Світова боротьба за прісну воду загострюється

Світова боротьба за прісну воду загострюється
Відома ще з давніх часів житниця Єгипту — дельта Нілу

30 серпня цього року космічний знімок Ландсат-8 вперше показав проміж хмар початок заповнення гігантського водосховища в Ефіопії на річці Блакитний Ніл. Отже, гостра боротьба за воду Нілу між Єгиптом та країнами, розташованими у верхів'ї головної правої притоки — Блакитного Нілу, перейшла у стадію вирішення.

Загроза зменшення притоку прісної води у дельту Нілу, де проживає понад 40 мільйонів населення, зайнятого переважно зрошуваним землеробством, змушувала Єгипет чинити відчайдушний опір цьому проекту. Лунали навіть загрози розбомбити величезну дамбу, споруджувану в Ефіопії будівельниками КНР. В результаті аж на 4 роки затрималось будівництво греблі і наповнення водойми, якій дали символічну міжнародну назву — «Відродження» (місцева назва — Хідасе). І тепер не менш як 6 років величезна чаша площею 1541 кв. км та ємністю 74 куб. км (майже вдвічі більше, ніж весь Дніпровський каскад) наповнюватиметься водою Блакитного Нілу. Відповідно, суттєво зменшиться приток води до Асуанської греблі й далі — до дельти Нілу. Зменшиться й виробництво енергії Асуанською гідростанцією. За оптимістичними прогнозами розробників проекту, виробництво енергії у Єгипті зменшиться в період наповнення ефіопської водойми на 12%, а після наповнення — на 7%. Проте реалії можуть бути значно суворішими.

Водосховище «Відродження» на річці Блакитний Ніл готове до наповнення (квітень 2018 р.) та початок акумуляції води, яка триватиме 6 років (серпень 2018 р.)

Не менш грізним наслідком буде й щорічне зменшення притоку води у дельту. Адже навіть після спорудження Асуанської греблі зрошувані землі дельти зазнають значних змін. За відсутності дренажу й зрошення земель протягом усього року (2-3 врожаї за рік) ґрунти стають засоленими, знижують свою родючість. Накопичуються токсичні солі й в ґрунтових водах, погіршуючи екологічний стан земель. Отже, сільському господарству, та й усій економіці Єгипту доведеться функціонувати у значно складніших умовах. А про відомі з давніх часів потужні повені, які приносили у дельту Нілу воду й родючий намул, доведеться забути, мабуть, надовго.

Унікальна дамба, споруджена будівельниками КНР для збільшення ємності водосховища «Відродження»

Чекає на дельту Нілу й інша важлива проблема, властива багатьом дельтам річок із зарегульованим греблями й водосховищами стоком. Це — деструктивні процеси на узбережжі. Адже приток наносів, які формують протягом віків річкові дельти, суттєво зменшився вже після спорудження Асуанської греблі. А тепер ще понад 200 млн. тон наносів щорічно осідатиме у новій гігантській водоймі. Що ж до Середземного моря, то воно продовжує свою руйнівну роботу (абразію), розмиваючи береги дельти, знищуючи інфраструктуру. Ці процеси добре помітні як в устях головних проток дельти Нілу — Розети й Дамієти, так і на окраїнах древньої Олександрії.

А попереду ще й очікуване підняття рівня моря, так що проблем жителям дельти Нілу не бракуватиме.

Стародубцев В.М., професор НУБіП України

X

Вхід

Завантажую...