Скорочення популяцій великих ссавців створить ланцюгову реакцію

Скорочення популяцій великих ссавців створить ланцюгову реакцію

Чорний носоріг опинився на межі зникнення через свій ріг, дорожчий за золото чи алмази. Колись широкий ареал гіпопотама експоненціально знизився по всій Африці. Популяції слонів скоротились більш ніж удвічі лише за останні 30 років через торгівлю слоновою кісткою. По всьому світу найбільші травоїдні прямують до вимирання.

Такі тенденції переважно пов'язані з полюванням і захопленням людиною місць проживання цих тварин. Більшість постраждалих видів живуть у країнах, що розвиваються, де збереженню, як і дослідженням, приділяється замало уваги.

Колапс великих травоїдних

«Ми повинні краще інформувати дослідників і громадськість про критичну необхідність додаткових досліджень в країнах, що розвиваються, — говорить Вільям Ріпл, видатний професор з екології з Університету штату Орегон і провідний автор нового дослідження «Колапс найбільших травоїдних світу», яке показало падіння 74 тварин. — Тільки 10% робіт зі збереження орієнтовані на країни, що розвиваються. Багаті країни світу повинні надати фінансування для забезпечення збереження великих травоїдних тварин, що знаходяться під загрозою».

З цих 74 вивчених тварин, 44 визнані Міжнародним союзом охорони природи такими, що знаходяться під загрозою зникнення. Всі із них, крім одного, мешкають в країнах, що розвиваються. Однак, як показало дослідження Ріпла, більшість досліджень великих травоїдних проводяться вченими не з цих країн.

«За іронією долі, ці види скорочуються саме тоді, коли вчені починають дізнаватись про їх екологічну значимість, наприклад, їх роль у поширенні насіння і в циклі поживних речовин — незамінному механізмі регенерації рослин», — додає Ріпл.

Наслідки вимирання

Екологічну та соціальну вартість втрат цих травоїдних відчує як людство, так і екосистеми, які від них залежать. Серед таких втрат можна назвати екологічні ролі цих тварин, туризм, який підживлюється їх присутністю, а також джерело їжі, яке вони надають майже 1 мільярду людей, м'ясоїдним тваринам та некрофагам.

Великі травоїдні також життєво важливі інженери екосистем, вкрай необхідні для розповсюдження насіння і споживання рослинності, що допомагає підтримувати поширення та чисельність видів рослин. Створювані ними шляхом витоптування вільні від рослинності ділянки перешкоджають появі і поширенню лісових пожеж. До того ж, приміром, африканські слони допомагають перетворювати ліси на чагарники для імпал.

Автори дослідження рекомендують кілька рішень: зупинити ріст людської популяції, який посилює небезпеку для травоїдних, зменшити попит на м'ясо і розкіш, який підживлює браконьєрство, вжити заходів проти зміни клімату і вдосконалити управління та дослідження охоронюваних територій і зникаючих видів в країнах, що розвиваються.

Існує надія для цих вразливих тварин, говорить Ріпл: «Одна з найкращих історій успішного відновлення — це історія південного білого носорогу, який з менш ніж 100 особин на початку 1900-х років дійшов до приблизно 20 тисяч в останні роки. Це показує, що з достатнім захистом ці повільно-відтворювані тварини, які є життєво важливими для екосистем, які вони населяють, можуть бути збережені. Зараз ми знаходимось на стадії кризи, і ми повинні докласти всіх зусиль, щоб зупинити глобальне скорочення великих тварин. Без них світ зубожіє, а втрата екосистемних функцій, які вони виконують, матиме згубні наслідки для всього живого в цих екосистемах».

X

Вхід

Завантажую...