Найбільші одноклітинні

Найбільші одноклітинні
Syringammina fragilissima. Ксенофіофори були знайдені навіть на глибині понад 10,5 тисячі метрів

Ми звикли думати, що одноклітинні організми можна роздивитись тільки під мікроскопом. Однак майже повсюдно на дні Світового океану, де мало кисню і куди зовсім не надходить сонячне світло, живуть гігантські одноклітинні організми – ксенофіофори. Представники виду Syringammina fragilissima, який відноситься до цього класу, можуть досягати 20 сантиметрів в діаметрі, що робить їх найбільшими одноклітинними на Землі.

Вперше ксенофіофори були описані в 1889 році і віднесені до губок. Але тільки недавно вчені зарахували їх до типу найпростіших одноклітинних організмів – форамініфер. Ксенофіофори складаються з цитоплазми і численних ядер, рівномірно розподілених в ній. Ці організми мають різноманітний зовнішній вигляд. Наприклад, особини деяких видів можуть мати форму диска, тетраедра або морської губки.

Валонія пузата

Ксенофіофори закріплюються на дні, вкритому мулистими відкладеннями. В деяких місцях їх чисельність може перевищувати 2000 особин на 100 м². Вважається, що ці гігантські найпростіші харчуються подібно амебам, обволікаючи їжу особливими виростами, так званими псевдоніжками. Як і для всіх детритофагів, їжею ксенофіофорам служить мертва органічна речовина, а саме – донні відкладення.

Наразі ксенофіофори ще погано вивчені, перш за все, через їх надзвичайну крихкість. Коли вчені беруть зразки для дослідження, останні постійно ламаються, що робить ці організми непридатними для вивчення поза середовища їх проживання.

Ацетабулярія

Проте вже сьогодні відомо, що ксенофіофори є важливою частиною донних екосистем, оскільки допомагають підтримувати в них біологічне різноманіття. Ці організми постійно переробляють відкладення на дні, забезпечуючи тим самим місце існування для інших організмів. Дослідження показали, що в місцях з великою кількістю ксенофіофор мешкає в 3-4 рази більше ракоподібних, голкошкірих і молюсків, ніж в областях, де немає цих одноклітинних.

Цікаво, що крім ксенофіофор існують і інші одноклітинні організми, які можна побачити неозброєним оком: наприклад, водорості валонія пузата, каулерпа і ацетабулярія.

X

Вхід

Завантажую...