Що роблять дикі тварини під час пожежі?

Що роблять дикі тварини під час пожежі?
Корова під час пожежі у Каліфорнії, 24 серпня 2013 року

Коли спалахує пожежа, деякі види тікають, деякі гинуть, а деякі процвітають.

По всій Каліфорнії вирують пожежі, залишаючи по собі сліди руйнувань і змушуючи людей залишати свої будинки. Але для деяких видів диких тварин, які знають, як ужитись з вогнем, все не так погано.

У цих регіонах «дика природа має давні стосунки з вогнем, — розповідає еколог екосистем Мажейка Салліван з Університету штату Огайо. — Вогонь є природною частиною цих ландшафтів».

Наприклад, для деяких хижаків види, які тікають від вогню, — чудова можливість перекусити. Ведмеді, єноти і хижі птахи були помічені за полюванням на тварин, які намагались врятуватись від полум'я.

Більше того, коли полум'я ще розгорається, тварини не сидять і не чекають, коли припече. Птахи відлітають. Ссавці біжать. Земноводні та інші дрібні істоти зариваються в землю, ховаються в тріщинах або під камінням. Інші тварини, зокрема великі, як лось, ховаються в річках і озерах.

Габріель д'Естачіо, пожежник з Австралії, розповідає, що хоча зазвичай він бачив небагато тварин у пожежах, якось його сильно здивував палаючий кролик. «У цих короткочасних ситуаціях, — говорить Салліван, — завжди є переможці і переможені».

Деякі тварини вмирають в диму та полум'ї — ті, хто не може тікати достатньо швидко, або знайти безпечне укриття. Молоді і дрібні тварини особливо вразливі до пожеж. А деякі зі стратегій втечі просто не можуть спрацювати — природний інстинкт коали видертись на дерево, наприклад, може заманити її у пастку.

Тепло також може вбити — навіть якщо організми сховані глибоко під землею, як гриби. Джейн Сміт, міколог з Лісової служби США в штаті Орегон, зафіксувала температуру 700°C під колодою, яка горіла у лісовій пожежі, і 100°C в п'яти сантиметрах під поверхнею.

Вчені не мають якихось хороших оцінок кількості тварин, які щорічно помирають в пожежах. Але немає й задокументованих випадків, щоб пожежі — навіть найбільші — знищували цілі популяції або види.

Койот під час пожежі у Каліфорнії, 23 серпня 2013 року

Кожен, хто пережив пожежу в будинку, знає, що все не закінчується, як тільки загасили полум'я. Це справедливо і для ландшафтів, спалених пожежею.

«Люди дивляться на спалені ділянки і думають, що вони мертві. Вони не мертві. Вони просто змінені, — говорить Патрісія Кеннеді, біолог дикої природи в Університеті штату Орегон. — Це абсолютно нове природне середовище».

Що може також означати нові можливості. У деякі місця, наприклад, налітають дятли і бенкетують короїдами в мертвих і вмираючих деревах. «Вони наїдаються цими безхребетними», — говорить Кеннеді, а потім йдуть, коли закінчуються жуки.

Дикі території, такі як ліси і степи, постійно ростуть і змінюють свій склад. Однорічний ліс відрізнятиметься за набором рослин і тварин, які в ньому живуть, від сорокарічного лісу. Такі збурення, як лісова пожежа, можуть служити свого роду кнопкою повернення у вихідне положення, дозволяючи старому лісу народитись знову, говорить Кеннеді. І багато видів вимагає цього повернення у вихідне положення.

Те, що відбуватиметься після пожежі, залежить від ландшафту, сили вогню і конкретних видів. Але події завжди розгортаються визначеною послідовністю змін, коли рослини, мікроби, гриби та інші організми заново колонізують спалену землю. З ростом дерев та інших рослин, світло та інші умови змінюються — і у відповідь змінюється склад істот.

Струмки та інші водні потоки, які протікають через спалену область, також можуть змінитись. Витрата води, каламутність, хімія і структура можуть бути змінені. Риба може тимчасово зникнути. А може відбутись короткочасне вимирання водних безхребетних, що може вплинути на наземних тварин. «Вода і суша, — говорить Салліван, — дуже пов'язані».

Багатьом видам насправді потрібні пожежі як частина їх життєвого циклу. Тепло від полум'я може стимулювати деякі гриби, наприклад зморшки, випустити спори. Деякі рослини дають насіння тільки після пожежі. Без вогню ці організми не можуть відтворюватись — і це торкнеться всіх, хто від них залежить.

Протягом останнього сторіччя в США природні пожежі часто стримувались. Були досягнуті великі успіхи в боротьбі з пожежами, і ті пожежі, які виникали, швидко гасились, перш ніж вони могли поширитись. Це призвело до зменшення різноманітності видів дерев та інших рослин, які ростуть лише в роки після пожежі. Це також позначилось на деяких видах тварин, які залежать від цього молодого середовища, яке з'являється після пожежі.

Крім іншого, придушення пожеж ускладнює життя видам, які й без того знаходяться під загрозою зникнення, зауважує Кеннеді. Мічиганська славка — один з таких прикладів. Ці маленькі співочі птахи гніздяться лише в молодих лісах, утворених сосною Банкса. Але шишки цієї сосни випускають насіння тільки у вогні.

За словами Кеннеді, пожежа це погано, коли вона відбувається у вашому дворі. Але вона може бути корисною для лісу — і принаймні для деяких тварин, які в ньому живуть.

X

Вхід

Завантажую...