Іноді життя вбиває життя

Іноді життя вбиває життя

Ми вже писали про квітучу але несприятливу для життя Землю, і сьогодні ми хочемо проілюструвати біосферні катастрофи минулого, сьогодення та майбутнього за допомогою анімованої часової стрічки, опублікованої журналом Newscientist. Переклад відповідного тексту наведено далі в супроводі необхідних пояснень.

Нагадаємо, що згідно думки ряду вчених, на певному етапі свого розвитку живі організми, перетворюючи навколишнє середовище, викликають кліматичні зміни, що тягне за собою масові вимирання організмів на планеті. В історії Землі таких кліматичних катастроф, індукованих живими організмами, було декілька. Одна з них відбувається в даний час.

Примітка: Для переміщення по часовій стрічці використовуйте курсор миші. На схемі: синій глобус - атмосферна криза (зміна газового складу атмосфери), блакитний глобус - заледеніння, коричневий глобус - масові вимирання живих організмів.

Отже, біосферні катастрофи минулого, сьогодення та прогнози ймовірних катастроф на майбутнє:

 • 3,8 млрд років тому. Зародження життя.
 • 3,7 млрд років тому. Метанова криза. Накопичення в атмосфері Землі метану в результаті життєдіяльності примітивних бактерій, що призвело до першої масової загибелі живих організмів.
 • 2,5 млрд років тому. Накопичення кисню в атмосфері. Бактерії, що одержують енергію в результаті окислення заліза зі звільненням кисню, сприяли накопиченню кисню в атмосфері. Кисень виявився для них токсичним, викликавши чергову масову загибель примітивних організмів.
 • 2,3 млрд років тому. Перше зледеніння. Перше зледеніння в історії Землі було викликано потужними виверженнями вулканів.
 • 770 млн років тому. Друге заледеніння. Наступний льодовиковий період супроводжувався поширенням льоду аж до субекваторіальних широт. Світовий океан в багатьох куточках Землі промерз до кілометрової глибини. Температура в тропічних широтах сягала -40°C.
 • 443 млн років тому. Масове вимирання в Ордовику. Існує декілька основних гіпотез масового вимирання Ордовика, починаючи від надходження на Землю космічного гамма-випромінювання і закінчуючи масштабним гороутворенням.
 • 364 млн років тому. Масове вимирання в Девоні. Як причини масової загибелі живих організмів називаються, як утворення суперконтиненту Пангеї, так і зниження CO2, викликане фотосинтетичною активністю рослин. Вуглець, депонований в рослинній органіці, за допомогою тектонічних процесів був виключений з кругообігу.
 • 350-300 млн років тому. Кам'яновугільне заледеніння. Є припущення, що причиною похолодання було депонування рослинністю великої кількості вуглецю. Рослинний лігнін стародавніх рослин перешкоджав розкладанню органіки, і сприяв депонуванню вуглеводнів і утворення в майбутньому запасів вугілля, нафти і газу. Зниження вмісту в атмосфері вуглекислого газу спричинило глобальне зниження температури і загибель великої кількості живих організмів.
 • 251 млн років тому. Масове пермсько-тріасове вимирання. Найбільша катастрофа в біосфері Землі, що супроводжувалась загибеллю 95% всіх живих організмів планети. Припущень масової загибелі багато, починаючи від падіння метеорита і закінчуючи потужними виверженнями вулканів.
 • 200 млн років тому. Тріасово-юрські вимирання. Як основні причини масової загибелі живих організмів називаються ті ж самі (вулканічна активність, падіння астероїда).
 • 183 млн років тому. Тоарське вимирання. Як причина масової загибелі живих організмів на планеті називається падіння метеорита, діаметром 5 км на півночі Канади ("Око Квебека").
 • 145 млн років тому. Вимирання наприкінці Юрського періоду. Як основна причина загибелі живих організмів називається чергове падіння метеорита.
 • 93 млн років тому. Сеноман-Туронське вимирання. Сеноман-Туронське вимирання Крейдяного періоду по одній з популярних гіпотез відбулося в результаті потужних підводних вивержень вулканів, які викликали "підкислення" Світового океану.
 • 65 млн років тому. Вимирання на межі Крейдяного і Третинного періоду. Багато вчених причиною масового вимирання живих організмів вважають падіння метеорита в район теперішньої Мексиканської затоки.
 • 55 млн років тому. Палеоценово-Еоценове вимирання. Ця масова загибель сталася в результаті пізньопалеоценового температурного максимуму. Імовірно, швидке зростання середньої температури на Землі сталося внаслідок надходження в атмосферу великої кількості метану (мабуть, в результаті руйнування метангідратів).
 • Теперішній час. Масова загибель живих організмів сьогодення. Зникнення великої кількості живих організмів, викликане господарською діяльністю людини, залишить свій слід в історії Землі. З вини людини вже зникли з поверхні Землі тисячі видів живих організмів. У найближчі 150 років ми вже недорахуємось половини всіх ссавців, які поки що населяють нашу планету.
 • Через 500 млн років (Швидше за все ці процеси будуть відбуватися дещо пізніше, через 1-1,5 млрд років). Масова загибель рослин. Сонце поступово стає червоним гігантом, і починає "випалювати" все живе.
 • Через 515 млн років. Атмосфера втрачає кисень.
 • Через 1 млрд років. Життя зникне з поверхні Землі.
X

Вхід

Завантажую...