Світлодіодні лампи - домашній експеримент

LED

Мартін ЛаМоніка (Martin LaMonica), один з журналістів порталу cnet.com, розповідає про свої експерименти використання сучасних економічних ламп для освітлення свого житла, починаючи з ламп розжарювання і закінчуючи світлодіодними лампами.

«Кілька років тому я повністю позбувся ламп розжарювання, замінивши їх компактними люмінесцентними лампами (КЛЛ), і сьогодні я дуже близький до того, щоб зробити ще одну технологічну революцію в окремо взятій квартирі, тобто у себе вдома, і готовий повністю замінити всі люмінесцентні джерела світла на нові - світлодіодні.

Основними недоліками світлодіодних ламп були: неприродно «холодний» блакитнуватий спектр світла, точкова форма джерела світла, що робило неможливим його використання в якості місцевого освітлення, і, нарешті, дуже висока ціна в порівнянні навіть з КЛЛ. Крім того, вибір світлодіодних ламп був дуже обмеженим, і підібрати те, що вам дійсно потрібно було дуже складно.

Сьогодні ситуація міняється на очах. Зараз виробництвом світлодіодних ламп займається вже цілий список компаній, урядові мотиваційні програми дозволяють значно знизити роздрібну ціну цього перспективного освітлювального приладу, лампи виконуються у формі звичних ламп розжарювання зі стандартним цоколем і матовим фільтром, який пом'якшує і розсіює світловий потік. Світло стало комфортнішим, а обіцяний виробником термін служби (десятки років), обіцяє хоч і не швидку, але окупність початкових витрат.

Компанія Lighting Science Group з Флориди надала мені набір світлодіодних ламп EcoSmart для домашнього використання власного виробництва. Велика частина ламп лінії EcoSmart створювали спрямований потік світла, тому сфера їх використання була досить обмеженою.

Нові ж продукти, які з'явилися останнім часом, повністю повторюють форму класичної лампи розжарювання і дають комфортне світло, хоча і не у всіх напрямках, як лами з вольфрамовою ниткою, але цього вже достатньо для того щоб визнати в них гідну заміну гарячим лампам минулого.

Найприємніша новина, що ціни на світлодіодні лампи стрімко знижуються, і вже досягли позначки, коли витрати на їх купівлю стають виправданими. Наприклад, LED лампа еквівалентна 40-ватній лампі розжарювання коштує близько $ 20 на території США.

Встановивши 40-ватний світлодіодний еквівалент під назвою EcoSmart A19 і кілька інших ламп по всьому будинку, через кілька тижнів я зрозумів, що цей тип освітлення цілком комфортний для повсякденного використання. Перше що кидається в очі, це білизна світла в порівнянні з жовтим відтінком КЛЛ. Плюс до цього, нові лампи споживають дуже мало енергії: моя A19 за паспортом повинна була «їсти» 8,6 Вт, але мій тестер показав всього 6 Вт. КЛЛ з аналогічними світловими якостями споживала б від 9 до 13 Вт.

Світлодіодна лампа, яка дає майже стільки ж світла, як і 40-ватна лампа розжарювання, але використовує менше 9 Вт

Тепер вже знайома фігурна компактна люмінесцентна лампа. Одна така лампочка споживає близько 14 Вт, що також еквівалентно 40-ватній лампі розжарювання

А це, власне, і є та сама 40-ватна лампа розжарювання

Однак, 40 Вт недостатньо для місцевого освітлення. Тому мною були розглянуті і 60-ватні світлодіодні замінники, що видають 800 люмен світла. Споживають такі лампи близько 9 Вт, тобто в 6-7 разів менше лампи розжарювання. На ринку зараз можна знайти безліч пропозицій від компаній Sylvania, Philips, GE, Lemnis та інших. Вартість такої лампи знаходиться в районі 35-ти доларів, занадто дорого навіть для людей готових до довгострокових інвестицій.

За різними прогнозами вартість 60-ватного світлодіодного еквівалента повинна опуститися до 10 доларів протягом наступних 2 років. Це вселяє оптимізм. Враховуючи той факт, що світлодіодна лампа теоретично може працювати 50 тисяч годин, це вкладення буде цілком виправданим».

Теорія теорією, але визначальним фактором надійності нових ламп буде все ж гарантія виробника, інакше неякісні вироби можуть підірвати довіру до світлодіодних технологій як це сталося з КЛЛ, які часто виходили з ладу набагато раніше, ніж звичайні найдешевші лампи розжарювання.

X

Вхід

Завантажую...