В Африці планується висадити "Велику зелену стіну"

Велика зелена стіна

Ініціатива, народжена на Чорному континенті, - один з наймасштабніших проектів в історії людства. Його результати поширяться на багато поколінь і будуть легко помітні з космосу. Африканці мають намір протягнути найширшу штучну лісосмугу впоперек всього материка від океану до океану. Мета цього проекту - зупинити наступ Сахари.

Проект "Велика зелена стіна" (Great Green Wall, вона ж Grande Muraille Verte) існує вже три роки під егідою Африканського союзу (African Union) та спільноти держав Сахель-Сахари (Community of the Sahel-Saharan States), але не можна сказати, що весь цей час він розвивався. Сама думка про висадку трансконтинентального лісу народилася ще п'ять років тому, та тільки питання з фінансуванням настільки колосальної роботи так і не було вирішене. Аж до теперішнього моменту.

За задумом африканців, гігантський штучний ліс пройде через 11 країн. Це Сенегал, Мавританія, Малі, Буркіна Фасо, Нігер, Нігерія, Чад, Судан, Еритрея, Ефіопія і Джібуті. Загальна довжина звивистого рослинного поясу, який повинен простягнутися від Дакара на Атлантичному узбережжі до міста Джібуті на березі Червоного моря, складе 7100-7800 кілометрів, а ширина - 15 км. Таким чином, "Велика зелена стіна" покриє площу близько 11-12 мільйонів гектарів.

Дерева повинні зупинити вивітрювання, деградацію і ерозію ґрунту, допомогти насиченню ґрунту дощовою водою. Ліс перетворить і околиці, змінить локальний клімат, допоможе зростанню пасовищ.

В кінцевому рахунку стіна Grande Muraille Verte покликана стати перепоною на шляху Сахари, а значить, запорукою подальшого розвитку одинадцяти націй, по території яких пройде ліс. Та й їхні сусіди теж отримають користь.

Власне в користі такого сміливого проекту ніхто начебто і не сумнівається, але з практичною стороною питання завжди було туго. Якийсь рух до цих пір відбувався лише в окремих "точках". Так, один з найактивніших прихильників "стіни" - президент Сенегалу Абдулай Вад (Abdoulaye Wade): делегація цієї країни не раз просувала проект на різних світових конференціях з питань зміни клімату.

Але головне - Сенегал, не чекаючи рішучих дій з боку сусідів, сам потроху почав висаджувати деревця "по трасі" майбутнього трансконтинентального лісу. На це вже витрачено два мільйони доларів. Зараз йде велика робота по залученню місцевих громад в посадку "Великої зеленої стіни".

Нещодавно Вад разом з лідерами інших 10 націй, залучених в проект, прибув до столиці Чаду Нджамену на конференцію з боротьби з опустелюванням і просування ініціативи Great Green Wall. Це була перша зустріч на вищому рівні з цього питання, і, можна сказати, вона послужила другим днем народження проекту.

Іронічно, що сама Нджамена за останні двадцять років у повній мірі випробувала на собі наближення Сахари у вигляді все більшої кількості пилових бурь. На околиці своєї столиці жителі Чаду вже вирощують у розсадниках тисячі дерев, щоб створити захисний бар'єр навколо міста. Але ці саджанці - зовсім не частина Grande Muraille Verte. Для її створення потрібно буде докласти куди більше зусиль.

До речі, у всіх 11 державах цього проекту і зараз відбувається зведення лісів через діяльність людини. Висадка Muraille Verte повинна змінити загальний баланс з мінуса на плюс.

Країни-учасниці ініціативи явно не належать до багатих держав планети, тому легко зрозуміти багаторічне затягування проекту. Тим не менш, африканці налаштовані рішуче. Президент Чаду Ідріс Дебі Ітно (Idriss Deby Itno) на відкритті конференції урочисто оголосив: "Велика зелена стіна являє собою проект, задуманий африканцями для африканців, для майбутніх поколінь. І це африканський внесок у боротьбу з глобальним потеплінням".

Погодьтесь, гучні слова малоцікаві, коли вони не підкріплені ділом. Це так, але нині пафос Дебі виправданий. Адже тепер з'явився шанс на реалізацію грандіозної затії в повному обсязі.

Як повідомляє AFP, на тому ж самому саміті з "Зеленої стіни" міжнародна організація GEF (Global Environment Facility) оголосила, що має намір фінансувати цей проект на суму в $ 119 мільйонів.

Організація також розраховує на залучення інших спонсорів після того, як втілення мрії африканців зрушить-таки з мертвої точки.

X

Вхід

Завантажую...