Що таке екодизайн і з чим його їдять?

Що таке екодизайн і з чим його їдять?

Кожен з нас хоча б раз чув про екодизайн, екоінтер'єр або ще якісь «еко», пов'язані з домашнім дизайном, і має хоча б інтуїтивне уявлення про те, що це таке. І не дивно, адже сьогодні екостиль - один з найбільш популярних напрямків у світовому дизайні. Йому властиві м'які форми, використання дерева та каміння, тепла палітра кольорів землі, піску, кори і зелені, грубуватий текстиль. Але давайте розберемось, в чому ж полягає екологічність цього стилю і як її визначити.

Перш за все, слід відзначити, що не все те золото, що блищить, і не все те «еко», що зелене. Існує думка, що екоінтер'єр - це заставлене рослинністю приміщення. Але зовсім не обов'язково перетворювати будинок на оранжерею для створення екостилю, хоча прикрасити кімнату квітами або встановити акваріум з рибками можна.

Проте, основоположні принципи «еко» лежать дещо глибше. Всі вироби істинно екологічної спрямованості на всьому протязі свого життєвого циклу (створення, використання та утилізація) повинні сприяти захисту навколишнього середовища і нас з вами в ньому. Причому цей принцип діє нарівні з очевидними і звичайними вимогами краси, зручності і ціни.

Але якщо Ви вирішили, що цей стиль до душі лише борцям за екологію, то це рішення було поспішним. Адже кожному іноді хочеться відчути запах справжнього дерева, шорстку поверхню плетеної циновки під ногами, насолодитись м'яким дотиком натуральних тканин з льону або бавовни. При цьому не обов'язково оформляти всю квартиру в екостилі, можна зупинитись, наприклад, на кухні або спальні.

Поговоримо про створення виробів, які можна використовувати в екодизайні. Звичайно, споживач не зможе проконтролювати весь цей процес, але попросити пред'явити відповідну документацію можна, адже існує сертифікація різного роду, що дозволяє відстежити походження матеріалів.

До речі, в екодизайні використовуються виключно натуральні або максимально близькі до них матеріали. Про пластик можна взагалі забути і ніколи більше не згадувати. Навіть якщо він розфарбований під дерево, екологічнішим він від цього не стане. А ось використання натурального дерева (не ДСП, а саме дерева) всіляко вітається, особливо це стосується бамбука. Він міцний, легкий і гнучкий. Крім того, він відрізняється стрімким ростом, тому його добування завдає менше шкоди навколишньому середовищу. Славиться він і своїми естетичними якостями.

Та є тут і «підводні камені». Так, меблі з червоного дерева - це те, що здавалося б, якнайкраще вписується в концепцію екодизайну. Але шкода, яка наноситься довкіллю столом, стільцем або комодом, виготовленим з рідкісних порід дерева співрозмірна їх аналогам з токсичних матеріалів.

Якщо говорити про створення предметів інтер'єру, то важливо не тільки з чого вони створюються, але і як. Наприклад, дуже часто в екостилі присутні речі, зроблені своїми руками. В наші дні напрям Handmade успішно втілюється в роботі дизайнерів всього світу. А самі речі ручної роботи традиційно оцінюються більш високо.

Що стосується використання, то пріоритетними в екодизайні є безпека виробів, відсутність шкоди здоров'ю, зведення до мінімуму шумів, викидів, випромінювання, вібрації і т. п. Цим характеристикам якраз і відповідають вироби з натуральних матеріалів, і зовсім не відповідають такі «вороги екології», як ПВХ, ДСП і деякі фарби. Дотримання ж цих пріоритетів дозволить поєднати в будинку благородну простоту з сучасними досягненнями цивілізації, адже екоматеріали не лише безпечні самі по собі, але і допомагають мінімізувати шкоду побутової техніки, від якої відмовлятися ніхто не збирається.

Позбувшись негативних складових звичайного житлового простору, для створення екостилю потрібно також і привнести щось позитивне. А що може бути позитивнішим за світло? У світлий час доби приміщення має бути добре освітленим за допомогою природного світла, а в темний - за допомогою енергоефективних ламп, які економлять електроенергію, адже раціональне використання ресурсів - це ще одне завдання екодизайну.

Утилізація предметів інтер'єру - питання досить цікаве. Перш за все, якщо на двох попередніх етапах виріб відповідав всім вимогам «еко», то і тут проблем з ним виникнути не повинно. Тобто його можна без докорів сумління викинути, знаючи, що ніякої шкоди від, наприклад, дерев'яної полиці, навколишньому середовищу не буде.

Але не варто забувати і про можливість повторного використання виробу. Нове життя старої речі може стати більш оригінальним і стильним, ніж перше. Цьому є безліч прикладів. Наприклад, сьогодні широко застосовується техніка штучного старіння меблів. Тому не поспішайте викидати старі речі, а ризикніть і спробуйте додати їм вигляду шляхетної старовини.

Таким чином, використовуючи екодизайн в своєму будинку, Ви отримуєте безпечне житло, відчуття гармонії з природою і безкрайні простори для творчості. До речі, люди, які живуть в такому інтер'єрі, стають більш спокійними і урівноваженими. Так що, відверніться від новомодних меблів і матеріалів, виберіть якісні оздоблювальні матеріали, постарайтесь знайти меблі з натурального дерева, а не з ДСП, та зробіть природні теплі тони переважаючими в оформленні вашого житла. Згодом ви обов'язково відчуєте, наскільки спокійніше стало у вашому домі.

X

Вхід

Завантажую...