Шершень на сонячній енергії

Шершень на сонячній енергії

Вчені Ізраїлю і Великобританії вивчили єдину у своєму роді живу істоту - шершня, пігменти кутикули якого перетворять енергію сонця в електрику. Більшу частину енергії шершні отримують з їжі, але, як з'ясувалось, у них є і додаткове джерело.

Про те, що східний шершень (Vespa orientalis) виробляє енергію за допомогою екзоскелета, Меріан Плоткін (Marian Plotkin) і її колеги з університету Тель-Авіва (Tel-Aviv University) здогадувалися давно.

Колишній науковий керівник Меріан - Яків Ішай (Jacob Ishay) - якось виявив, що ці комахи особливо активні в найбільш сонячні дні. Що, загалом, шершням не властиво.

Ентомологи багато років досліджували екзоскелет комахи і встановили, що в темній частині черевця міститься багато меланіну, а у світлій - ксантоптеріну.

Проте тільки тепер з'ясувалося, що обидва пігменти беруть участь в процесі переробки енергії сонячного світла. У своїй статті, опублікованій в журналі Naturwissenschaften, ентомологи відзначають, що лише невелика кількість падаючого світла відбивається назад в зовнішнє середовище.

Поки не ясно, як шершні використовують це додаткове підживлення і для чого воно їм. Адже ксантоптерін "поглинає" всього лише 0,335% енергії (для порівняння: ефективність середньої сонячної батареї складає 10-20%).

Однак деякі припущення з цього приводу все ж таки існують, відзначає TMCnews. Рік тому група Плоткін з'ясувала, що ферменти жовтої частини кутикули грають роль, подібну функції печінки ссавців. Освітлення шершнів ультрафіолетом призводить до активізації роботи цих речовин. Можливо, сонячне випромінювання живить реакції, в яких беруть участь ферменти.

"Ми спостерігали збір сонячної енергії у рослин і бактерій, але у тварин - ніколи", - дивується Плоткін. Залишилося з'ясувати, чи є ця здатність виключною або ж вона властива іншим комахам, наприклад метеликам.

X

Вхід

Завантажую...