ТОП-10 ідей для екологічно відповідального Нового року

ТОП-10 ідей для екологічно відповідального Нового року

Для того, щоб скласти список корисних еко-ідей святкування новорічних свят, досить згадати всі корисні поради, які ви могли чути стосовно «зеленого» та відповідального стилю життя. Але саме під час цих свят концентрація шкідливих звичок, які далеко не позитивно впливають на навколишнє середовище, досить висока. Про те, як їх правильно уникати і знаходити альтернативу, читайте в простих рішеннях від Green Awards TM.

1. Ялинка

Питання новорічної ялинки обговорюється вже не перший рік. Багато свідомих сімей відмовляються від живого зрубаного дерева на користь штучного. Але штучні ялинки також не вітаються екологами: матеріал, з якого їх виготовляють, навряд чи піддається вторинній переробці, а про те, скільки розкладається в природі пластик точно відомо одне - люди стільки не живуть. Читайте про це докладніше в статті «Яку ялинку вибрати - штучну чи натуральну?».

Так що ж тоді вибрати в якості святкового дерева? Найбільш популярний варіант, особливо серед власників приватних будинків, - ялинка, вирощена у дворі. Єдиний його недолік - доведеться досить довго чекати, поки деревце доросте хоча б до мінімальних розмірів. Та незважаючи на це, по всім іншим показникам така ялинка швидше виграє ніж програє її «мобільним» аналогам. Прикрасьте живим вічнозеленим деревом свій двір, навіть якщо це двір багатоповерхівки. Це стане чудовим подарунком вашому мікрорайону і цілій планеті.

Дизайнери, які цікавляться не лише «зеленими» трендами, але і популярним сьогодні мінімалізмом у святковому інтер'єрі, також орієнтуються на прості рішення, обираючи «легкі» варіанти новорічного дерева. Або ж повної його концептуальної заміни. В Інтернеті можна знайти достатньо варіантів для домашньої або офісної ялинки, де справжнього дерева, по суті, і немає: для створення новорічного образу використовуються всі можливі підручні матеріали. А це і повторне використання матеріалів, і мінімалізм в упаковці. Про деякі еко-ідеї щодо альтернативи новорічній ялинці читайте в статті «10 екологічних новорічних ялинок».

2. Подарунки

Новий рік та Різдво - активна пора обміну подарунками. Вибір подарунка - справа відповідальна, а якщо ще й вибирати подарунки з ухилом в екологічність - удвічі. Звісно, подарунок - річ суто індивідуальна. Але перед тим, як власне щось вибрати, згадайте декілька стандартних порад. Якщо даруєте техніку, неодмінно зверніть увагу на рівень енергоспоживання і маркування продукції. Якщо косметику - на співвідношення органічних речовин у ній; зазвичай, складові на упаковці перелічені в порядку убування за кількістю. А ще краще – даруйте повністю натуральні косметичні засоби. Якщо ж це сувенір, то варто переконатись, що виготовлений він з придатного для природного розкладання матеріалу або піддається вторинній переробці; а ще краще, коли подарунок зроблений власноруч з любов'ю.

3. Вечеря

Скажіть «ні» напівфабрикатам та фастфуду, скажіть «так» домашній їжі місцевого походження. Звісно, умовити влаштувати веганську новорічну вечерю людину, яка лише за наявністю м'яса на святковому столі здатна відчути саму наявність свята, практично неможливо. Але замінити деякі страви на їх вегетаріанські аналоги цілком реально.

Купуючи продукти ближче до будинку, ви не лише зменшуєте кількість викидів від транспорту (яких не уникнути при поїздці до супермаркету), але і підтримуєте місцевого виробника. До вибору продуктів також краще віднестись відповідально. Наприклад, якщо на святковому столі передбачені алкогольні напої, краще заздалегідь дізнатись, де можна придбати домашнє вино або лікери «органічного» походження.

4. Посуд

Проблема пластикового посуду обговорюється переважно в літню пору року - в активний період пікніків і виїздів на природу. Але, на жаль, під час зимового застілля багато хто бере в звичку купувати для столу одноразовий пластиковий посуд, щоб не витрачати потім багато часу на його миття. Звичайно ж, посуд легше викинути, ніж мити. Та найбільш екологічний варіант - користуватися справжнім, багаторазовим посудом. Але якщо ви вже вирішили, що без одноразової тари ніяк не обійтись, і хочете, все ж таки, зробити невеликий внесок у збереження природи, то подбайте про заміну такого посуду хоча б на його паперовий еквівалент - папір потім можна переробити.

5. Відпочинок

Повірте, в нашій країні ще багато барвистих і чудових місць, де варто побувати! Спробуйте в цьому році відмовитись від далеких подорожей, особливо з використанням авіатранспорту, і гарненько дослідити регіон. Не всі українські гірськолижні курорти можуть похвалитись тим сервісом, який пропонують європейські, але барвистість Карпат не поступається багатьом всесвітньо популярним місцям відпочинку. Хочете стовідсоткового «зеленого» туризму, але при цьому комфортних умов? Тоді зверніть увагу на кращі «зелені» курорти за версією Green Awards Ukraine 2011. Лідери «зеленого» рейтингу - екокурорт «Ізки» в Закарпатській області та «Ковчег» на горі Мегура у Чернівецькій. І не забудьте, що поїздка потягом значно зменшує ваш екологічний слід, хоч і доводиться трохи пожертвувати комфортом.

6. Прикраси

Для еко-дерева потрібні еко-прикраси. Це відповідально і логічно. Вибирайте натуральні матеріали, створюйте речі власними руками, а ще краще в родинному колі - це дасть можливість відчути справжню атмосферу свята і зблизитись з рідними, яким ми так мало приділяємо уваги в робочі будні. Дитині можна дати завдання зробити різнокольорову паперову гірлянду, а дорослі тим часом можуть власноруч виготовити іграшки з підручних матеріалів, в мережі також повно ідей з цього приводу. Не забувайте контролювати використання електроенергії, і по можливості розставте по будинку запалені свічки - вони принесуть більше романтики. А вікна можна привести в «зимовий настрій», вирізавши з паперу сніжинки і розпорошити по контуру розчином з білого зубного порошку, більш екологічного варіанту штучного снігу.

7. Прибирання

У році, напевно, всього два періоди, коли всі активно займаються приведенням домашнього вогнища та офісу в порядок: новорічні та великодні свята. Все миється, чиститься, зайве викидається. Сьогодні у продажу вже можна побачити більш-менш «екодружні» миючі засоби. Так, з екологічної побутової хімії варто звернути увагу на відзначені премією Green Awards Ukraine у 2011 році побутові миючі засоби, розроблені українськими вченими, - Dakos, кращий зелений товар у цій сфері (3-є місце в рейтингу «зелених» товарів України в 2011 р.).

Пора також звільнити себе та оточуючих від негативних емоцій, які встигли накопичитись протягом року (чи декількох) в старих речах. Але робити це варто відповідально: не полінуйтесь знайти найближчий пункт прийому макулатури і віднести туди стопки використаного паперу, старих газет та журналів. Хоча у нас ще не дуже розвинена структура прийому матеріальної допомоги для бідних та сиріт, якраз на такі свята активізуються громадські організації, які самі раді забрати купи старих іграшок та одягу, щоб вручити їх тим, хто має в них найбільшу потребу. Використовуйте такі моменти з максимальною користю: ви зробите комусь дуже приємно, а себе звільните від непотрібних речей.

8. Енергія

Сьогодні використання енергоефективних технологій та енергозбереження вигідне не лише економічно, тут присутня пряма вигода як для здоров'я людей, так і для чистоти навколишнього середовища.

Особливо під час різдвяних і новорічних вихідних, коли ялинка сяє вогнями гірлянд, в духовці запікається щось смачне, а прийом гостей часом закінчується вранці... Так складно щось змінити в цьому укладі, але можна обзавестись деякими хорошими звичками або альтернативами.

Замініть звичайні лампи розжарювання на енергозберігаючі, якщо ви досі цього не зробили, включаючи вогні ялинки, залиште мінімум світла - тим більше, так легше поринути у святкову атмосферу і повністю нею насолодитись. Створіть у будинку романтичну атмосферу з використанням свічок. Готуйте страви, накриваючи їх кришкою - так вони швидше приготуються за рахунок збереження тепла, і будуть набагато смачнішими. У чайник вливайте рівно стільки води, скільки потрібно – так він не буде використовувати додаткову енергію для нагрівання зайвої води. Вирішуючи проблему опалення не вмикайте в будинку обігрівачі на повну - це точно пізніше відіб'ється на рахунку, а уникнути цього можна, вдягнувши затишну в'язану кофту або загорнувшись з коханою людиною в теплий плед.

9. Упаковка

Від подарунків і святкових закупівель в супермаркетах будинок наповнюється горами пакетів і коробок. Тут точно потрібно згадати, куди ви останній раз поклали свою еко-торбу, і не забувати її під час поїздок за покупками. Також корисним може бути домашній майстер-клас з виготовлення упаковок для подарунків: повірте, така упаковка точно не забудеться, і буде одночасно відповідати критеріям з переробки. Як матеріал можна використовувати старі ноти, газети, іншу упаковку... І все, що тільки може підказати вам ваша фантазія! Головне, щоб було зроблено з любов'ю! А з підручними матеріалами можна також експериментувати у виготовленні незабутніх листівок!

10. Список еко-звичок

Напевно, кожна людина підводить підсумки минулого року в останні його тижні і будує плани на майбутнє. Не забудьте передбачити в своєму особистому плані щось хороше, приємне і корисне для навколишнього середовища. Наприклад, уникати придбання пластикових пакетиків і побутової хімії, яка містить фосфати в новому році, влаштовувати дні вегетаріанця, поміняти всі лампи будинку на енергозберігаючі, здавати макулатуру, забирати сміття з собою, повертаючись з пікніка... Цей список індивідуальний для кожного, але навіть невеликі зміни у споживчих звичках призводять до радикальних позитивних змін. Тож нехай виконання такого «зеленого» плану стане гідним подарунком від Вас Вашим дітям та онукам, а також всій планеті!

X

Вхід

Завантажую...