Раціональне природокористування

Раціональне природокористування

Раціональне природокористування — це ідеальне ставлення до нашого природного багатства. Ідеї та концепції раціонального природокористування в чомусь близькі до утопічних. Це мрія: всі люди будуть щасливими, здоровими, довго житимуть, отримуватимуть ресурси, які ніколи не закінчаться, стільки, скільки хочеться. Якщо ми не будемо виходити з концепції раціонального природокористування, то скоро опинимось без багатьох необхідних для життя ресурсів.

Хронологічна шкала цивілізації

Наша планета існує давно, а от ми на ній з'явились порівняно недавно. Можна уявити умовний календар часу існування Землі як небесного тіла в умовних одиницях одного року.

Давайте промасштабуємо всю історію існування Землі з моменту її утворення до наших днів до одного року і вважатимемо, що Земля утворилась 1 січня, тоді тільки в березні з'явились перші бактерії. За нашим умовним календарем 12 грудня настала ера динозаврів, а вже 26 грудня вони зникли. Поява перших спільних предків людини і мавпи — це останні дні грудня. Нова ера в цьому відліку настала о 23 годині 46 хвилин 31 грудня. Виходить, що ці 14 хвилин до Нового року — це час існування людської цивілізації.

За цей час ми дуже багато встигли зробити, багато чого досягти і в тому числі подумати про те, що на планеті з її вичерпними ресурсами, якщо зберігати існуючу модель природокористування, неможливий нескінченний ріст. Це стосується не лише росту самого населення Землі, але й росту споживання ресурсів. Ми, людство як єдине ціле, споживаємо значно більше за необхідне, і при цьому вкрай нерівномірно і неефективно. Тому щось треба міняти у своєму ставленні до споживання найрізноманітніших ресурсів: «Якщо ти хочеш змін у майбутньому — стань цією зміною у сьогоденні» (М. Ганді).

Збиральництво

Людина як біологічний вид використовувала ресурси протягом всієї історії свого розвитку. Спочатку її споживання нічим не відрізнялось від споживання ресурсів будь-яким іншим ссавцем: скільки пробігав, наловив, стільки й з'їв. Існування людини, благополуччя її родини, клану залежало від її м'язової енергії. Іншими словами, щоб добути собі харч, людина не залучала ніякої додаткової енергії. Підраховано, що для того, щоб древній людині добути їжу, потрібно було пробігати близько 25-50 кілометрів на день. Цей період з точки зору природокористування називається періодом збиральництва. Людина збирала їстівні рослини, дрібних тварин і з’їдала їх. Вже на цьому етапі людина стала міняти навколишнє середовище, тому що якісь види рослин і тварин виявились отруйними, і вона їх не використовувала, а якісь — дуже смачними, і їх збирали активніше. Внаслідок цього якісь види стали зникати. Звідси випливає, що сучасні проблеми і питання про збереження біорізноманіття також фактично з'явились від самого початку існування людської цивілізації.

Криза консументів

Наступний етап, який відокремив людину від всієї іншої біоти, — це використання вогню. Хоча вважається, що людина жила в гармонії з навколишнім середовищем, знаходилась в гомеостазі із ним. Але вже тоді вона знищила печерного ведмедя, можливо, тому, що теж захотіла жити в його печерах. Винахід способів підтримки і добування вогню різко просунув людину у її розвитку, тому що вона стала вживати більше м'ясної їжі. Крім того, вона стала заготовляти її про запас у великих кількостях, тому що почуття жадібності, напевно, притаманне всім живим організмам. І запасаючи їжу про запас, людина, з одного боку, стала добувати більше, ніж їй потрібно, що стало відрізняти її від будь-якого іншого хижака, з іншого боку, це дозволило забезпечити продовольством дітей, хворих, старих людей. Таким чином, перший демографічний вибух приурочений до того періоду, коли людина стала використовувати вогонь. Вогонь дозволив освоювати нові території, кліматично менш сприятливі для життя.

Саме той факт, що людина стала добувати не тільки рослинну їжу і комах, а й великих ссавців, зумовив першу екологічну кризу — так звану кризу консументів. Так, однією з можливих причин зникнення мамонтів було передобування, яке людина здійснювала завдяки тому, що у неї з'явились нові способи полювання, розвинувся її розум і винахідливість.

Поява виробничого господарства

Можна припустити, що велике значення в еволюції людського суспільства мала така риса, як лінь. Можливо, стародавній людині в якийсь момент набридло бігати за тваринами і ходити на далекі відстані збирати коріння, і вона стала вирощувати їх біля дому. Цей новий етап у розвитку природокористування називається виробничим господарством, коли людина стала освоювати землі, обробляти їх, вирощувати сільськогосподарські культури і домашніх тварин. З цим етапом були пов'язані дві проблеми: не тільки збільшилась чисельність самих людей вище тих норм, які повинні бути для них як біологічного виду, але людина також збільшила чисельність супутніх їй тварин: коней, корів, кіз, птиці.

Деградація земель

Цей період виробничого господарства, коли людина стала випалювати ліси і використовувати їх під сільськогосподарські землі, став причиною наступної екологічної кризи, яка викликала деградацію земель, — криза продуцентів. І ось ця нова криза досі триває, так само як і перша криза — криза консументів.

Друга криза, пов'язана з наслідком використання земель та утримання тварин біля жител, призвела до того, що в цілому можна назвати деградацією земель, — до втрати родючості, розвитку ерозії ґрунтів та засолення. З цим процесом було пов'язано і розширення ареалу людини. Їй були потрібні нові землі, і людина стала рухатись в ті області проживання, де як біологічний вид раніше вона існувати не могла. Але завдяки тому, що у неї були у великій кількості вогонь і їжа, вона могла вже не так сильно залежати від параметрів навколишнього середовища: від температури, опадів та інших.

Криза редуцентів

Наступний етап у розвитку цивілізації і використанні природних ресурсів пов'язаний вже із сучасним періодом, з науково-технічною революцією. Етап цей називають індустріальним, і він характеризується тим, що людина залучила дуже велику кількість енергії для того, щоб виробляти величезну кількість продукції для будівництва, транспорту, життєзабезпечення. І з цим періодом пов'язана третя криза — криза редуцентів. Викиди всіх наших промислових підприємств впливають на біоту. Переважно це позначилось на безхребетних, які здійснюють замикання біологічного кругообігу. Тобто людина порушила екологічні та енергетичні зв'язки в системі біосфери.

І ця нова криза редуцентів доповнила кризи консументів і продуцентів, які досі продовжуються.

Термін «природокористування»

Термін «природокористування» було запропоновано у 1969 році для об'єднання різних окремих видів природокористування (лісокористування, землекористування, водокористування та інші) та переходу на новий рівень розгляду взаємовідносин «суспільство — природа». Термін дозволяв обговорювати безліч проблем, пов'язаних з нераціональним використанням природних ресурсів, їх охороною, відновленням тощо.

Сучасний етап розвитку людського суспільства часто називають постіндустріальним, для якого характерне раціональне використання природних ресурсів, відмова від використання невідновлюваних джерел енергії, використання «зелених» технологій у всіх виробничих сферах. Інноваційні технології дозволять зберегти природу та її біосферні, життєзабезпечуючі, сировинні та естетичні ресурси для майбутніх поколінь.

Кожен з нас повинен розуміти, що економічний імператив займатиме підлегле місце по відношенню до екологічного імперативу, і це можливо при максимальному використанні природозберігаючих технологій. Адже людина не може жити без чистого повітря, без чистої води, якісних продуктів харчування і всього того, що складає поняття «сприятливе навколишнє середовище». Земля ж як планета без людини прожити зможе.

Індіанці мають вислів: «Люби землю. Вона не успадкована тобою у твоїх батьків, вона позичена тобою у твоїх дітей», який добре б пам'ятати і керуватись ним у всіх сферах життя.

X

Вхід

Завантажую...