Незаконно репресована рослина - конопля!

Незаконно репресована рослина - конопля!

З усіх можливих способів використання коноплі найбільш відомий той, через яку ця рослина переслідується законом. Але окрім наркотичних речовин з коноплі можна виготовляти безліч корисних і потрібних речей. Вона може застосовуватись в легкій промисловості, будівництві, автомобілебудуванні та інших галузях народного господарства.

В свій час конопля являлась однією з основних сільськогосподарських культур СРСР. В Америці в 1938 році коноплю називали «Billion Dollar Crop» (культурою на мільярд доларів), тому що вона була першою культурою, яка досягла обороту в мільярд доларів.

Наведемо декілька цікавих фактів про цю рослину.

Перша згадка про використання коноплі відноситься до третього тисячоліття до н.е. в Китаї. Масове використання коноплі почалось в Стародавньому Єгипті. 80% всього текстилю, білизни, та інших тканин до 1820 року виготовлялось із коноплі, оскільки механізм сепарації бавовняних волокон ще не був винайдений.

Папір для підручників до кінця XIX ст. виготовлявся з коноплі. Майже всі перші Біблії, мапи, схеми, прапори також були виготовлені з коноплі.

Статус коноплі, як дуже важливої сільськогосподарської культури СРСР був підтверджений розміщенням листя коноплі разом з колосками пшениці та суцвіттями соняшника в центр снопа всередині головного фонтану країни – фонтану «Дружба народів», спорудженого на ВДНХ в 1954 році.

Вирощування коноплі в XVII-XVIII ст. в США було обов’язковим. За відмову від вирощування цієї культури в Вірджинії з 1763 по 1769 рр. можна було потрапити до в’язниці. Джордж Вашингтон і Томас Джефферсон були крупними плантаторами коноплі. До початку XIX ст. в США коноплею можна було сплачувати податки. В 1916 році парламент США висловив думку, що до 1940 року вся паперова продукція буде виготовлятись з коноплі, тому вирубка лісів більше не знадобиться. За розрахунками вчених вийшло, що 1 га коноплі еквівалентний за продуктивністю 4 га лісу.

І м’якоть і волокно коноплі можна використовувати як сировину для виготовлення паперу. З волокна коноплі виходить папір першого ґатунку. Він тонкий, міцний, гладенький та жорсткий. Папір з м’якоті не такий міцний, але він простіше виготовляється, м’якіший, товстіший і краще підходить для повсякденного використання.

Більша частина паперу, який ми сьогодні використовуємо – це «хімічний папір», виготовлений з деревини. Целюлозно-паперові комбінати жахливо забруднюють навколишнє середовище. Для того щоб виготовити якісний папір з деревини необхідна велика кількість концентрованих кислот. Ці кислоти і продукти їх реакцій дуже небезпечні для природи, навіть якщо виробники застосовують всі засоби для очищення стічних вод.

Папір з м’якоті коноплі може бути виготовлений взагалі без застосування хімікатів. Більша частина конопляного паперу сьогодні виготовляється з цільних стебел, волокон, та м’якоті, але високоякісний міцний папір з волокон також може бути виготовлений без застосування хімікатів.

Через те, що папір, виготовлений з деревини, завжди містить деяку кількість кислот і інших побічних хімікатів, він рано чи пізно жовтіє і розпадається. Для хорошого паперу цей процес може зайняти декілька десятиліть, але для довгого зберігання записів, книг і документів видавництва, бібліотеки і архіви вимушені купувати спеціально очищений папір, який коштує дуже дорого. Папір, виготовлений з коноплі, дешевий, не містить кислот і може зберігатись століттями не жовтіючи.

При спилюванні дерев для виробництва паперу мінерали забираються з землі разом з ними. Вирощування коноплі набагато менше збіднює ґрунти.

З коноплі також можна виготовляти біопаливо. Таке паливо чисте, воно не містить металів і сірки, тому воно набагато менше забруднює навколишнє середовище, ніж викопні палива. Також важливо те, що спалювання біомаси не збільшує загального вмісту вуглекислого газу в атмосфері Землі. Коли спалюється вугілля, нафта або продукти її переробки, вуглець, який тисячоліттями лежав під землею виходить в повітря, викликаючи дисбаланс в атмосфері Землі. З іншого боку щоб виготовити біомасу рослини використовують вуглекислий газ, забираючи його з атмосфери, так що при спалюванні він просто повертається назад, не викликаючи екологічних проблем. Перша модель автомобіля Ford Model-T в якості пального використовувала конопляний бензин, а багато деталей цього відомого автомобіля були зроблені з використанням коноплі. Генрі Форд часто фотографувався на фоні конопляного поля на своєму ранчо.

Ось і зараз Ford планує розробити автомобіль з кузовом із коноплі. Конопляний автомобіль буде створюватись в співпраці з Міністерством охорони навколишнього середовища, харчування і розвитку сільських регіонів Великобританії і компанією Hemcore, що займається вирощуванням коноплі. При виробництві волокна коноплі змішуються з поліпропіленом, а потім ця суміш відливається у кузовні деталі. Такі деталі дуже легкі та міцні, і окрім того придатні для повторної переробки. Вартість сировини низька, а для виробництва не потребується великих затрат енергії. Матеріали з коноплі можуть замінити більше 100 кг пластику, металу та смол, які застосовуються в серійних автомобілях. На розвиток проекту влада Великобританії виділила понад 1 млн. доларів.

А ще...

Сотні років вітрила та канати на кораблях робились лише з конопляного волокна. Слово «canvas» (полотно) пішло від староанглійського слова «canevas», яке в свою чергу пішло від латинського слова «cannabis». Рембрандт і Ван Гог творили свої картини на конопляних полотнах. Якісні фарби до 1937 р. також виготовлялись на основі конопляного масла.

І ось зараз, після тривалого періоду репресій стосовно цієї рослини, починає відновлюватись виробництво з використанням коноплі в якості сировини. Так, сьогодні в Україні виготовляють конопляне взуття, стають популярними вироби з конопляного паперу ручної роботи. Але ми сподіваємось, що вироби з коноплі скоро перестануть бути екзотикою і ми зможемо побачити їх не лише в сувенірних крамницях та спеціалізованих магазинах.

X

Вхід

Завантажую...