Основи екологічного туризму

Основи екологічного туризму

Жодна індустрія ще не звинувачувалась в «зеленому піарі» так часто, як туризм. Поєднання зростаючого міжнародного апетиту до унікальних подорожей (хто захоче провести години в літаку і прибути на місце відпочинку, де все пахне, має смак і виглядає, як вдома?) і недобросовісних, а часом і некомпетентних туристичних компаній призвело до величезної кількості непорозумінь у цій сфері.

Частково проблему можна пояснити тим, що для багатьох країн ця сфера все ще нова. Також труднощі викликають і регіональні відмінності: те, що корисно для планети в одній її частині, може виглядати зовсім інакше в іншій. Однією з проблем індустрії екотуризму є розробка норм і критеріїв, необхідних для чесної і неупередженої оцінки якості місця відпочинку або туру, які підійдуть і для спокійного готелю типу «постіль і сніданок» в тропічному лісі, і для готелю на тисячу номерів у Лас-Вегасі.

Одне безсумнівно: туризм чинить великий вплив на світову економіку. Відповідно до даних Всесвітньої організації з туризму при ООН, в 2010 році міжнародні доходи від туризму досягли 919 млрд. доларів США. Це серйозна сума. Якщо правильно використовувати ці гроші, вони могли б покращити життя тубільців і допомогти захистити навколишнє середовище.

Деякі організації мають благонадійні сертифікати у сфері екотуризму, в їх число входять «Sustainable Travel International», «Greenloons», «International Ecotourism Society» і «Ecotourism Australia». Існує також ряд регіональних і державних програм по всьому світу. Але до сих пір немає загальноприйнятого міжнародного сертифіката, і найближчим часом його поява не передбачається, оскільки отримання такого документа може бути дорогим і довгим процесом. Особливо це стосується невеликих організацій, у них може не бути достатньо грошей або досвідченого персоналу для отримання сертифіката. До того ж є безліч відмінностей у визначенні екотуризму.

Отже, звертайте увагу на різні сертифікати, але не забувайте і про власні дії. Задавайте питання перед тим, як забронювати квитки на наступну відпустку: туроператори, які заявляють про спеціалізацію на екологічно раціональних подорожах, повинні з більшою готовністю відповідати на питання про місця відпочинку та проживання, а також організації доставки.

За великим рахунком варто витратити додатковий час і зусилля на пошук екологічно чистого і здорового місця відпочинку. Чому? Пояснює Айрін Лейн, засновник і президент компанії «Greenloons»: «Пропонуючи веселу, безпечну і пізнавальну відпустку, ми сподіваємось, що відпочиваючі встановлять більш глибокий зв'язок з місцями та людьми, яких вони відвідають». Вся справа в єднанні з місцем, куди ви вирушаєте. Коли ви подорожуєте екологічно дружньо, це відбувається природним шляхом.

Але в чому ж специфіка? Прочитайте далі, і ви зрозумієте: більшість місць відпочинку, відданих справі збереження навколишнього середовища, детально викладуть на своїх веб-сайтах або іншими доступними для відвідувачів способами таку інформацію:

Енергія: звідки готель або будинок відпочинку отримує енергію? Чи використовуються сонячні панелі, місцева гідроелектростанція, хвильова або геотермальна енергія для обігріву або охолодження приміщень? Що використовується для місцевого транспорту - біодизель чи електрика?

Вода: чи переробляються побутові стічні води (з умивальників або душових кабінок) для поливу рослин? (Це часта проблема в місцях з обмеженими водними ресурсами). Чи заохочується економія води серед гостей, і як утилізуються каналізаційні відходи? У багатьох країнах правила щодо каналізаційних вод недосконалі або не мають сили закону; відповідальні заклади не стануть зливати необроблені води в океани або річки.

Люди: чи місцеві робітники, і чи гідна оплата їх праці? Чи існують програми з поліпшення територій навколо туристичних місць або готелів? (Наприклад, на карибських курортах часто будують та забезпечують персоналом школи та громадські клуби). Чи знають робітники, як зменшувати кількість відходів і захищати місцеве навколишнє середовище?

Їжа: чи місцева їжа, чи налагоджено співпрацю з місцевими фермерами, в результаті якої готель чи місце відпочинку сприяє місцевій економіці? Чи органічна їжа, чи вирощується вона без пестицидів або з мінімальними обсягами хімікатів? (Часто слово «органічний» не використовується, але більшість рослин вирощуються без додавання хімікатів, так що слід просто запитати).

Дика природа: чи захищені місцеві рослини і тварини від впливу відвідувачів? Чи побудований будинок відпочинку таким чином, щоб мінімально впливати на існуючий тваринний світ в регіоні? Чи знає персонал, які рослини та тварини знаходяться на межі вимирання?

Переробка: у багатьох країнах немає переробних установок, але якщо вони є, переробка повинна бути очевидна. Чи компостується їжа? Чи використовуються повторно рушники та простирадла? Чи існують винахідливі і дієві рішення для відходів, які неминуче з'являються після гостей?

Читайте також «Екотуризм - довідка для початківця»

X

Вхід

Завантажую...