Супергерой з п'ятачком рятує Латвію від сміття

Супергерой з п'ятачком рятує Латвію від сміття

Хто сказав, що Бетмен і Супермен - єдині рятівники планети? Нещодавно Латвія обзавелася власним відважним супергероєм, який старанно захищає екологію і не терпить свинства від оточуючих. Знайомтеся: Цукмен!

У перекладі з латиської «Cūkmens» означає «людина-свиня». Взагалі-то, ця кумедна істота вперше з'явилась в якості головного героя дитячої книги «Товстий чужинець, або Переживання та пригоди учня 5-А класу Крістера, його друзів і неперевершеного Цукмена».

Але пізніше влада використала цього персонажа для проведення рекламних акцій на підтримку пропаганди чистоти навколишнього середовища. Так Цукмен став борцем за чистоту доріг і лісів Латвії. На такі заходи владі довелося піти через напружену екологічну ситуацію в країні, в якій узбіччя доріг швидкими темпами перетворювалися на громадські звалища.

Щорічно із зелених зон Латвії доводиться вивозити близько 16 тисяч кубометрів побутових відходів - гори всіляких обгорток, паперових пакетів, пластикових стаканчиків і пляшок, пачок з-під цигарок тощо. А це обходиться владі в кругленьку суму, яка перевищує 700 тисяч євро. До того ж, викинута з вікна автомобіля палаюча цигарка влітку часто перетворює подібні звалища в джерело небезпечних пожеж, завдаючи непоправної шкоди екології.

Насправді, як донедавна нагадували соціальні служби, урни, встановлені по краях латвійських доріг, розраховані на водіїв і пасажирів проїжджаючого транспорту, - але в чималій мірі у перетворенні узбіч на звалища винні місцеві жителі, які залишають свої побутові відходи не тільки біля доріг, але і в гущавині зелених насаджень. Начальник державної поліції повідомив, що впродовж року штрафується лише близько трьох десятків порушників, але цього не достатньо, щоб зупинити безцеремонне поводження з природою.

У зв'язку з цими причинами за ініціативою «Latvijas valsts meži» стартувала інформативно-соціальна кампанія «Не сміти у лісі! Свинею станеш!», яка підтримується Міністерством середовища і Міністерством землеробства. Головним персонажем кампанії став Цукмен. В її рамках на дорогах були встановлені прилади для відеоспостереження, а поблизу в'їздів до столиці та інших великих міст - нові інформаційні знаки, які закликають водіїв бути розсудливими, - адже за порушення передбачається штраф від 50 до 500 латів.

Але, мабуть, головною причиною успіху такої масштабної компанії став ніхто інший, як Цукмен. Вдягнений в рожевий костюм з плащем та знаком п'ятачка на грудях, супергерой взявся особисто стежити за чистотою природи. Він не тільки закликає людей змінити мислення і перестати смітити в лісі, але і повідомляє про триваючі порушення.

Цукмена можна зустріти біля лісових та придорожніх звалищ - він риється в купах сміття в пошуках будь-яких свідчень, здатних видати особу порушників. І йому це вдається. Уривки листів та листівок, чеки з номером кредитної карти та інші «непотрібні» дрібниці, направляють штраф точно за адресою зловмисника! Нещодавно він навіть почав співпрацювати з лісничими - Цукмен примчав на дзвінок з повідомленням про знайдені рештки автомобіля в гущавині лісу. Супергерою не складно було визначити за номерними знаками власника і оштрафувати його на 200 латів.

Завдяки невтомній діяльності Цукмена латвійці стали менше смітити - дехто, звичайно, через побоювання, але загалом люди вдячні рятівникові, і навіть направляють листи на його абонентський ящик, пропонуючи свою допомогу і вносячи нові пропозиції та ідеї.

Але хто ж такий Цукмен насправді? Хто приховується під свинячим п’ятачком? Ось що з цього приводу пише сам супергерой на своєму сайті:

«Я - Цукмен! Найбільш свинський з усіх "менів"! Але я цим вже давно не пишаюсь. Навпаки - я намагаюсь застерегти людей від долі, яка спіткала мене. Багато років тому я був безтурботним хлопчиськом. Без свинячої морди і без плаща. Світ був безмежним, море по коліна. Мені здавалось - викину клаптик паперу, та й хтось підійме. Викину старий холодильник - хтось його забере. Так я і робив: що не потрібно - кидав з машини через вікно. Як що зайве - на землю!

Одного разу я збирався позбутися відпрацьованого моторного масла - просто десь вилити. Вирішив зробити це на березі озера. Ну і що!? Хіба ж я не вінець природи, хіба я не маю на це права? Та й врешті-решт: хіба масло не настільки ж природне, як і бруд? Я взяв гайковий ключ, почав відкручувати пробку. "Не виливай масло, поросям станеш," - почув я раптом. "Божевільний", - подумав я, але ввічливо відповів: "Так я ж не виливаю - саме тече", і вивернув пробку. Я глянув - то був маленький дідок з сивою борідкою і поросям під пахвою. "І все ж таки, не виливай", - повторив він. Порося почало брикатися, невідомо звідки піднявся вітер. Пролунав оглушливий гуркіт, все вкрилося рожевим туманом. Спочатку здалося - грім! Але ні! Це був сильний, тривалий, гучний вереск кабана, який донісся зі сходу, перекотився через мене, оглушивши і поваливши мене в калюжу масла. Він ще довго гуркотів за пагорбами на заході.

Я встав. Дідок з поросям зник, але щось змінилось. Я повернув дзеркало машини і оглянув себе: рожевий плащ, свинячий п’ятачок, хвіст кільцем а замість долонь - свині копита! Спершу здалося, що це жарт. Потім я намагався позбутися плаща. Але марно - він приріс до спини. Я помацав п’ятачок - він виявився частиною мого обличчя. Ніщо не могло описати мій відчай. Єдине, чого я бажав - повернути свій колишній вигляд. Але я не знав - як.

Я кликав дідка з поросям - марно. Я зібрав вилиту олію до останньої крапельки - ніякого результату. Але потім я абсолютно випадково сунув руку в кишеню плаща і знайшов записку, написану кривеньким почерком: "Ти будеш боротися за чистоту в лісі. Ти будеш говорити з людьми, виховувати дітей. Ти будеш проповідувати чистий ліс і те, що кожен, хто смітив у лісі, рано чи пізно перетвориться на свиню. Ти будеш влаштовувати суботники, зустрічатися з журналістами та брати участь у рекламних заходах. І тільки тоді, коли Латвія буде такою чистою, як - наприклад - Норвегія, ти знову станеш людиною".

Про подальше вам відомо. Я закликаю: не сміти у лісі! По-перше, перетворишся на свиню. По-друге, ти зіпсуєш ліс, отруїш і вб'єш багато живих істот. По-третє, ти віднімеш радість у багатьох людей. А по-четверте, якщо мені через тебе доведеться залишатися Цукменом занадто довго, я тобі просто наб'ю морду!»

За матеріалами сайтів facepla.net та cukmens.lv

X

Вхід

Завантажую...