Що таке біологічне різноманіття і чому воно важливе?

Що таке біологічне різноманіття і чому воно важливе?

В рамках Програми ООН по навколишньому середовищу (UNEP) 2010 рік було оголошено міжнародним роком біорізноманіття. Біологічне різноманіття - це розмаїття життєвих форм на Землі, які включають всі організми, види, генетичні відмінності між ними, складні симбіози, спільноти і екосистеми. Це величезний генофонд планети і чим він різноманітніший, тим легше наша глобальна екосистема адаптується до нових умов: одні види вимирають, інші адаптуються і змінюються, щомиті реагуючи на мінливу ситуацію.

Вчені виділяють три види біорізноманіття. По-перше, генетичне різноманіття - це всі можливі гени всіх живих видів, включаючи рослини, тварин, гриби і мікроорганізми. Видове різноманіття - це розмаїття живих організмів, у тому числі і внутрішньовидове. Третє, це різноманіття екосистем - різних способів співіснування і взаємозалежності біологічних видів, біологічні спільноти, місця проживання та екологічні процеси, так само як і зміни окремих екосистем.

Чому людство повинно зміцнювати біорізноманіття?

Дослідження свідчать на користь того, що райони з високим рівнем біорізноманіття володіють багатшими природними ресурсами, а також здатні швидше впоратися з наслідками стихійних лих. Біологічне різноманіття створює ту екосистему, в якій ми зараз досить комфортно живемо, а це: свіже повітря, чиста прісна вода, різноманітна їжа, захист від штормів і повеней, стабільний клімат.

Багатство форм життя означає багатство вибору: в хімічних і фізичних властивостях тварин і рослин укладено медичний потенціал і недосліджені технічні рішення. Крім того, в харчовий раціон людини входить лише трохи більше двох десятків видів з тисяч. Якщо не забувати про постійно зростаючі армії хвороб, шкідливих тварин і рослин, а також про мінливі кліматичні умови, потрібно вже зараз замислюватися, зокрема, про формування більш широкого спектру культивованих рослин, щоб у майбутньому не зіштовхнутися з браком продовольства.

Більшість вчених схиляються до того, що в наш час відбувається шосте найбільше вимирання видів, спровоковане людським фактором. Вимирання видів - нормальне явище природи, але, за оцінками вчених, його нинішні темпи перевищують природні в 2 - 10 разів. В дикій природі кожен третій вид стоїть на межі вимирання. Не менш вразлива різноманітність природно-кліматичних зон. Наприклад, зона середземноморського чагарнику перебуває під більшою загрозою, ніж тропічні ліси Амазонії.

Біорізноманіття важко визначити в цифрах. Вченим невідомо, яка сумарна чисельність біологічних видів: за різними даними, цифри коливаються від 5-ти до 30-ти мільйонів. До біологічних картотек внесено лише 2 мільйони видів, з яких тільки близько 50 000 перебувають під спостереженням дослідників. Для більш повного уявлення про біорізноманіття екологи розробили Living Planet Index (LPI), в якому відображуються дані, зібрані по 1686 видам-індикаторам по всьому світу за принципом, що нагадує біржові індекси. За останні 35 років цей індекс впав на 28%, що свідчить про негативний стан речей з біорізноманіттям.

Для людини користь від біорізноманіття не завжди очевидна, незважаючи на те, що саме воно - запорука доступності чистої води, повітря, їжі та інших «побутових послуг» матінки природи. Потрібно розуміти, що ми всього лише один з видів тварин на цій планеті. І ми на багато більш залежні від різноманітності форм життя на цій планеті, ніж життя від нас.

Які фактори несуть найбільшу загрозу біорізноманіттю?

Найзначнішим на сьогодні є скорочення ареалів існування. Сільське господарство, пасовищні землі і урбанізація подрібнюють і руйнують природне місце існування сухопутних тварин. В океані рибальські судна «борознять» морське дно, а морське сільське господарство спустошує мангрові зарості й інші вразливі прибережні ареали.

Надмірна експлуатація харчових, медичних і матеріальних біоресурсів теж негативно позначається на біорізноманітті. Рибальство знищило до 80% рибної біомаси, а в тропіках вирубка лісів і браконьєрство поставили дуже багато лісових видів на межу вимирання. За даними Інтерполу, процвітаюча нелегальна торгівля дикими рослинами і тваринами поступається по прибутку та обігу тільки торгівлі наркотиками.

Проблемою залишається і забруднення навколишнього середовища. Надзвичайно небезпечні невидимі пестициди, промислові отрутохімікати роблять малопридатними для життя річки, руйнують харчові ланцюги. Так, тисячі морських птахів і черепах щорічно гинуть через те, що в їх організм потрапляє дрібне пластмасове сміття. Водні потоки, забруднені добривами і каналізаційними стоками призводять до спустошення морських природних зон.

Іноді загроза біорізноманіттю виходить зсередини самої біомаси. Види-загарбники (наприклад, азіатський короп) виходили з-під контролю людей, які їх експортували в інші, віддалені куточки планети. Місцеві види часто не здатні витримати конкуренції за життєво необхідні ресурси з прибульцями. На островах, де для певних видів еволюція ще не встигла розробити механізми захисту від завезених хижаків, види-прибульці, знищуючи звичне для місцевих видів середовище існування, несуть реальну загрозу біорізноманіттю. Варто, однак, зауважити, що і тут не завжди обходиться без впливу людського чинника: більшість видових міграцій носять антропогенний характер. Крім того, незрозуміло як людство збирається приборкувати найагресивніший вид на Землі - homo sapiens.

X

Вхід

Завантажую...