П'ять істот із «Зоряних війн», родичі яких водяться на Землі

П'ять істот із «Зоряних війн», родичі яких водяться на Землі

У всесвіті «Зоряних війн» є чимало дивовижних істот, багато з яких, незважаючи на свій інопланетний вигляд, мають аналоги на нашій планеті.

Банти

Ці величезні в'ючні тварини раз у раз з'являються на екрані відтоді, як дебютували в першому фільмі серії. Вони надзвичайно нагадують вимерлих мамонтів — кошлатих гігантів, які блукали колись по всій Північній півкулі. У бант немає хіба що хобота — зате є бивні і довга шерсть.

Але, якщо подумати, це досить дивно. Адже мамонти жили в льодовиковий період, коли Північна Америка і північна частина Європи були поховані під товщею арктичних льодів. Величезний розмір і густа шерсть допомагали цим доісторичним тваринам вижити в умовах холоду, тоді як бант можна знайти і на Татуїні, де немає нічого, крім пустель. Термометр нам не показують, але і так ясно, що спека там стоїть страшна. Як банти не перегріваються?

Можна припустити, що їх звідкись завезли — наприклад, з крижаної планети Хот, або ж їх вирощують тут заради вовни.

Таунтауни

Крижаний світ Хот, в свою чергу, — батьківщина таунтаунів. У фільмі «Імперія завдає удару у відповідь» тут була база повстанців, і можна було побачити, що таунтаунів використовують як в'ючних тварин. Таунтауни мають товсту шкуру брудно-білого кольору — що виправдано, враховуючи, що навколо один сніг.

Але їздити на них верхи, здається, не дуже зручно. Майже всі тварини, яких люди використовують для верхової їзди, ходять на чотирьох лапах. Взяти хоча б коней. Але таунтауни двоногі, і їх передні лапи весь час знаходяться в повітрі, як у деяких відомих нам хижих динозаврів, наприклад у Tyrannosaurus rex. Це означає, що вся вага тіла припадає на задні лапи. Важко повірити, що таунтаун витримає ще й укутаного в парку Люка Скайвокера.

Однак не варто забувати, що на Землі є двонога тварина, яка цілком витримує вагу людини — чим людина іноді користується. Йдеться про страусів. Якщо страус не падає під вагою вершника, то можливо, що і для таунтауна це підсильна ноша.

Екзогорти

Зачекайте-но, а це ще що таке? В жодному з фільмів назва цієї істоти не звучить. Однак сцена з ним запам'ятовується надовго: у фільмі «Імперія завдає удару у відповідь» Хан Соло приземляє «Тисячолітній сокіл» у печері на поверхні астероїда — і незабаром розуміє, що це не зовсім печера: корабель стоїть на язику величезної підземної істоти на кшталт хробака. Згодом монстр отримав ім'я екзогорт.

Наявні на сьогодні дані не дозволяють нам припускати існування гігантських черв'яків на астероїдах Сонячної системи — ймовірність знайти їх там, прямо скажемо, мала. Але деякі риси екзогорта серед представників земної фауни простежуються. Так, в природі є багато довгих тварин, які проводять основну частину свого життя в норах.

Але постає цікаве питання: а чим харчується екзогорт? Фантаст Артур Кларк вважає, що цієї істоти не може бути, тому що Принцеси Леї йому явно не вистачило б для ситного обіду, а інші тварини поблизу не водяться. Але це якщо екзогорт м'ясоїдний. Багато одноклітинних організмів можуть отримувати енергію з крихти органічних відкладень: під крижаним покривом Антарктиди є озера, де живуть мільйони таких істот. Ці мікроби можуть підтримувати життєдіяльність більших і складніших організмів. Сьогодні ми знаємо, що в кам'яних породах на глибині декількох кілометрів можуть жити черви, які харчуються плівкою з бактерій. Звичайно, такі хробаки не більше декількох міліметрів у довжину, а екзогорт тягнувся на сотні метрів. Але — хоч щось.

Джабба Хатт

По суті, цей впливовий гангстер — не хто інший, як величезний слимак, який відростив собі руки. Залишимо осторонь питання про те, чи може слимак в процесі еволюції так набратися розуму, щоб змогти керувати злочинною імперією, і настільки розбагатіти, щоб тримати придворного блазня. Для нас важливіше інше: чи може слимак вирости до такого розміру, як Джабба?

Слимаки і равлики — молюски, тобто вони належать до того ж типу тварин, що й устриці з восьминогами. Найбільший молюск — це, ймовірно, антарктичний гігантський кальмар, здатний виростати до 12 м у довжину. Однак орієнтуватись на нього не варто: основну частину довжини кальмара становлять щупальця. До того ж навряд чи вони могли б у нього так вирости, якби він жив на суші. Черевоногі, до яких відносяться слимаки і равлики, відрізняються меншим розміром. Один з найбільших видів — каліфорнійський морський заєць — досягає у довжину 0,99 м і важить до 14 кг. Але, знову ж таки, він живе в сприятливому для гігантських видів водному середовищі.

Якщо повернутись на сушу, можна відзначити гігантського африканського сухопутного равлика — деякі його особини виростають до 30 см. Але частина маси і розміру цього равлика припадає на мушлю, тоді як у Джабби ніякої мушлі, судячи з усього, немає. Серед черевоногих без мушлі, ймовірно, рекордсменом можна назвати сизо-чорного слимака: у цього виду відзначаються екземпляри довжиною до 20 см. Коли король злочинного світу виявляється меншим за ноутбук, він чомусь вже не вселяє такого страху, правда?

Сарлакк

Схоже, що Джабба Хатт — любитель витончених методів страти. У «Поверненні Джедая» він намагається кинути героїв у Велику яму Каркуна, де живе монстр під назвою сарлакк. «У його шлунку, — повідомляє їм Джабба, — ви пізнаєте невідомі досі біль і страждання, бо будете перетравлюватися тисячі років».

Повністю сарлакка не показують — його тіло приховане піском. Але ми бачимо, що він причаївся на дні піщаної воронки з крутим схилом, впавши в яку неминуче скотишся вниз.

Одразу пригадується один з найстрашніших хижаків у світі комах — мурашиний лев. Личинки цих комах живляться мурахами, влаштовуючи пастки в піску — невеликі воронки кілька сантиметрів глибиною. Внутрішня поверхня цієї воронки знаходиться під певним кутом, відомим як кут природного укосу. Це максимальна крутизна, при якій схил не обрушується під власною вагою, проте найменшого поштовху достатньо, щоб пісок посипався вниз. Будь-яка комаха, що мала необережність наступити у воронку, починає сковзати вниз, на дно — де на неї чекає, розкривши свої величезні жувала, мурашиний лев.

X

Вхід

Завантажую...