Цифрова карта морського дна допоможе вченим передбачити наслідки зміни клімату

Цифрова карта морського дна допоможе вченим передбачити наслідки зміни клімату

Невпинно досліджуючи космос, ми все більше дізнаємось про поверхні далеких планет, тоді як загадки нашої планети заховані в глибинах океану і чекають на те, щоб бути розгаданими.

Недавнє дослідження, опубліковане в журналі Geology, представило першу докладну цифрову карту складу осаду морського дна нашої планети, яке покриває 70% її поверхні. Інтерактивна карта не лише дає краще зрозуміти океанічне дно, але й може допомогти передбачити, як океан реагуватиме на зміни клімату.

Дослідники з Університету Сіднея використали для своєї карти близько 14,5 тисяч зразків морських відкладень, зібраних науково-дослідними суднами, які подорожують по всьому світу ще з 1950-х років. Тринадцять основних класів морських відкладень, таких як глина і діатомовий мул, позначені різними кольорами. Карта дозволяє пов’язати зміни, які відбуваються на поверхні моря і на морському дні. Схема розташування різних відкладень не лише розповість дослідникам про минуле океану, вона також дозволить їм краще передбачати майбутні зміни в навколишньому середовищі.

«Глибоке океанічне дно — це кладовище, на якому спочивають рештки мікроскопічних морських істот під назвою фітопланктон, — говорить провідний автор дослідження Адріана Дуткевич. — Склад цих решток може допомогти розшифрувати те, як океани відповідали на зміни клімату в минулому».

Існують інші докладні карти, які використовують супутникові дані для візуалізації топографії океанічного дна, а також інші проекти, такі як GeoMapApp, який збирає докупи багатопроменеві батиметричні дані і також формує цифрову карту рельєфу дна океану, в тому числі карти фізичної океанографії і складу морського дна. Тим не менш, карта морського дна Дуткевич — перша цифрова карта, складена на основі даних про відкладення, які збирались майже півстоліття. Попередні карти відкладень морського дна мало відрізняються від карти, намальованої від руки в 1970-х роках: за даними дослідження, дно океану набагато складніше, ніж вважалось раніше.

Нова карта показує на 30% більше вапняних відкладень і глини на світовому океанічному дні. Вона також показує, що відмерлі рештки важливої складової фітопланктону, діатомових водоростей, які виробляють чверть кисню, яким ми дихаємо, накопичуються на дні моря майже повністю незалежно від їх цвітіння, коли популяція фітопланктону різко збільшується через сприятливі умови.

Багато відкриттів стосуються ложа океану, яке оточує Австралію. «За старою картою більшу частину Південного океану навколо Австралії вкриває глина, тоді як наша карта показує, що насправді ця область є складною мозаїкою мікрозалишків, — говорить Адріана Дуткевич. — Життя в Південному океані значно багатше, ніж вважалось раніше».

X

Вхід

Завантажую...