В пустелі Аризони побудують «сонячну вежу»

В пустелі Аризони побудують «сонячну вежу»

Пустеля і сонце - поняття нероздільні. Тому не дивно, що пустелі по всьому світу магнітом притягують хоч трохи серйозні компанії, які спеціалізуються на сонячній енергетиці - де ще небесне світило буде настільки відповідально виконувати людські примхи? Пустеля в штаті Аризона (США) також не уникла пильної уваги «сонячних» фахівців. Саме тут австралійська компанія EnviroMission готується втілити свій перший, вкрай амбітний проект створення повномасштабної сонячної електростанції (так званої «сонячної вежі»).

«Повномасштабної» - це ще м'яко сказано. За задумом розробників, електростанція буде просто-таки величезною! По завершенню робіт 800-метрова «сонячна вежа» стане однією з найвищих будівель у всьому світі. Загальна продуктивність, оцінена в 200 мегават, дозволить їй постачати відновлювану енергію 150 000 навколишнім містам протягом як мінімум 80 років.

Генеральний директор EnviroMission Роджер Деві (Roger Davey) пояснив журналістам принцип роботи «сонячної вежі» та поділився подробицями щодо підготовки до «Аризонського проекту».

Як це працює

Ідея, яка лежить в основі «сонячної вежі» від EnviroMission, гранично проста. Сонце освітлює і нагріває ділянку землі біля підніжжя вежі, вкриту теплоізоляційним матеріалом і являючу собою щось на зразок дуже великої теплиці. Нагріте повітря прямує вгору, стікаючи до єдиного (центрального) отвору в покритті. Саме тут, в основі вежі, знаходяться турбіни, які й виробляють електрику за рахунок природного висхідного потоку повітря.

Таку систему складно сприймати всерйоз до тих пір, поки не розрахуєш необхідну різницю температур і не збільшиш багаторазово масштаб всієї споруди - що і виконали розробники. Якщо помістити башту в жарку пустельну місцевість, де температура поверхні вдень досягає 40 градусів Цельсія, і додати вплив штучно створеного «парникового ефекту», то температура в повітряному резервуарі становитиме вже 80-90 градусів Цельсія. Залишається збільшити теплицю-резервуар навколо башти так, щоб радіус її сягав кількох сотень метрів, - і отримаєш солідний обсяг гарячого повітря.

Незайвим буде також збільшити висоту вежі до декількох сотень метрів (кожні сто метрів віддалення від поверхні землі означають зниження температури повітря на один градус). Чим більша різниця температур, тим сильніше башта «втягує» гаряче повітря з дна, і тим більше енергії виробляють турбіни.

Переваги такого джерела енергії очевидні:

  • Оскільки електростанція функціонує за рахунок перепаду температур, а не абсолютної температури, то вона продовжуватиме працювати в будь-яку погоду;
  • Оскільки за день ґрунт встигає сильно нагрітися, залишкового тепла вистачить для продовження роботи вночі;
  • Оскільки для зазначеної мети найкраще підходить ділянка сухого розжареного ґрунту, то й зводити «сонячну вежу» можна на більш-менш непотрібному просторі посеред пустелі;
  • Електростанція практично не вимагає техобслуговування - за винятком рідкісного огляду та/або ремонту турбін вежа «просто працює» - з початку будівництва і до зношення конструкцій, які входять до її складу;
  • «Сонячній вежі» не потрібна сировина - ні вугілля, ні уран, нічого, крім повітря і сонячного світла;
  • Вона абсолютно безвідходна і не викидає жодних забруднюючих речовин, крім теплого повітря; певні ділянки теплиці навіть можуть використовуватися за прямим призначенням для вирощування рослин.

Проект Аризона в цифрах

Те, що планують розробники з EnviroMission - аж ніяк не перша спроба створення «сонячної вежі». Дослідна модель, побудована в Іспанії, функціонувала протягом семи років (з 1982 по 1989 рік) і довела працездатність технології.

Проте цього разу все буде набагато масштабніше. Як вже говорилося, проектна висота вежі становить 800 метрів (всього на 30 метрів нижче за дубайський Бурж Халіфа, найвищу будівлю в світі на 2010 рік), діаметр у верхній частині - 130 метрів.

На даний момент розробники з EnviroMission зайняті купівлею земельної ділянки та складанням проектної документації. Вартість будівлі, за їхньою оцінкою, складе 750 мільйонів доларів США. Енергоефективність електростанції очікується на рівні 60%, що робить її набагато ефективнішою і надійнішою за інші поновлювані джерела енергії.

Куди попрямує вироблена «сонячною вежею» енергія, відомо заздалегідь - недавно Державне енергетичне управління Південної Каліфорнії підписало з EnviroMission угоду про співробітництво (попередню купівлю електроенергії) строком на 30 років. Виходячи з результатів фінансового моделювання, спорудження вежі окупиться всього за 11 років, при тому, що її конструкція розрахована на понад 80 років служби.

За умовами договору, електроенергію в американські будинки Аризонська «сонячна вежа» стане поставляти вже на початку 2015 року.

X

Вхід

Завантажую...