Революційно новий антибіотик вбиває стійкі до медикаментів мікроби

Революційно новий антибіотик вбиває стійкі до медикаментів мікроби

Вчені відкрили новий клас антибіотиків, які можуть вбивати широкий спектр небезпечних, стійких до медикаментів бактерій. В лабораторних експериментах бактерії не розвивають стійкості до нового препарату, який отримав назву теїксобактин. Враховуючи особливий механізм його дії, може знадобитись кілька десятиліть, перш ніж мікроби стануть резистентними до цього антибіотику.

«Теїксобактин — перспективний терапевтичний кандидат; він ефективний проти стійких до медикаментів хвороботворних мікроорганізмів в ряді моделей тваринних інфекцій», — пишуть дослідники в своїй доповіді.

Проблема стійких до антибіотиків бактерій — серйозна загроза здоров'ю населення, в той час як пошук нових антибіотиків для боротьби із ними — робота не з легких. За даними дослідження, існуючі методи виділення перспективних сполук з бактеріальних культур на виході часто дають вже відомі типи антибіотиків.

В новому дослідженні вчені розробили нові методи пошуку антибіотиків. Вони вивчили 10 000 штамів ґрунтових бактерій і виростили їх в природному для них середовищі існування. Потім дослідники випробували продукти їх життєдіяльності на хвороботворних бактеріях.

Новий антибіотик, теїксобактин, був однією із цих сполук. В експериментах на мишах дослідники показали ефективність теїксобактину при лікуванні тварин, інфікованих такими бактеріями, як Mycobacterium tuberculous (викликає туберкульоз) і Staphylococcus aureus (викликає захворювання шкіри та інших тканин). Деякі штами цих бактерій вже стійкі до одного чи більше антибіотиків, що робить вкрай важким лікування людей від викликаних ними інфекцій.

«Хоча це лише ранні стадії дослідження, відкриття потенційно нового класу антибіотиків — гарна новина: розробка нових антибіотиків застопорилась в останні десятиліття, в той час як резистентність до вже існуючих ліків стає все більш серйозною загрозою для здоров'я людини», — коментує роботу колег Річард Сібрук з британської біомедичної дослідницької організації Wellcome Trust.

Теїксобактин вбиває бактерії, зв'язуючись з молекулами жиру на клітинних стінках, внаслідок чого руйнує їх. Більшість інших антибіотиків націлені на білки, і коли гени бактерій, які кодують ці білки, мутують, їх власники стають стійкими до медикаменту. Натомість антибіотики, які взаємодіють з молекулами жиру, значно ускладнюють бактеріям життя і заважають їм розвити стійкість.

Інший антибіотик, ванкоміцин, використовує механізм, аналогічний до нового антибіотику. Формування стійкості до ванкоміцину займає 30 років, відзначають дослідники.

Дослідження, опубліковане 7 січня в журналі Nature, все ще перебуває на ранній стадії, і поки не ясно, чи буде антибіотик ефективним при лікуванні інфекцій у людей.

«Цілком ймовірно, що інші природні сполуки з аналогічною низькою чутливістю до резистентності вже існують в природі та чекають, щоб бути відкритими», — пишуть дослідники.

X

Вхід

Завантажую...