Птахи успадкували кольорові яйця від динозаврів

Птахи успадкували кольорові яйця від динозаврів

Коричневі, червоні, зелені та сині — пташині яйця демонструють дивовижне різноманіття кольорів. Як з'ясувалось в новому дослідженні, це різнобарв'я почалось з одного динозавра, який жив десятки мільйонів років тому.

Багато нині живучих тварин відкладають яйця, але лише пташині яйця бувають різних кольорів. Тому довгий час біологи вважали, що кольорові яйця — це інновація птахів.

Але в 2015 році Ясміна Віман, нині з Єльського університету, та її колеги знайшли молекули пігменту в 66-мільйонорічних яйцях динозаврів. Яйця були синьо-зеленими і, можливо, належали овіраптору, двоногому динозавру, близькому родичу сучасних птахів.

Зараз команда вчених дослідила більше яєць динозаврів. Вони знайшли докази того, що сім інших динозаврів також відкладали кольорові яйця — знову ж таки синьо-зелені.

Всі сім динозаврів належать до манірапторів, групи динозаврів, до якої входять як гіганти, такі як 10-метровий теризинозавр, так і всі птахи. Дослідники також шукали кольорові яйця у кількох динозаврів, які не належать до цієї групи, але без успіху. Вони дійшли висновку, що довгошиї завроподи та качкодзьобі гадрозаври, ймовірно, відкладали прості білі яйця, як нині живучі черепахи та крокодили.

Це вказує на те, що кольорові яйця виникли лише один раз, на базі манірапторів, вважає член дослідницької групи Марк Норел з Американського музею природознавства у Нью-Йорку.

«Такі складні речі зазвичай з'являються лише один раз», — говорить він. Це також свідчить про важливий зсув у поведінці, що відбувся на базі манірапторів, оскільки кольорові яйця передають певне візуальне повідомлення. Наприклад, колір і візерунок яєць можуть допомагати птахам відрізняти власні яйця від яєць птахів-паразитів, які підкладають свої яйця в чужі гнізда.

Таким чином, маніраптори, можливо, мали рівні складності поведінки аналогічні до тих, які ми зараз пов'язуємо з птахами. «Це одне з того, над чим моя лабораторія працює протягом останніх декількох десятиліть, — говорить Норел. — Те, що 25 років тому ми вважали нововведенням птахів — такі речі, як вилочка, розвинена неврологічна система, пір'я — всі ці речі були зміщені вниз по дереву не пташиних динозаврів».

X

Вхід

Завантажую...