Відкритий несподіваний винуватець танення льоду в Арктиці

Відкритий несподіваний винуватець танення льоду в Арктиці

Автори цього дослідження не применшують важливу роль глобального потепління у зменшенні льодовикового покриву, що прикриває "верхівку" нашої планети. Однак вони знайшли іншого винуватця, на совісті якого велика частина загальних втрат арктичного льоду за останні 30 років.

За даний проміжок часу Арктика втрачала приблизно по 10% площі льоду кожне десятиліття, і цей процес кліматологи традиційно пов'язують з глобальним потеплінням, що прискорює танення льоду. Навіть висловлювалися прогнози, що Арктика почне звільнятися від льодового покриву повністю на літні місяці через півстоліття, а за деякими оцінками - вже у 20-х роках нашого століття.

Але вчені з Японського агентства морських і геологічних наук та технологій (JAMSTEC) проаналізували записи про силу й напрямки вітрів в арктичному регіоні аж з 1979 року - моменту, коли за площею північного льодовикового покриву планети почали стежити з супутників.

Зіставлення даних показало, що найшвидші темпи втрати льоду (у вересні кожного року, і особливо - в 2007-2008 роках) збігаються із зростанням сили вітрів, що дмуть з півночі на південь. Іншими словами, переважаючі в Арктиці повітряні потоки останніми десятиліттями просто видувають крижини в більш південні широти, в яких айсберги і знаходять свій кінець.

Особливо "старається" в цьому плані протока Фрама (Fram Strait). Через неї і взимку і влітку на південь проходять каравани криги, і ця "робота" протоки добре поєднується з картиною сумарних втрат льодовикового покриву. Таким чином, перш ніж бити на сполох і пророкувати швидке зникнення арктичного льоду через потепління, слід глибше вивчити роль вітру в цьому складному процесі, вважають японські фахівці.

X

Вхід

Завантажую...