Поселення майбутнього поблизу Львова: утопія чи революційний прорив?

Поселення майбутнього поблизу Львова: утопія чи революційний прорив?

Світ радикально змінився: довкола зелена територія, людина живе у гармонії з навколишнім середовищем: прокидається з першими променями сонця, п'є смачну чисту воду з-під крану. Незалежно від пори року, може поласувати свіжими фруктами, прогулятись чистими вулицями, на яких не гуркотять автомобілі, відчути кришталевий вітерець, який приносить запах лісу. Дорогою додому обмінюється щирими посмішками із привітними перехожими. Довкола цілий обшир, де панує тиша та спокій і нарешті можна відпочити від того, що так нагнітає у буденному житті. Це не анонс нової серії Black Mirror і не прогнози футурологів. Це все насправді та зовсім поруч.

Нещодавно група ентузіастів із активною життєвою позицією запустила сайт автономного поселення Малина. За короткий час проект привернув до себе чимало уваги, що не дивно, зважаючи на утопічні цінності, які пропагують автори в описі: максимум екологічності, колективна власність, відмова від стандартних дитячих садків та шкіл... Ідея здається ще більш нереальною, якщо звернути увагу, що реалізація поселення відбуватиметься спільнокоштом. Все це походить на юнацький максималізм із бажанням перевернути уявлення про світоустрій. Та чи зможе така ідея отримати право на життя в сучасних реаліях?

Щоб дати відповідь, розпочнемо з того, що відомо наразі. Малина ─ це об'єднання однодумців, які прагнуть втілити свої цінності та погляди на життя у масштабному екопоселенні. Останнє означає, що проект закликає до мінімального втручання в природне середовище, єднання людини з природою, взаєморозуміння жителів та до їх інтелектуального, фізичного і духовного розвитку.

Духовні цінності розробники поєднують із інноваційними технологіями та сучасними будинками. Якщо хтось досі вважає, що екопоселення ─ це маленька хатинка в полі, господарка на кілька сотень курей, втеча від індустріального способу життя та відірваність від комунікацій, Малина продемонструє наскільки архаїчні такі уявлення!

Помітно, що концепція проекту розроблялась не один день, залучивши до створення спеціалістів із різних галузей. Судіть самі: індивідуально спроектовані будинки, які підпадають під потреби кожного, мінімалізм, намагання вписати кожен об'єкт у природне середовище, забезпечення простором для саморозвитку, лекторіями, вегетаріями, спортивними майданчиками... Тут продумали навіть найменші деталі! До прикладу, система освітлення, у якій на зміну незграбним стовпам із яскравими ліхтарями прийде функціональна біонічна підсвітка, що в темний час доби освітить дорогу та стежки, гармонізуватиме з природнім ландшафтом та не перешкодить спогляданню нічного зоряного неба.

І найцікавіше: розробники заявили про намір облаштувати автономну інфраструктуру в межах поселення. Що це означає? Територія Малини буде живитись та обігріватись від альтернативних джерел ─ енергією сонця, вітру, повітря і землі. Питна вода в кожен дім постачатиметься з центральної свердловини. Коли це вдасться реалізувати, звична залежність від несправностей на лініях електропередач, невідкладних аварійно-відновлювальних робіт різноманітних мереж і комунальних служб просто зникне.

Якщо ти дочитав до цього моменту і вже палко загорівся ідеєю переїжджати ─ зачекай ще пару хвилин. Перш ніж отримати координати території, потрібно зважити чи відповідає твій світогляд цінностям проекту. Для «малинівців» важливими є усвідомлений спосіб життя, турбота про здоров'я, бажання вживати органічну їжу, турбуватись про екологію, сортувати відходи та не шкодити довкіллю. Тут чекають тих, хто критично мислить та прагне до саморозвитку. Жителі мають стати цілісним організмом, який рухається у напрямку вдосконалення. Цьому сприятиме відсутність парканів між домівками, спільний простір та зони для дозвілля (місця для розважальних подій, кінопоказів, чаювань та спілкування з друзями, майстерні, сауна, ігрові майданчики, футбольне поле). Учасник повинен подбати й про фінансування поселення. Проте загальної суми проекту у відкритому доступі поки що немає.

Наразі відомо, що для створення спільних благ та місць відпочинку необхідні колективні вкладення самих жителів Малини, їх розмір залежатиме від кількості учасників та їх фантазій. Ця інвестиція залишиться прозорою і надаватиме паритетну частку від спільної території, забезпечуючи надійну співпрацю, підлаштування під індивідуальні потреби та бажання кожного мешканця. На жаль, масове будівництво рідко ставить на перше місце саме людину з її прагненнями до комфорту та затишку. Зрештою, щодня можна наткнутись на приклад байдужості та недоброзичливості не в одній інстанції... Гостро піднімати цю тему немає сенсу, адже кожен може пригадати свій приклад та зрозуміти про що йде мова. Від таких перспектив та тенденцій стає і справді сумно. Саме тому й з'явилась некомерційна альтернатива, яка дає можливість створити реальність своєї мрії недалеко від Львова.

У світі є безліч аналогічних проектів, які показали свою необхідність та довели, що людина має органічну потребу у житті серед природи, встановленні злагодженого співіснування, розумному використанні ресурсів, толерантності й довірі до оточуючих. «Місто-ліс» в Китаї на 30 тисяч жителів, «Зелений квартал» під Амстердамом, розрахований на 25 сімей ─ це приклади того, як влаштувати обширне та продумане поселення без збитків для природи та з користю для людини. Поцікавтеся Швейцарією, Швецією чи Норвегією, ─ в цих країнах екожиття вже реалізовано на рівні держави. Для них така система вже давно є буденністю. Значить Малина не така вже утопія, а локальний та вагомий прорив, який ставить за мету не допустити руйнування планети та сприяти збереженню її ресурсів та благ. А така ціль потребує, як мінімум, спроби бути втіленою в реальність.

Вже зовсім скоро, якщо на проект відгукнеться достатня кількість свідомих особистостей, ми станемо свідками створення зовсім нового, унікального, вільного поселення. І цей факт нарешті доведе, що мінімізація використання природних ресурсів, здоровий спосіб життя та автономність ─ це життєздатна концепція майбутнього, а не просто мрії.

X

Вхід

Завантажую...