і безхребетними, на новому місці успішно освоїв новий ресурс: основною здобиччю єнотовидок у весняно-літні місяці стали яйця і пташенята птахів, які гніздяться на землі. У деяких районах ці єноти дочиста знищували гнізда тетерячих і водоплавних. Схаменувшись, багато мисливських господарств спробували позбутися від занадто жвавого прибульця, але це виявилося не так просто: єнотовидка розмножувалася швидше, ніж її встигали відстрілювати. А якщо мисливцям все ж таки вдавалося знизити її чисельність, то на звільнені місця приходив молодняк з сусідніх територій.

Однак у 1980-і роки роботи радянських та європейських зоологів показали, що збиток, який наноситься єнотовидним собакою, з часом зменшується і вже не загрожує існуванню тетеруків і качок. Чисельність самого звіра теж стабілізувалася, він встановив певні відносини (харчові, конкурентні і т. д.) з місцевими видами та в цілому непогано вписався в східноєвропейські ландшафти.

Чому в одних випадках відбувається так, а в інших прийшлий вид або швидко зникає, або обвалює місцеву екосистему? Чому акліматизація єнотовидного собаки в Східній Європі виявилася успішною, а в Сибіру та Середній Азії - ні? Вчені, аналізуючи цей приклад, звертають увагу на те, що єнотовидні собаки, розселені в європейській частині СРСР, по суті справи, повернулися до себе додому. Всього якихось пару мільйонів років тому єнотовидки – а точніше, їх безпосередні предки - водилися від Іспанії до Приазов'я. Наступаючий льодовик розірвав надвоє зону лісів, загнавши її мешканців на протилежні краї Євразії. Але популяції лісових звірів, відкинуті до тихоокеанського узбережжя, могли відступати вздовж нього як завгодно далеко. А їхні західні побратими опинились замкненими в гігантській пастці Європи і зрештою вимерли.

Справа, звичайно, не у відновленні історичної справедливості. Завезені в Європу єнотовидки потрапили в екосистему, що склалася з участю їх безпосередніх предків і зберегла потенційне місце для них. Знадобилися лічені десятиліття, щоб птахи, які гніздяться на землі, «згадали» поведінкові способи захисту від цього хижака, такі як маскування гнізд і влаштування їх у недоступних для нього місцях. Швидко пристосувалися до поведінки уссурійського єнота як його жертви, так і конкуренти, природні вороги, паразити і навіть збудники хвороб. Ймовірно, те ж сталося і з іншим далекосхідним репатріантом - плямистим оленем, також успішно акліматизованим в європейській частині СРСР і ряді країн Європи. Аналогічні причини забезпечили стрімке і в той же час на диво мирне розселення в Північній Америці здичавілих європейських коней: мустанги повернулися в ті місця, де всього за 12 000 - 15 000 років до цього водилися їх найближчі родичі. Таким чином, по-справжньому успішними акліматизаціями найчастіше стають реакліматизації - поверненням виду в місця, де він історично недавно мешкав. Хоча буває й по-іншому.

У 1950-1960-і роки радянське водне господарство в Середній Азії зіткнулося з несподіваною проблемою: потужні зрошувальні канали, не встигнувши перетворити пустелі на квітучі сади, самі заростали різноманітної водною рослинністю. Це сильно уповільнювало рух води в каналі, збільшуючи і без того чималі втрати на випаровування і просочування в ґрунт. Крім того, повільна проточна вода під жарким сонцем часто «зацвітала» через розмноження мікроскопічних водоростей (фітопланктону).

Для боротьби з цими напастями в канали і водосховища стали випускати далекосхідних риб - товстолобика і білого амура. Батьківщина їх - Східна Азія, в тому числі Амур і його притоки. Обидва харчуються рослинами, але різними. Товстолобик своїм зябрових апаратом відфільтровує з води фітопланктон. Білий амур скушує і перетирає потужними глотковими зубами великі водні рослини, а при нагоді може пощипати звичайної травички на затопленому лузі. При цьому обидві риби відрізняються неабиякою ненажерливістю і, незважаючи на низькокалорійну дієту, в теплій воді і при великій кількості корму швидко ростуть. Товстолобик може вирости до 16-20 кг, а білий амур - удвічі більше.

Травоїдні риби дійсно взяли під контроль водну рослинність (хоча, звичайно, не могли очистити від неї канали повністю), та до того ж виявилося, що за гастрономічними якостями вони не поступаються своєму близькому родичу - коропу. Труднощі виникли хіба що з розмноженням: у себе на батьківщині обидві риби метають ікру на мілководдях під час розливу, якого на середньоазіатських річках (а тим більше на каналах) не буває. Але через деякий час риби навчилися нереститися прямо в річках і каналах. Дослід виявився настільки вдалим, що незабаром товстолобиків та білих амурів завезли в пониззя Волги, на Кубань, Дніпро і навіть Дунай. В деяких з цих річок з часом теж з'явилися придатні до розмноження форми.

У 1970-х роках товстолобик (під ім'ям азіатського срібного коропа) був завезений з Тайваню до США для боротьби з зацвітанням рибних ставків. З покладеним на нього завданням він впорався успішно, але якась кількість риб зуміла просочитись в природні водойми (це свого роду закон прісноводної аквакультури: все, що живе в ставку, рано чи пізно опиниться в найближчій річці). Сьогодні азіатський короп населяє неабияку частину басейну Міссурі і вже подолав вододіл, який відокремлює його від Великих озер.

Підводити підсумки переможної ходи травоїдних риб поки рано, але навіть там, де вони живуть уже майже півстоліття, ніякої екологічної катастрофи їх акліматизація начебто не викликала. Частково це можна пояснити тим, що в першу чергу риб вселяли у незбалансовані екосистеми, які знаходяться в процесі становлення. Мешканці каналів і ставків не «притерті» один до одного спільною еволюцією - простіше кажучи, всі вони такі ж чужинці, як і спеціально привезені людиною риби. І не дивно, що екологічно пластичні види, вчасно потрапивши в таку «гарячу точку», зайняли в ній важливе місце.

Однак Міссурі - не тільки що проритий канал, їх екосистеми давно склалися. Яким чином прибульцям вдалося вбудуватися в них, не заподіявши помітних руйнувань?

Щодо білого амура можна припустити, що він сам створив собі нішу, використовуючи ресурс, на який до його появи ніхто з аборигенів всерйоз не претендував. Але товстолобик харчується фітопланктоном, на якому засновані всі харчові ланцюжки у водоймі. Здавалося б, у нього просто не може не бути конкурентів. Однак безпосереднім поїданням фітопланктону зайняті зазвичай дрібні безхребетні, а вони великій рибі не конкуренти. Риба-фільтратор ніколи не зможе розмножуватися швидше, ніж дафнії і коловертки, а якщо вони занадто сильно розмножаться, товстолобик просто включить їх в своє меню.

І все ж відносити акліматизацію товстолобика і білого амура до безумовних успіхів поки рано. Зміни, які вносяться інтродукованим видом в екосистему, можуть довгий час залишатися майже непомітними.

У безлічі книг і статей про акліматизацію в якості безумовно успішного проекту наводиться акліматизація в СРСР ондатри. Дійсно, цей американський напівводний гризун ввозився в країну в астрономічних кількостях: з півмільйона особин всіх видів ссавців, випущених в природу в ході акліматизаційних проектів в 1922-1977 роках, 330 000 складали ондатри. Зусилля не пропали даром: ондатра зайняла величезний ареал (значно більше її вихідного в Північній Америці) від Примор'я до Балтики і від Туркестану до Баренцова моря, а потім уже «своїм ходом» проникла в Західну Європу. На всьому цьому величезному просторі вона включилася в систему екологічних зв'язків, а в ряді регіонів стала основою хутрового промислу. При цьому вона начебто нічого не порушила і нікого не витіснила: її повсюдне поширення і висока чисельність не завадили навіть відновленню її найбільш ймовірного потенційного конкурента - європейського бобра, який в 1960 - 1990-х роках повернув собі майже всі колишні володіння.

«Але» випливають, тільки якщо порівняти два рядових дослідження спектру живлення ондатри, виконаних в одному і тому ж сибірському заповіднику з інтервалом у кілька десятиліть. У кожному наводяться довгі списки погризених рослин, розбиті на різні категорії - залежно від того, яку роль вони відіграють у меню звірка. При порівнянні з'ясовується: рослини, які в 1940-х значилися «зрідка ушкоджувані», у 1990-х перекочували в розряд «основних кормів». А ті, що були основними кормами в 1940-і, в роботі 1990-х не згадуються зовсім. Зате їх можна знайти в списку рідкісних і зникаючих видів того ж заповідника, хоча півстоліття тому вони були тут цілком звичайні... За минулі роки накопичилося чимало подібних фактів, які свідчать, що присутність ондатри непомітно, але невідворотно змінює склад рослинності навколо заселених нею водойм. До яких наслідків це призведе в майбутньому, сказати ніхто не береться. Надто вже багато в історії акліматизації прикладів, коли новий вид «обвалював» екосистему. Про них ми поговоримо в наступній статті.

X

Вхід

Завантажую...