В еоценових відкладеннях знайдена змія, що проковтнула ящірку з жуком у шлунку

В еоценових відкладеннях знайдена змія, що проковтнула ящірку з жуком у шлунку

Німецькі палеонтологи зробили унікальну знахідку в еоценових відкладеннях кар'єра Мессель (Німеччина). Вони знайшли змію, в шлунку якої знаходиться щойно (на той момент) проковтнута нею ящірка. Ящірка ж, перед тим як стати жертвою змії, встигла закусити комахою. Таким чином, до рук вчених потрапили одразу три ланки древнього харчового ланцюга.

Німецький кар'єр Мессель відомий завдяки численним скам'янілостям, що належать до середнього еоцену (близько 48 млн років тому). В еоцені на цьому місці було кратерне озеро. Припускається, що його глибинні шари були отруєні вулканічними газами, які до того ж періодично проривались на поверхню. Через це в озеро потрапляла, крім численних комах, колосальна кількість наземних хребетних.

Один тільки непарнопалий єврогіппус (Eurohippus) знайдений в Месселі в кількості 39 екземплярів, серед яких трапляються вагітні самки з зародком в утробі і скам'янілими м'якими тканинами матки! Таке виняткове збереження пояснюється токсичним анаеробним середовищем на дні водойми, яке захищало залишки тварин від розкладання.

Завдяки такій палеообстановці вціліла і унікальна викопна «матрьошка» зі змії, ящірки і комахи, опис якої було опубліковано в журналі Palaeobiodiversity and Palaeoenvironments. «Матрьошка» утворилась, коли метрова змія Palaeopython fischeri з родини удавових проковтнула 20-сантиметрову ігуаноподібну ящірку Geiseltaliellus maarius і потім впала в озеро. Із собою вона поховала і останній обід ящірки — жука чи якусь іншу комаху.

Взагалі, вивчення вмісту кишечника викопних тварин — досить рутинна для палеонтологів задача. Скажімо, нікого не здивуєш рибою або головоногими молюсками в травному тракті іхтіозаврів. Трохи більший ажіотаж викликала знахідка перших птахів конфуціусорнісів в шлунку хижого двоногого динозавра з нижньої крейди Китаю.

Однак найчастіше такі скам'янілості можуть розповісти нам лише про дві ланки харчового ланцюга — про саму тварину і про організми, які вона з'їла. А щоб в кишечнику з'їденої істоти вціліла її власна трапеза — це дійсно винятковий випадок. Таке може статись, тільки якщо організм більш високого трофічного рівня загинув, не встигнувши приступити до перетравлювання здобичі.

Саме це і трапилось у випадку змії P. fischeri. Сучасні вужі і пітони повністю перетравлюють своїх жертв за 3-4 дні. Оскільки ящірка, яку проковтнула змія, не демонструє слідів перетравлення, вона провела в шлунку не більше 1-2 діб. До речі, ящірку змія P. fischeri ковтала головою вперед — так само роблять з мишами та іншою довгохвостою здобиччю сучасні змії.

Про комаху, яку встигла проковтнути ящірка перед тим, як стати здобиччю змії, можна сказати небагато. На поверхню проступає лише частина її кутикули, що відливає усіма барвами веселки. Схоже блискуче забарвлення збереглось у багатьох комах з Месселя, особливо у численних тут жуків-златок. Втім, автори статті не наважились ідентифікувати комаху навіть до рівня ряду.

На сьогодні відомий лише один аналогічний приклад викопної «матрьошки», який складається з трьох вкладених одна в одну ланок харчового ланцюга. Йдеться про пермську акулу, знайдену в Німеччині. Перед смертю вона проковтнула двох темноспондильних амфібій, в кишечнику однієї з яких була напівперетравлена риба акантода. Втім, зі збереженням цій рибі не пощастило, як і проковтнутій ящіркою комасі.

Варто відзначити, що існують і проміжні випадки, коли перша ланка харчового ланцюга не зберігається in situ в організмі другої ланки, але впереміш з її залишками присутня в травному тракті істоти вищого трофічного рівня.

Наприклад, в кишечнику кажанів з того ж кар'єра Мессель в невеликій кількості був виявлений пилок, що міг потрапити туди разом з комахами, якими кажани харчувались. А фрагменти комах, включаючи лусочки крил метеликів, в травному тракті мессельських кажанів не рідкість.

Так що ящірки G. maarius були далеко не єдиними комахоїдними тваринами Месселя. До речі, проковтнутий змією екземпляр був не найбільшим представником даного виду. У кишечниках більш дорослих особин G. maarius раніше знаходили залишки рослинної їжі. Можливо, з віком дієта цих ящірок зміщувалась від комахоїдності до всеїдності — відомо, що сучасні ящірки василіски, що належать до тієї ж родини Corytophanidae, що й мессельська G. maarius, в юності харчуються виключно комахами, а потім починають додавати до свого раціону квіти і насіння.

Судячи з подовжених фалангів пальців, довгого хвоста і довгих задніх кінцівок, G. maarius вела деревний спосіб життя. Отже, змія P. fischeri також могла лазити по деревах. Але не виключено, що вона зловила ящірку, коли та спустилась на землю. Так чи інакше, викопні «матрьошки» дають додаткові можливості для палеоекологічних реконструкцій, в чому і полягає їх основна цінність.

X

Вхід

Завантажую...