Синиці адаптуються до потепління завдяки малому терміну життя

Синиці адаптуються до потепління завдяки малому терміну життя

Відносно швидкий цикл розмноження і коротке життя великих синиць допоможе їм пристосуватись до зміни клімату, навіть якщо її темпи будуть вищими за найбільш песимістичні прогнози, однак іншим птахам, які живуть довше, доведеться важче, йдеться в новому дослідженні.

Бен Шелдон (Ben Sheldon) і його колеги з Оксфордського університету (Великобританія) вивчали великих синиць, що живуть в межах Оксфорда. Університетські біологи збирають дані про цю популяцію птахів під час кожної весни з 1960 року. Максимальна тривалість життя цих пернатих — 9 років.

Орнітологи проаналізували ці дані і спробували визначити, як час відкладання яєць співвідноситься з весняними температурами і піком чисельності гусениць, які необхідні для вигодовування пташенят. Виявилось, що зараз пташки відкладають яйця в середньому на два тижні раніше, ніж 50 років тому.

«Ключову роль у нашому дослідженні зіграла довга польова робота. Ми протягом кількох поколінь спостерігали за життям кожного птаха, що дозволило нам вивчити механіку природного відбору, передачі спадкових ознак і обчислити швидкість пристосування до змін у навколишньому середовищі», — пояснив Шелдон.

Вчені розрахували, що висока швидкість адаптації дозволить синицям пристосуватись до нових умов навіть при зростанні температур на 0,5 градуса Цельсія на рік, що в десятки разів вище за найбільш екстремальні оцінки. Якби птахи не могли гнучко змінювати час кладки яєць залежно від умов навколишнього середовища, вони б вимерли з імовірністю 60% за останні 50 років.

Висока генетична пластичність, яка дозволяє синицям пристосовуватись до потепління, може бути характерна і для інших птахів. Але тільки для тих, які швидко ростуть і недовго живуть. Чим довше життя пташки, чим пізніше настає її статева зрілість і менше народжується потомства, тим менше у неї шансів. На думку вчених, цей факт слід враховувати при оцінці наслідків зміни клімату для інших тварин.

X

Вхід

Завантажую...