У Швеції дефіцит... сміття

У Швеції дефіцит... сміття

Швеція – одна з небагатьох країн, де для опалення житлових будинків використовується спалення відходів. Але зараз перед країною постала незвична проблема – дефіцит цих самих відходів. Шведські звалища повністю спорожніли, а сміттєві ресурси вичерпались. Тепер ця північна скандинавська країна просить допомоги у своїх сусідів, імпортуючи сміття, переважно, з Норвегії. Країна опинилась в настільки неприємній ситуації, що владі щорічно доводиться закуповувати близько 800 000 тонн відходів.

Програма переробки відходів почалась ще в 40-х роках минулого століття, з того часу Швеція досягла значного успіху в спалюванні сміття, навіть, можна сказати, «передосягла» – зараз на звалищах залишилось близько 4% всіх відходів країни. Щороку Швеція виділяє на різні потреби, зокрема на опалення, близько 2 млн. тонн сміття, завдяки чому жителі 800 тисяч шведських будинків отримують тепло, і ще 250 тисяч – електроенергію. Але, як бачимо, такої кількості сміття країні не вистачає.

З метою вирішення цієї незвичайної проблеми керівництво Швеції підписало ряд домовленостей з Норвегією, з якої буде вивозитись частина відходів, які забезпечать Швецію теплом і електроенергією, а значить затишком і комфортом. Що до попелу, який являється кінцевим продуктом процесу спалювання та містить, до речі, велику кількість токсичних речовин, то він у підсумку повертається назад до Норвегії – країна не може дозволити собі спалювати відходи, на відміну від їх експортування.

На даний момент влада Швеції налагоджує контакти з Італією, Болгарією, Румунією, країнами Прибалтики, багатими на звалища, з приводу транспортування відходів.

Як Швеція «дійшла» до цього?

Швеція, як і більшість країн Європейського Союзу, сортує побутові відходи за категоріями. Цьому вчать дітей ще у дитячих садках, за порушення цього правила встановлені солідні штрафи. Відходи сортують по контейнерах: паперове сміття, старі батарейки і лампочки, біле і кольорове скло, алюмінієві банки, садові відходи та опале листя. Поширюється дане правило і на більш масивне сміття, для якого в країні працюють спеціальні пункти прийому: для будівельних матеріалів, старих меблів, побутової техніки. Громадяни зобов’язані привозити його самостійно, здаючи безкоштовно. Один такий пункт функціонує на 10-15 тисяч мешканців, загальна їх кількість сягає 700 по Швеції.

Відходи ділять на частини, одна з яких йде на вторсировину, інша – на виробництво біогазу або перетворюється під час спалювання на електроенергію або тепло. Подача електроенергії і тепла в Стокгольмі на 45% забезпечена саме переробкою відходів, а, якщо говорити про масштаби країни, її частка в енергозабезпеченні досягає 20%. Завдяки цій програмі шведська столиця стала однією з найбільш чистих і зелених столиць світу, хоча в ній розташовано п’ять станцій збору сміття, а також завод по його спаленню.

Варто відзначити, що переробка сміття – задоволення не з дешевих і на досягнення сьогоднішніх результатів країні знадобилось дуже багато часу, однак шведи не шкодують грошей на вирішення проблем навколишнього середовища, йдуть на все аби поліпшити якість життя і подбати про екологію.

За один рік, як підрахували експерти, людина виробляє 3000 кг сміття, а тільки після виготовлення одного мобільного телефону залишається близько 75 кілограмів відходів, а значить цей ресурс буде в наявності завжди. На сьогодні цей проект мало популярний у світі, а багато країн з великим задоволенням продають Швеції свої відходи. В їх число входять Норвегія, Німеччина, Великобританія.

Говорячи про ситуацію в відходами в країнах СНД, які, на жаль, завалені звалищами, шведи дуже оптимістичні, стверджуючи, що подібні «зелені» проекти реально реалізувати в будь-якому куточку світу. Для нас вони поки що є нездійсненною мрією – зважаючи на відсутність належної мотивації, доводитися сподіватися тільки на свідомість громадян.

X

Вхід

Завантажую...