Олімпійські ігри 2012: різні відтінки зеленого

Олімпійські ігри 2012: різні відтінки зеленого

Організатори ігор в Лондоні виконали не всі обіцянки, які дали екологам, але все одно Олімпіада стане «найзеленішою» в історії. За прогнозами WWF, Сочі-2014 не забере цей почесний статус у Лондона.

Скорочення викидів СО2 при будівництві – «відмінно»

Найбільших успіхів організатори Лондон-2012 досягли в скороченні викидів СО2 при зведенні об'єктів. Ще на стадії планування вони зробили оцінку вуглецевого сліду ігор і з здивуванням виявили, що на будівництво споруд припадає половина всіх викидів СО2. «Завдяки цьому організатори зробили особливий упор на вибір будівельних матеріалів з низьким вуглецевим слідом, полегшений дизайн споруд та максимальне використання тимчасових споруд», – розповідає Саймон Льюїс з WWF Великобританії. Справа в тому, що найбільші викиди СО2 пов'язані з будівництвом довговічних, міцних споруд – але далеко не всі об'єкти Олімпіади зможуть використовуватися після закінчення двотижневих ігор, і будувати їх всі «на віки» немає ніякої необхідності.

В результаті, в порівнянні з початковим проектом, англійці змогли скоротити вуглецевий слід на 38% при будівництві стадіону; 10% – об'єктів для водних видів спорту; 15% – велодрому; 14% – допоміжних споруд, мостів і трас. Більше того, організатори навіть змогли скоротити витрати на будівництво.

Загальний вуглецевий слід будівлі був тим нижчим, чим на більш ранній стадії планування організатори впровадили принципи стійкості. В результаті, наприклад, на будівництво одного глядацького місця в центрі водних видів спорту припало в 10 разів більше викидів СО2, ніж на велодромі.

Створення власного джерела відновлюваної енергії – «погано»

Головна екологічна невдача Лондон-2012 – організатори не виконали обіцянки побудувати власне джерело відновлюваної енергії. Воно повинно було забезпечувати 20% всієї енергії, потрібної для комплексу. Організатори виправдовуються тим, що будівництву вітрової турбіни завадили зміни в законодавстві в галузі охорони здоров'я та безпеки. Проте на думку екологів, часу знайти альтернативний варіант ВДЕ було достатньо. В результаті тільки 9% енергії Лондон-2012 буде з поновлюваних джерел.

Іншу обіцянку – 50%-ве скорочення викидів при експлуатації об'єктів – англійці поступово виконують, але не стільки за рахунок зниження енергоємності самих об'єктів, скільки за рахунок компенсаційних заходів. Так, вони інвестували в енергоефективність розташованих по сусідству споруд, головним чином житлових будинків.

Поводження з відходами – «задовільно»

Поводження з відходами викликає у екологів як похвали, так і критику. З одного боку, 99% відходів від будівництва об'єктів направлені на утилізацію. Крім того, 98,5% відходів від знесення тимчасових споруд також повинні бути перероблені. Під час самих ігор організатори разом з Coca-Cola будуть проводити масштабну кампанію і закликати глядачів сортувати сміття по маркованим контейнерам.

З іншого боку, екологи сумніваються, що свої обіцянки по відходам виконає Лондонська корпорація розвитку спадщини (The London Legacy Development Corporation), відповідальна за експлуатацію об'єктів після закінчення ігор. Для цього необхідно налагодити постійні ланцюжки поставок між спортивними об'єктами та місцевими переробними підприємствами, однак прогресу в цій роботі поки немає.

А що у Сочі?

У разі Сочі-2014 треба говорити не про те, наскільки Олімпіада зелена, а про те, що можливо відновити після її закінчення. Пов'язано це, зокрема, з тим, що місце для Олімпіади в Росії було вибрано вкрай невдало. На відміну від лондонської, сочинська Олімпіада передбачала будівництво на заповідних землях. Під потреби олімпіади були вирубані мільйони кубометрів унікальних кавказький лісів.

«Така ж історія спостерігається в сфері поводження з відходами. Спочатку декларувалося будівництво заводу з переробки ТПВ, який потім дивним чином трансформувався в сміттєспалювальний завод, будівництво якого в свою чергу було прямо заборонено Дмитром Медведєвим за пропозицією WWF», - розповідає Ігор Честін, директор WWF Росії. Однак до питання переробки сміття ніхто не повернувся, і зараз передбачається його вивозити в інший район Краснодарського краю. Можливість вивозу сміття з Сочі вагонами є тільки зараз, під час підготовки до Олімпіади, а після закінчення ігор це стане недозволеною розкішшю.

З точки зору екологів, головний пріоритет для Сочі-2014 – це масштабна програма відновлення природи після 2014 року, розрахована мінімум на 5-10 років.

X

Вхід

Завантажую...