Німці перетворять нацистський бункер на сонячну електростанцію

Німці перетворять нацистський бункер на сонячну електростанцію

Титанічне бетонне укриття - спадщину ІІ світової війни – незабаром буде переобладнано в одну з найбільших ТЕЦ на альтернативних джерелах енергії в Європі. При цьому оновлена споруда стане також центром відпочинку та музеєм.

У величезному наземному бомбосховищі Flaktürm VI, яке розташоване в гамбурзькому районі Вільгельмсбург (Wilhelmsburg), повним ходом розгорнуті будівельні роботи. Побудовану у 1943 році споруду було вирішено перетворити на сонячну теплоелектроцентраль.

Повна висота колоса - 41,6 метра, цокольний поверх займає квадрат зі сторонами в 57 м. Нацистський шедевр оборонного мистецтва може похвалитися товщиною стін від 2 до 4 метрів і перекриттями товщиною в 3,5 м. Проект під назвою Energiebunker розвивають компанії Hamburg Energie та IBA Hamburg.

До речі, IBA (Internationale Bauausstellung) означає «міжнародна будівельна виставка». Це компанія, зайнята реалізацією цілого ряду місцевих екологічних проектів, які стануть свого роду живими експонатами у виставці, яка запланована на 2013 рік. Фінансуються ці роботи переважно з муніципального бюджету.

Одним з таких проектів став «Енергетичний бункер». Ця станція зможе забезпечувати електроенергією тисячу будинків, а теплом - три тисячі. За рахунок бункера місто зменшить щорічні викиди вуглекислого газу на 6,6 тис. тонн.

Німецькі інженери планують встановити на південній стороні та даху споруди сонячні теплові колектори і фотоелектричні батареї загальною площею в 3500 кв. м.

Всі ці панелі зможуть постачати в електричну мережу потужність 110 кВт, а в теплову - 0,6 ГВт. Але зовнішньою енергосистемою справа не обмежиться. Всередині колосального куба автори проекту збираються розмістити декілька комбінованих котелень. Вони будуть живитись деревними відходами (виробляючи 10,5 ГВт тепла і електрики) та біогазом (ще 3,7 ГВт).

Цікаво, що «енергетичний бункер» після реконструкції стане не лише теплоелектроцентраллю. В одній із веж укриття розташується музей, який розповідатиме про історію бункера і життя міста під час війни.

До речі, про історію. У 1947 році британські військові спробували підірвати Flaktürm VI, але зовнішні стіни споруди вистояли. Щоправда, при цій невдалій спробі знесення були дуже серйозно пошкоджені внутрішні приміщення. Тому зараз будівельники зайняті очищенням укриття від бетонних уламків і каміння.

Автори проекту вважають долю будівлі досить символічною. Під час війни вона допомагала захищати місто від британської авіації та слугувала укриттям для десятків тисяч людей. Понад шістдесят років колос простояв порожнім та покинутим, поступово змінюючи колір з сірого на зелений (частина його фасадів та даху встигла зарости мохом і травою).

Тепер бункер перетворять на символ захисту екології Гамбурга і передовий об'єкт «зеленої енергетики». Разом з тим вдасться врятувати цю будівлю від руйнування і тим самим зберегти шматок історії для нащадків.

Перед нами, до речі, не перший випадок переобладнання нацистського бункера. Наприклад, у місті Хамм аналогічне бомбосховище архітектори перетворили в оригінальний котедж, дбайливо залишивши недоторканою основу бункера, лише доповнивши його сучасним начинням.

Такі ж наміри і у ініціаторів проекту Energiebunker. Незважаючи на сонячні панелі, загальний вигляд споруди, з її товстими бетонними стінами та майже повною відсутністю вікон, як і раніше залишиться досить похмурим, як і належить первісному призначенню велетня.

За планом партнерів, у квітні 2012-го має пройти ремонт фасаду бетонного монстра. У першій половині того ж року буде змонтоване устаткування комбінованої теплоелектростанції і підведені теплові мережі. В кінці 2012 року має стартувати теплопостачання району від нового об'єкта, а пізніше і електропостачання.

До речі, друге життя старого бункера - лише частина запланованих перетворень району. Наприклад, прилегле сміттєзвалище німці перекроять в «енергетичний пагорб» з сонячними батареями і вітряками.

X

Вхід

Завантажую...