Останній день кліматичної конференції ООН починається з побоювань провалу

Останній день кліматичної конференції ООН починається з побоювань провалу

Конференція ООН з проблеми зміни клімату повинна офіційно закритись у п'ятницю, проте, за своєрідною традицією переговорів, більшість гострих питань сесії в Досі ще не вирішені – при цьому громадські організації-спостерігачі і деякі делегації звинувачують країну-голову, Катар, в очевидному браку політичного лідерства та управління процесом.

В даний час в столиці Катару відбувається конференція ООН з проблем зміни клімату, в ній беруть участь близько 17 тисяч делегатів від країн, спостерігачів та журналістів. Головними темами двотижневих переговорів, які почались 26 листопада, стали умови другого періоду зобов'язань за Кіотським протоколом і механізми залучення коштів в Зелений кліматичний фонд.

Офіційно така конференція завжди закінчується о 18.00 за місцевим часом в п'ятницю, проте поки цього ще жодного разу не сталося, і на початку переговорів виконавчий секретар Рамкової конвенції ООН про зміну клімату Крістіана Фігерес традиційно закликала делегатів «увійти в історію, закінчивши вчасно». Між тим, попередня переговорна сесія 2011 року в Дурбані (ПАР) стала найдовшою в історії, затягнувшись більш ніж на 36 годин до ранку неділі.

Час іде

Екологи протягом усього четверга заявляли про критичне становище справ на конференції, яка проходить вкрай слабко навіть за стандартами переговорів, де більшість рішень звичайно приймається в «додатковий час», вночі та вранці після офіційного останнього дня. Зокрема, Всесвітній фонд дикої природи (WWF), Грінпіс, Oxfam та ряд інших найбільших глобальних екологічних організацій виступили з терміновим закликом до глав делегацій врятувати конференцію, яка зараз, «подібно до сновиди, рухається до катастрофи».

Активісти заявили про те, що «зганьблять на весь світ» країни, які будуть перешкоджати досягненню реальних результатів на переговорах в Досі, і висловили особливе невдоволення пасивністю Катару як голови конференції. Країна, до здатності якої забезпечити необхідний імпульс для такого складного процесу, як переговори щодо клімату, в екологів були питання з самого початку, на їх думку, так і не взялась за «кермо» процесу, який все ще залишається «некерованим» за лічені години до кінця сесії.

Аналогічне нетерпіння висловлюють і деякі делегації, які підкреслюють, що сторони переговорів починають втрачати впевненість у здатності Катару проявити необхідне лідерство. З відкритим проханням до голови конференції забезпечити активну роботу в одній з переговорних груп ввечері в четвер виступив, зокрема, Євросоюз.

Двоє активістів молодіжного кліматичного руху арабських країн вдень в четвер спробували розгорнути в коридорі переговорного комплексу плакат зі словами «Катар: навіщо приймати у себе конференцію і не керувати нею?», однак майже відразу вони були затримані і позбавлені акредитації. Представники глобальної кампанії з проблеми зміни клімату TckTckTck нагадали про те, що так званий Доха-раунд переговорів у рамках Світової організації торгівлі (СОТ) «тягнеться» ще з 2001 року і на даний момент фактично паралізований.

«Невже Доха прославиться як місце, де вмирають будь-які ідеї?», – задаються питанням активісти.

Кліматичні чернетки

Першою свою роботу завершила переговорна група по Кіотському протоколу, яка підготувала свій підсумковий документ ще вдень у четвер. Разом з тим, велика частина тексту проекту рішення поки залишається в квадратних дужках – це означає, що сторони поки не змогли узгодити точні формулювання або вибрати один з декількох можливих варіантів вирішення питання. Керівники делегацій Бразилії та Норвегії, призначені головою конференції сторін відповідальними за неформальні консультації з найбільш складних моментів, збираються продовжувати роботу.

Фактично поки сторонам переговорів не вдалось ухвалити рішення щодо жодної з принципових умов другого періоду зобов'язань за Кіотським протоколом, який повинен розпочатись 1 січня 2013 року. Ще не визначені ні тривалість другого періоду, ні можливість «проміжного» перегляду рівня зобов'язань його учасників, крім того, не вирішена проблема так званого «гарячого повітря» – великої кількості квот на викиди парникових газів, накопичених в 2008-2012 роках низкою країн, в тому числі і Україною, через різке падіння викидів в пострадянський період. Міністр навколишнього середовища Польщі, яка має такі квоти приблизно на 800 мільйонів тонн CO2-еквівалента, Марцин Королець раніше заявляв ЗМІ, що для його країни питання збереження цих квот після 2012 року є принциповим. З аналогічними заявами також виступили Україна та Росія, тоді як країни, що розвиваються, наполягають на повному анулюванні всього «гарячого повітря».

Ще більш скрутне становище справ зберігається в робочій групі по довгостроковим заходам співробітництва, яку багато спостерігачів на переговорах ще в ході першого тижня називали основним потенційним джерелом проблем на конференції. Ця група була створена в 2007 році для того, щоб через два роки, на конференції в Копенгагені, представити елементи нової глобальної угоди для всіх країн. Спроба прийняти таку угоду в Данії не вдалась, і з тих пір робота групи постійно продовжувалась, проте на переговорах у 2011 році в ПАР було прийнято рішення остаточно «закрити» її в Досі.

Робоча група займається цілим спектром питань від загального бачення стратегічної мети до системи моніторингу та звітності, компенсації втрат і збитків від небезпечних проявів зміни клімату, адаптації і передачі технологій. Переговорні тексти з усіх цих питань знаходяться на різних стадіях готовності.

Третя робоча група, яка була створена в кінці 2011 року і займалась розробкою нової глобальної угоди по клімату, яка після 2020 року має змінити Кіотський протокол, опинилась в деякому роді «поставлена на паузу», зокрема, на прохання країн, що розвиваються, делегації багатьох з яких занадто нечисленні для того, щоб брати участь в такій великій кількості критично важливих консультацій. Співголови групи також підготували проект її підсумкового тексту, в якому, зокрема, окреслили в загальних деталях план роботи на 2013-2015 роки.

Фінансові суперечки

Протягом усіх двох тижнів переговорів питання «кліматичного» фінансування – ресурсів, які спрямовуються розвиненими країнами на допомогу у скороченні викидів парникових газів та адаптації до зміни клімату країнам, що розвиваються, – залишалось головною «больовою точкою» переговорів і приводом для взаємних звинувачень у бездіяльності. У 2012 році закінчується термін так званого «швидкого» фінансування в загальному обсязі 30 мільярдів на 2010-2012 роки, про який країни домовилися в Копенгагені. Країни, що розвиваються, наполягають на необхідності термінового закріплення планів по фінансуванню після 2012 року, а також на «дорожній карті», яка описує шляхи досягнення довгострокової мети – щорічного фінансування в обсязі 100 мільярдів доларів до 2020 року. Ідею «дорожньої карти» підтримав також генсек ООН Пан Гі Мун, який раніше заявив, що через два роки планує зібрати світових лідерів на спеціальний саміт з цього питання.

Розвинені країни поки намагаються відбутися звітами про тріумфальне виконання зобов'язань 2010-2012 років і запевненнями про наміри продовжувати в тому ж дусі. З конкретними зобов'язаннями поки виступили тільки Великобританія, Німеччина, Швеція та ряд інших європейських країн – в цілому на період до 2015 року вони виділять понад 6 мільйонів євро. Такі країни, як, наприклад, Японія та Нова Зеландія, лише заявили про те, що виділять нові обсяги «кліматичного» фінансування – без вказівок термінів і сум.

Вторгнення скептиків

Несподіваний поворот у четвер увечері прийняло традиційне неформальне засідання, яке голова конференції проводить для того, щоб сторони переговорів могли отримати інформацію про статус тих чи інших питань порядку денного та висловити думки з їх приводу.

Після виступів ряду груп країн, які висловлювали стурбованість тим, що менш ніж за добу до формального завершення сесії багато питань залишаються невирішеними, про бажання виступити із заявою повідомила М'янма. Згодом з'ясувалось, що на місці делегатів від цієї країни перебував відомий «кліматичний скептик» з Великобританії лорд Крістофер Монктон, один з найбільш затятих супротивників уявлення про те, що діяльність людини впливає на клімат Землі.

«У нас є два міркування. По-перше, за останні 16 років, які ми ось так збираємось, ніякого глобального потепління не було. По-друге, витрати ресурсів на заходи по боротьбі з так званою зміною клімату набагато перевершують можливі витрати на адаптацію до неї в майбутньому», – сказав Монктон, викликавши подив у багатьох присутніх у залі.

Скептик також закликав переглянути наукову сторону питання про зміну клімату, після чого залишив залу. За підсумками свого «виступу» Монктон позбувся акредитації на конференції.

X

Вхід

Завантажую...