Найдавніші тварини, знайдені у бурштині

Найдавніші тварини, знайдені у бурштині

Золоті жуки

Новознайдені 230-мільйонорічні кліщі нещодавно очолили ряди найстаріших тварин, знайдених у бурштині. Древні членистоногі напрочуд схожі на сучасних галових кліщів. Єдина істотна відмінність в тому, що галові кліщі паразитують на квіткових рослинах, в той час як їх викопні родичі процвітали задовго до того, як рослини еволюціонували до цвітіння. Але, незважаючи на всі еволюційні зміни, які стались за цей час, галові кліщі, здається, не особливо змінились.

Спіраль часу

Новознайдені кліщі приєднались до вже відомих науці доісторичних видів, які збереглись в бурштині, у тому числі кількох інших рекордсменів, таких, як цей 125-мільйонорічний равлик, найстаріший з поки що виявлених в застиглій смолі. Гість з минулого схожий на маленького сучасного наземного равлика. Збережені в бурштині равлики відносно рідкісні, відомо лише кілька екземплярів.

Прадавній запилювач

Крихітні зерна, причеплені до хвоста ув’язненого в бурштині трипса, являють собою найстаріше відоме свідчення запилення комахами. 110-мільйонорічна копалина дозволяє припустити, що рослини могли використовувати комах-запилювачів ще до того як на планеті з’явились бджоли, найстаріша з яких датується близько 100 млн. років тому. Сотні зерен пилку було знайдено на тілі трипса, зокрема на спеціалізованих ворсинках, очевидно, адаптованих для збору пилку. Як виявилось, ці зерна належать дереву гінкго, яке не має квітів. Трипс дійсно може виявитись однією з перших груп запилювачів в геологічній історії, задовго до того, як еволюція перетворила деяких з них в запилювачів квіток.

Вічне кохання

Дві 125-мільйонорічні мошки-скатопсиди мають сумнівну честь бути найстарішою збереженою парою під час спаровування. Сучасні скатопсиди мало чим відрізняються від своїх предків – як за зовнішнім виглядом, так і за ступенем вивченості – про їх життя досі відомо не багато, хоч сьогодні вони і поширені по всьому світу.

Залишки

Найдавніший з відомих викопних геконів досі має чітко виражені «липучки» – мікроскопічні волоски на лапах, які дозволяють сучасним геконам підніматись по гладким поверхням. Знайдена ящірка має вік щонайменше 97 млн. років – на 40 млн. років старша за наступного за старшинством гекона. Решта рептилії не збереглась – ймовірно, вона стала обідом динозавра.

Паралізований паразит

Схожа на звичайну муху, ця 39-мільйонорічна комаха насправді являється паразитом, який живе всередині інших комах. Це одночасно найстаріший і найбільший відомий представник роду Stylops. Ймовірно, цей дорослий самець з’їв свого хазяїна зсередини, тільки щоб померти через кілька годин після виходу назовні.

Незворушний

Найстаріше знайдене перо, віком в 100 млн. років, могло належати птаху або динозавру. Втім, до польотів воно не пристосоване. Цей зразок більше схожий на теплоізоляційний пух. Хоча, структура пера, здається, демонструє перший виток еволюції в бік більш аеродинамічної форми.

Кровопивця

Найстаріша і єдина викопна кажанова муха-кровососка збереглась в 20-30-мільйонорічному бурштині. Викопна знахідка свідчить про те, що ці вузько спеціалізовані комахи-паразити, які харчуються виключно кров'ю кажанів, були поширені протягом принаймні половини періоду існування на планеті самих кажанів, які виникли щонайменше 50 мільйонів років тому. Кажанові мухи-кровососки залишають своїх господарів тільки для спаровування, що, ймовірно, і намагалась зробити ця муха, коли стала полонянкою липкої смоли.

X

Вхід

Завантажую...