Продукти майбутнього: що ми будемо їсти через 20 років?

Продукти майбутнього: що ми будемо їсти через 20 років?

Через деякий час нестабільні ціни на їжу і постійно зростаюча чисельність населення змусять нас задуматись про те, що ми їмо, заявляють футурологи. Що ж може опинитись на наших столах через 20 років?

Ціни на м'ясо неабияк впливають на раціон жителів багатьох країн світу. Деякі представники харчової промисловості вважають, що вони можуть вирости вдвічі в найближчі 5-7 років, зробивши м'ясо предметом розкоші. Як результат, людство спробує піти іншими шляхами, щоб заповнити цю нішу.

Так що ж заповнить подібні «харчові ніші» і наші шлунки – і як ми будемо це їсти?

Комахи

Комахи або «міні-худоба», як їх можливо колись назвуть, стануть одним з основних продуктів нашого раціону, передрікає футуролог Морган Гей, член Товариства експериментального харчування.

Це безпрограшна ситуація. Комахи мають набагато більшу поживну цінність, ніж звичайне м'ясо, і являються чудовим джерелом білка, за даними дослідників з Університету Вагенінген в Нідерландах. До того ж, їх утримання набагато дешевше за утримання великої рогатої худоби, вони споживають менше води і виділяють набагато менше вуглекислого газу. Крім того, близько 1400 видів комах являються їстівними для людини.

Футуролог зовсім не має на увазі, що на вашій тарілці можуть опинитись личинки жуків, подібні до тих, що їдять австралійські аборигени. Гамбургери і сосиски з комахами будуть, ймовірно, нагадувати м'ясні аналоги. «Цвіркунів та коників будуть подрібнювати і використовувати в якості інгредієнтів для гамбургерів», – вважає експерт.


Поживна цінність комах на 100 гр


Продуктбілок (гр)кальцій (мг)залізо (мг)
Гусінь28,2немає даних35,5
Коник20,635,25
Яловичий фарш27,4немає даних3,5

Вже сьогодні уряд Нідерландів витрачає величезні кошти на те, щоб «укоренити» комах в повсякденному раціоні голландців. Нещодавно він інвестував 1 млн. євро в наукові дослідження та підготовку законодавства, що регулює ферми з вирощування комах.

В раціон значної частини населення світу вже зараз входять комахи. Гусінь і сарана користуються популярністю в Африці, оси – делікатес в Японії, а в Таїланді дуже полюбляють цвіркунів. Але комахам знадобиться кардинально змінити імідж, щоб стати більш апетитними для гидливих європейців і північноамериканців. «Вони стануть популярними, коли ми відкинемо слово «комахи» і почнемо використовувати щось на кшталт «міні-худоби», – заявляє футуролог.

Звуки, які покращують їжу

Багаторазово підтверджувалось, що зовнішній вигляд і запах їжі впливає на наше сприйняття смаку, але те, як на нього впливає звук, – все ще велике поле для досліджень. Нещодавно такого роду дослідження було проведене вченими з Оксфордського університету, які з’ясували, що деякі тони можуть зробити смак їжі більш солодким або гірким.

«Так багато уваги приділяється тому, як їжа виглядає і як вона пахне, але звук також важливий», – говорить Рассел Джонс з компанії Condiment Junkie, один з учасників дослідження.

Дослідження Bittersweet (що перекладається як «гірко-солодкий»), проведене професором експериментальної психології Оксфорду Чарльзом Спенсом, виявило, що смак їжі можна регулювати, змінюючи звукові властивості фонового саундтреку. Що конкретно відбувається в ці моменти в мозку, вченим поки з'ясувати не вдалось.

З їжею та звуками також експериментував шеф-кухар Хестон Блюменталь. В меню його ресторану Fat Duck («Товста качка») є страва під назвою «Звуки моря», яка подається разом з iPod, який програє звуки моря. За відгуками, під ці звуки їжа здається більш свіжою.


Які звуки впливають на смакове сприйняття?


  • Низькі звуки мідних інструментів роблять продукти більш гіркими на смак
  • Високі тони фортепіано або дзвонів, навпаки, змушують їжу здаватися солодшою

«Ми знаємо, яка частота змушує продукти здаватись солодшими, – заявляє Джонс, також член Товариства експериментального харчування. – Теоретично, ви можете зменшити кількість цукру в їжі, але використовувати музику, щоб їжа здавалась такою ж солодкою».

Виробники вже зараз активно використовують зв'язок між їжею і звуками – в упаковці. Одна компанія, яка виробляє чіпси, спеціально змінила матеріал для упаковки свого продукту, щоб він став більш хрустким, і відповідно, щоб її продукт здавався споживачам більш свіжим. На упаковках продуктів незабаром можуть з'явитись плейлисти з музикою, завдяки якій покупець зможе поліпшити смак продукту в своєму сприйнятті.

За словами Джонса, вплив звуку на їжу може використовуватись навіть у побутовій техніці. Наразі компанії-виробники працюють над шумом, який міг би видавати холодильник, щоб їжа, яка в ньому зберігається, здавалась людині більш свіжою.

М'ясо з пробірки

В минулому році голландським вченим вдалось створити м'ясо в лабораторних умовах. Дослідники успішно виростили смужки м'язової тканини, що зовні нагадують кальмарів, за допомогою стовбурових клітин, взятих у корів. До кінця року вчені сподіваються продемонструвати перший у світі «бургер з пробірки».

Перша наукова робота по створенню м'яса в лабораторних умовах була профінансована НАСА, розповідає соціолог Ніл Стівенс. Дослідницький центр при Кардіфському університеті, в якому працює вчений, досліджував виготовлення м'яса в пробірці, щоб в подальшому ним могли харчуватись космонавти, які знаходяться в космічному просторі.

З тих пір пройшло 10 років, і тепер вчені в цій області всіляко популяризують «м'ясо з пробірки» як найбільш ефективний і екологічно чистий спосіб привнесення м'яса в наш раціон.


В процесі росту м'язова тканина нагадує кальмара. На початкових етапах ріст йде за рахунок регулярної зміни поживного середовища


Недавнє дослідження Оксфордського університету підтвердило, що вирощування м'яса в лабораторіях допоможе зменшити викиди парникових газів, витрати енергії і води, порівняно з традиційною системою розведення худоби. До того ж, тваринництво вимагає використання додаткових земельних ресурсів. Вчені також здатні знизити вміст жиру в культивованому м'ясі і збільшити вміст поживних речовин.

Професор Марк Пост, який очолює команду голландських вчених з Маастрихтського університету, заявляв, що хоче зробити штучне м'ясо «ідентичним» до реального, але в дійсності воно може виглядати абсолютно інакше. За словами Ніла Стівенса, в даний час зав'язалась бурхлива дискусія щодо того, яким має бути зовнішній вигляд цього продукту. Він вважає, що ідею створення «м’яса з пробірки» людям дуже нелегко усвідомити, оскільки нічого подібного раніше не існувало.

Водорості

Водорості, можливо, і знаходяться в нижній частині харчового ланцюжка, але вони могли б стати вирішенням найскладніших світових проблем, включаючи брак продовольства.

Вони можуть нагодувати людей і тварин, при цьому їх можна вирощувати в океані, що є великою перевагою, враховуючи дефіцит землі та питної води на суші, вважають дослідники. Багато вчених також висловлюють думку, що біопаливо на основі водоростей допоможе знизити залежність від викопного палива.

Деякі представники харчової промисловості пророкують, що вирощування водоростей на фермах може стати найбільшою індустрією сільського господарства. Цей продукт давно є одним з ключових в низці країн Азії. У деяких з них, зокрема Японії, існують величезні господарства, де культивують водорості.


Фонд охорони здоров'я морських водоростей


  • У світі існує 10 000 типів водоростей
  • Всього у світі використовуються в їжу 145 видів червоних, бурих і зелених водоростей

«Водорості ростуть з феноменальною швидкістю, це найбільш швидкоростуча рослина на Землі», – розповідає доктор Крейг Роуз, виконавчий директор Фонду охорони здоров'я морських водоростей.

Як і комахи, водорості можуть з'явитись в нашому раціоні без нашого відома. Наприклад, вчені з Шеффілдського університету використовували гранули водоростей для заміни солі в хлібі і напівфабрикатах. Ці гранули дуже ароматні, але при цьому в них міститься мало солі, яка вважається однією з причин високого артеріального тиску, інсульту і ранніх смертей. Вчені вважають, що гранули можуть бути використані для заміни солі в готових стравах, які продають у супермаркетах, в сосисках і навіть у сирах.

Враховуючи, що в світі існує близько 10 тисяч типів водоростей, смак кожного різновиду може дуже сильно варіюватись, підкреслює Роуз. «Це багатофункціональний продукт, – додає Гей. – І багато його властивостей лише вивчається».

X

Вхід

Завантажую...