Топ-10 нововиявлених видів 2012 року

Топ-10 нововиявлених видів 2012 року

Виявлена в басейні річки Ломамі (Демократична Республіка Конго) в 2007 році мавпа лесула (Cercopithecus lomamiensis) — другий новий вид мавп, знайдений в Африці за останні 28 років. Лесула — один з десяти описаних за минулий рік видів, які увійшли до щорічного «рейтингу» нововиявлених видів, складеного співробітниками Університету штату Арізона (ASU). Вчені сподіваються, що подібні рейтинги сприятимуть підвищенню обізнаності про біорізноманіття на Землі.

Люмінесцентний тарган (Lucihormetica luckae) був описаний у вересні минулого року на основі одного екземпляра, знайденого 70 років тому в Еквадорі поблизу вулкана Тунгурауа. Можливо, цей вид вже вимер. Після великого виверження вулкана в 2010 році більше зразків L. luckae знайдено не було. Це рідкісний приклад мімікрії з використанням біолюмінесценції. В надії обманути хижаків, тарган імітує світіння його сусідів по тропічному лісу — отруйних жуків роду Pyrophorus.

Схожа на підводний канделябр, губка-ліра (Chondrocladia lyra) — справжній хижак, при чому неперебірливий. Вертикальні стеблинки губки максимізують площу її поверхні, що дозволяє захоплювати більше мікроскопічної здобичі. Губка-ліра була знайдена біля берегів Північної Каліфорнії на глибині 3400 метрів.

Нещодавно описана фіалка Viola lilliputana — не лише одна з найменших відомих фіалок, це також одна з найменших наземних квіткових рослин у світі: надземна частина фіалки досягає приблизно 1 см. Перші зразки V. lilliputana були знайдені в Андах, на території Перу, у 1960 році. Але формально описати цей новий вид вчені змогли лише в грудні 2012 року.

Ще один приклад мімікрії — нещодавно описана змія Sibon noalamina, яка імітує забарвлення смертельних коралових змій, будучи при цьому небезпечною хіба що для слимаків та інших «м’якотілих» істот, якими вона харчується. Видова назва рептилії в перекладі з іспанської означає «Ні шахтам!». Змія живе в горах Серранія-де-Табасара на заході Панами — в районі інтенсивної гірничодобувної діяльності, яка руйнує її природне середовище проживання. На думку вчених, така незвичайна назва-слоган могла б привернути увагу до проблеми збезлісення в Панамі.

Цей скромний на вигляд організм насправді може нести в собі велику загрозу нашому історичному минулому — в 2001 році чорний грибок (Ochroconis anomala) почав вкривати плямами доісторичні зображення на стінах печери Ласко у Франції. Картини, які стали жертвою грибка, датуються пізнім палеолітом і являють собою велику культурну цінність. Щоправда, існують сумніви, що саме O. anomala став причиною появи плям. Можливо він просто опинився «не в той час, не в тому місці».

Нещодавно описана жаба Paedophryne amauensis живе в опалому листі дощових лісів Нової Гвінеї. Вона настільки мала, що може комфортно себе почувати на 10-центовій монетці. Представники цього виду являються найменшими хребетними у світі. Дорослі жаби-крихітки виростають до 7,7 мм в довжину.

Двометровий вічнозелений кущ Eugenia petrikensis з блискучим смарагдовим листям і гронами яскраво-рожевих квітів був знайдений в лісах східного Мадагаскару. Вже самі по собі ці ліси вважаються екологічним чудом світу: вони ростуть на піщаному ґрунті, люблять високу вологість і буквально напхані ендемічними видами (втім, як і весь Мадагаскар). Зараз вони стрімко зникають, і E. petrikensis, як і багатьом іншим, загрожує вимирання.

До рейтингу увійшов і один викопний вид: комарівка Juracimbrophlebia ginkgofolia, яку дослідники ледь не переплутали з листям гінкго. Справа в тому, що крила комахи майже ідеально імітують листя цієї рослини, і відрізнити їх по скам’янілостям не так і легко. Проте самій комарівці таке маскування було на руку: щоб не сполошити здобич, комахи старались якомога сильніше злитись з оточенням, яким 165 млн. років тому були переважно голонасінні рослини.

Історія відкриття малайзійської золотоочки Semachrysa jade, мабуть, навіть більш цікава, ніж сам вид — першу її фотографію зробив місцевий фотолюбитель неподалік від Куала-Лумпура, а фото виклав в соціальну мережу Flickr. Там її і знайшли ентомологи, які впізнали в комасі новий вид.

X

Вхід

Завантажую...