Швидке потепління призводить до збільшення біорізноманіття тропічних лісів

Тропічний ліс

До цих пір більшість вчених вважали, що збільшення рівня вуглекислого газу і підвищення середньої глобальної температури веде до зменшення біорізноманіття видів рослин в тропічних лісах, через те, що багато рослин просто не встигають адаптуватися до надто мінливих умов.

Однак останні дослідження показали, що найімовірніше ситуація розгортається зовсім по іншому. Так було в далекому минулому планети: зростання атмосферного діоксиду вуглецю і температури призвело до еволюційного вибуху, який виражався в появі нових видів рослин в тропічних лісах, при цьому кількість «новачків» перевищувала кількість вимираючих видів.

Але це не означає, що вуглекислий газ більше не є загрозою, оскільки темпи зростання його концентрації в атмосфері перевищують всі природні темпи минулого. Для порівняння Карлос Джарамілло, палеобіолог Панамського Інституту Дослідження Тропіків, і його колеги досліджували подібний епізод в історії Землі, який відбувався 56,3 мільйона років тому, відомий як «Тепловий максимум палеоцену і еоцену». У цей період температура на планеті піднялася на 3-5 градусів за 10-20 тисяч років, при цьому рівень вуглекислого газу в атмосфері був вище сьогоднішнього в 2,5 рази. Настільки незвично теплі умови зберігалися протягом 200 тисяч років.

Карлос зі своєю командою провели цілий ряд досліджень, вивчаючи викопні рештки живих організмів, що жили в період до, протягом і після «теплового максимуму». Результати своїх спостережень вони опублікували в журналі Science минулого тижня.

І хоча в цей історичний період багато видів загинули, набагато більше число різновидів живих організмів еволюціонувало в нові види. Що доводить збільшення біологічного різноманіття в цей період - період підвищеного рівня CO2 і температури.

«Те, що ми побачили, виявилося повною протилежністю того, що ми очікували», – сказав Джарамілло: «Біорізноманіття тропічних лісів збільшилося досить швидко за короткий проміжок часу».

Проте, сучасні темпи зростання температури є екстремальними, і вчені не впевнені, що тропічні екосистеми будуть здатні до настільки швидкої адаптації. Крім того, під час зростання температури в багатьох регіонах гостро постає питання доступності прісної води. І в той час як тропічні ліси будуть переживати еволюційний бум, екосистеми більш високих широт будуть страждати від екстремальних змін клімату, про що також свідчать викопні докази.

«Звичайно, я стурбований тим, що, дивлячись на ці результати, багато людей подумають, що немає причин більше турбуватися про глобальні зміни клімату, адже про це говорять викопні рештки».

Насправді, для того щоб екосистеми переживали еволюційний бум, вони повинні, як мінімум існувати. «Збезлісення – справжній ворог, а не збільшення температури і рівня вуглекислого газу».

X

Вхід

Завантажую...