Паливні елементи нового покоління від Bloom energy

Паливні елементи нового покоління від Bloom energy

Компанія Bloom energy розробила новий паливний елемент - електрохімічний пристрій, який може означати революцію в енергетиці, тому що нам більше не потрібні пара і величезні турбіни для виробництва енергії. Генератор можна розмістити недалеко від споживача, що дозволить знизити втрати при передачі енергії та вирішити деякі інші проблеми, властиві нашій енергетичній системі.

Зазвичай, генерація електроенергії пов'язана з перетворенням одного виду енергії в інший, а саме з механічної - в електричну. Спочатку, енергія хімічних зв'язків, або ядерна енергія використовуються для нагріву води, після чого пара, що знаходиться під величезним тиском, використовується для обертання турбіни. Підчас цього процесу втрати енергії неминучі. Далі, електроенергію необхідно доставити споживачу, що знову ж пов'язано з втратами.

Bloom energy розробили так званий, твердооксидний паливний елемент - Bloom box, який, на відміну від своїх попередників, може використовувати природний газ або біопаливо, а не водень. Від паливних елементів інших типів його відрізняє застосування твердого (керамічного) електроліту, висока робоча температура (від 500 до 1000 градусів за Цельсієм), відсутність дорогої платини і ще цілий ряд особливостей.

Один такий генератор - energy server, має потужність до 100 кВт. Начебто не так багато, особливо якщо зважати на габарити і вагу такої "шафи". Але якщо говорити про середнє споживання електроенергії, то це буде джерело на 100 приватних будинків або одну невелику офісну будівлю на три тисячі квадратних метрів. Але ж ES-5000 можна з’єднувати по кілька штук для узгодженої роботи. При цьому, він може працювати як акумулятор, накопичуючи енергію.

Звичайно, як і раніше можна використовувати і викопне паливо. У цьому випадку Bloom Box викидає в атмосферу на 35-40% менше вуглекислого газу, ніж звичайна теплова електростанція на газу (в розрахунку на кожну кВт·год виробленої енергії), або на 67% менше, ніж вугільна станція.

Зараз новим паливним елементом зацікавились деякі солідні компанії, такі як Google, Staples, Walmart, Cox Enterprises, FedEx, Bank of America, Coca-Cola, The University of Tennessee Chattanooga. Серед них і eBay. П'ять установок Bloom Box сумарною потужністю 500 кіловат в її штаб-квартирі були змонтовані ще в червні 2009 року. Працюючи на природному газі, вони за перші півроку виробили 2,2 мільйона кіловат-годин, скоротивши "персональний вуглецевий слід" компанії eBay на 295 тонн. А після переведення комплексу на біогаз економія викиду CO2 для eBay повинна зрости більш ніж втричі. Але це щодо користі для екології, а от бухгалтерів компанії тішить інше. На цей момент п'ятірка "комодів" Bloom Box зекономила фірмі $ 100 тисяч на рахунках за електроенергію. І тут варто навести деякі оцінки. Працюючи на звичайному газі, ES-5000 виробляє електроенергію за ціною 8-10 центів за кВт·год. Купівля електрики з електромережі обійшлася б власникам установки в 14-15 центів за кВт·год.

Схоже, що цілком реальними виглядають заявлені Bloom Energy цифри: Bloom Box повинен окупити себе за три-п'ять років (гарантія на установку становить 10 років, а про термін служби системи компанія поки нічого не говорить).

Ціна на установку чимала - 700-800 тисяч доларів за одну 100-кіловатну "коробку" від Bloom. Для більшості приватників це ще забагато, а для великих компаній - вже цілком прийнятно. Але в перспективі Bloom Box стане доступним і для домашніх господарств також.

X

Вхід

Завантажую...