Що таке лінь?

Що таке лінь?

Лінь справедливо розглядається як недолік, вада і навіть смертний гріх. Психологія виділяє декілька видів ліні (від нестачі мотивації, від слабкості волі тощо). З точки зору біології лінь — це надмірна реалізація принципу економії енергії.

Всі живі організми прагнуть оптимізувати співвідношення отриманих життєвих ресурсів і витраченої для цього енергії, тобто намагаються отримати побільше, витративши поменше. Ця закономірність — не просто умоглядний висновок, а висновок, зроблений на підставі вимірювань.

Підрахунок енергетичних витрат стали активно використовувати при дослідженні поведінки тварин приблизно з 1970-х років для визначення пристосувального значення тієї чи іншої форми поведінки. Визначення пристосувального значення або, іншими словами, адаптивної цінності конкретної поведінкової форми — одне з чотирьох завдань при дослідженні поведінки, сформульованих знаменитим етологом Ніколасом Тінбергеном. Найбільш очевидний принцип мінімізації енергетичних витрат в результаті аналізу поведінки при добуванні їжі. Але він дотримується і в комплексній поведінці тварини: добування їжі пов'язане з ризиком атаки хижака, з прямою конкуренцією інших особин того ж виду, з небезпекою атаки паразитів, з репродуктивною поведінкою.

Звичайно, співвідношення винагороди та витрачених зусиль не завжди можна точно підрахувати і зробити однозначний висновок про адаптивну цінність конкретної форми поведінки. Наприклад, деякі щури (як правило, це бета-особини, тобто ті, що займають другу, але далеко не останню сходинку в ієрархії) довго досліджують новий предмет, поміщений в клітку. Альфа-особини, переконавшись, що незнайомий предмет не загрожує небезпекою і не має харчової цінності, ігнорують його. Аналогічна відмінність дослідницької активності альфа- і бета-особин нещодавно була показана для птахів — амадин Гульда. Ця закономірність не спростовує принцип економії енергії. Особини-дослідники, витрачаючи енергію на вивчення непотрібного предмета, займаються довгостроковими інвестиціями, адже умови існування можуть змінитись, і непотрібна сьогодні річ може набути біологічної значимості. Тому групі корисно мати у своєму складі таких «неощадливих» особин.

Таким чином, економити сили (тобто енергію, яка витрачається для задоволення якоїсь потреби) біологічно виправдано, так само як біологічно необхідно отримувати енергію (тобто харчуватись). Щоб жити, потрібно їсти. Але, якщо людина живе для того, щоб їсти, це погано, дезадаптивно. Такі ж справи і з витрачанням отриманої енергії. Енергію потрібно заощаджувати, але коли така економія стає домінуючою мотивацією, то це вже лінь, недолік.

X

Вхід

Завантажую...