Плодіться та розлітайтесь

Плодіться та розлітайтесь

Рослини, як люди, проявляють вражаючу вигадливість у справі розмноження та завоювання нових територій. Способи розповсюдження насіння різноманітні – деякі винахідливі батьки справляються своїми силами, інші ж використовують посередників. В ролі останніх можуть виступати живі організми, вітер чи вода. Проте який би спосіб не обрала рослина, багато що залежить від того, наскільки вправно вона його використовує.

Рослина-артилерист

Маючи в своєму арсеналі хитромудрий пружинний механізм, пеларгонія запашна (лат. Pelargonium graveolens) з величезною силою розкидає своє легке пухнасте насіння, після чого його підхоплює та розносить вітер. Коли ж воно сідає на м'який ґрунт, спіральний хвіст допомагає насінню заякоритись і не полетіти далі з наступним поривом вітру.

Мандруюча куля

Миколайчики польові (лат. Eryngium campestre) являють собою сизу колючу кулю на тонкому стеблі. Сильний осінній вітер обламує сухе стебло рослини, і ця куля пускається в довгу подорож по степу, розсипаючи по дорозі насіння. Катаючись, вона збирає соломинки, палички та гілочки, поступово формуючи великий клубок – перекотиполе.

Снаряди різної дії

Вигнуті плоди календули польової (лат. Calendula arvensis) по формі нагадують кігтики птахів, за що рослину називають нагідками. В різних частинах квітки дозрівають різні плоди: зовні – серповидні, носаті, з довгими шипами; в середині – дугоподібні і роздуті; в центрі – кільцеподібні. Носаті – найбільші та найважчі – чіпляються шипами до шерсті тварин і долають таким чином великі відстані. Кільцеві – маленькі та легкі, – їх здатні переносити навіть мурашки. Завдяки різним способам поширення і довгому періоду цвітіння календула легко завойовує нові території.

Пружинно-буровий механізм

Журавлині носики (лат. Erodium cicutarium) – близькі родичі герані, названі так за схожість плодів з дзьобом журавля або чаплі (від грецького erodios – «чапля»). Поки плоди дозрівають, довгі хвости насіння залишаються прямими, але в міру висихання вони закручуються в пружину. В певний момент за допомогою цього пружинного механізму насіння «вистрілює» і потрапляє в землю, де спіральні хвости продовжують рухатись, всвердлюючись в ґрунт, поки не закріпляться досить глибоко, щоб дати початок новому поколінню буровиків.

Універсальний пасажир

Гравілат річковий (лат. Geum rivale) користується відразу двома видами транспорту: завдяки незліченним дрібним волоскам насіння легко розсіюється вітром, а довгі гачкуваті хвости чіпляються за шерсть тварин. Хвости насінин утворюються з витягнутих маточок, які під час цвітіння стирчать на всі боки з квітки.

Бур'ян-далекобійник

Плоди пазурника плоскоплодого (лат. Caucalis platycarpos), суцільно вкриті горбиками, шипами і гачками завдовжки до півтора міліметра, легко чіпляються до шкур тварин та одягу людей, цілком виправдовуючи назву рослини. Таким чином насіння подорожує на великі відстані і успішно підкорює нові території, в тому числі фермерські поля, через що пазурник має репутацію злісного бур'яну.

Пухнастий десант

Безліч довговолосих дрібних насінин рожевого зніту (лат. Epilobium roseum) легко розносяться вітром на великі відстані. З гектара зніту може вилетіти десант з чотирьох мільярдів насінин.

X

Вхід

Завантажую...