Рослини-подушки дають притулок крихітним гірським світам

Рослини-подушки дають притулок крихітним гірським світам

Зовні вони схожі на подушки, але всередині них знаходяться міні-екосистеми, захищені від суворого гірського навколишнього середовища.

Один з найкращих способів на які гірські рослини можуть максимізувати свої шанси на виживання в умовах екстремальних вітру та температури — сформувати куполоподібну форму. Так зробили сотні видів, зокрема двоквітковий перстач (Potentilla biflora, на фото внизу).

Але й багато інших видів, від мікробів до тварин, також використовують ці куполи. Всередині кожної рослини-подушки існує зовсім інший світ — захищений мікрокосм з помірними температурами, високою вологістю і хорошим ґрунтом.

«Вони утворюють форму, яку можна порівняти з черепахою, — говорить Фаб'єн Антельм з Французького інституту досліджень в галузі розвитку у Ла-Пасі, Болівія, який вивчає альпійські рослини. — Це дозволяє їм розвивати своє власне мікросередовище: вологе, тепле і багате на поживні речовини».

Працюючи в Алтайських горах Сибіру, між 1750 і 4000 метрами над рівнем моря, Ігор та Ірина Волкови з Томського державного університету з’ясували, що в куполах температура коливається набагато менше, ніж зовні, де впродовж дня вона може мінятись від мінусової температури до 15°С. Всередині вона залишається відносно милостивою — від 5 до 7°C.

Середовище в подушках сприяє мікробній активності. Мертве листя і рештки рослини, які потрапляють в пастку подушки, швидко розкладаються, і цей компост, в свою чергу, стимулює подальший ріст рослини.

Дослідники з’ясували, що ґрунт під, наприклад, двоквітковим перстачем містить у 15 разів більше гумусу, ніж скеляста поверхня поруч із ним. Цей ґрунт також значно багатший на поживні речовини, такі як азот і фосфор.

Це дозволяє іншим видам рослин і тварин процвітати в куполах, говорить Юха Алатау з Уппсальського університету в Швеції, який вивчає альпійські рослини та зміни клімату.

Ще одна команда вчених, на чолі з Ян Ян із Китайської академії наук у Куньміні, вивчала рослини-подушки гімалайського гірського регіону Хен Дуань в південній частині Китаю.

Вони з’ясували, що різноманітність видів рослин в подушках-куполах майже на 30% вища, ніж зовні. Видам, які інакше не змогли б вижити, вдалось це зробити всередині цих притулків.

З посиленням суворості умов існування з висотою та зі зменшенням кількості опадів у різних досліджуваних місцях Хен Дуаню, число видів, знайдених за межами подушок-куполів, зменшується більш швидкими темпами, ніж всередині цих куполів. Іншими словами, рослини-подушки — це останні оазиси життя в цих граничних середовищах.

«Подушкоподібні рослини дуже терпимі до абіотичних стресів, таких як посушливість і низькі температури», — говорить Антельм. Вони виступають основою для альпійських екосистем і здатні «лікувати» деградовані ґрунти, говорить він.

«Як типовий едифікатор альпійського регіону, подушки чинять каскадний вплив на високогірні екосистеми», — говорить Ян Ян. Їх присутність — це ключ до збереження тутешнього біорізноманіття, додає він.

X

Вхід

Завантажую...