Виверження вулкана в Ісландії: наслідки та прогнози

Виверження вулкана в Ісландії: наслідки та прогнози

Як ми вже писали, 21 березня 2010 року на відстані 150 км від Рейк'явіка відбулось виверження вулкану Ейяфьятлайокудль. На сьогодні активність виверження вулкана почала знижуватись. Аналітики почали підраховувати збитки. Виверження вулкана завдало відчутного удару не тільки по міжнародному авіабізнесу, але і по живій природі. На що і яким чином вплинула ця подія, читайте далі.

Як вплине виверження вулкана на клімат?

За словами спеціалістів те, що трапилося напередодні виверження вулкана за шкалою потужності може бути оцінено лише в одиницю. Тоді як виверження ісландського вулкана Гекла в 2000 році було оцінено в три бали. Проте інші вчені дотримуються думки, що викиди такої кількості попелу в атмосферу не можуть не вплинути на кліматичну ситуацію. На думку експертів, виверження ймовірно спричинить кислотні дощі, похолодання і певну зміну клімату.

У той ж час з'явилась думка, що масштабне виверження вулкана в Ісландії «може пригальмувати зростання глобальної температури на Землі на пару років». Таку думку висловив керівник кліматичної програми російського відділення Всесвітнього фонду охорони дикої природи (WWF) Олексій Кокорін.

Як вплине виверження вулкана на живі організми?

Шар вулканічного пилу, що досягає в деяких частинах Ісландії товщини 4 см, став причиною загибелі безлічі живих організмів (багато водоплавних птахів просто загрузли в багнюці, утвореній попелом на поверхні водойм).

Експерти пророкують людям проблеми дихальної системи, шлунково-кишкового тракту. Щоправда це у випадку, якщо вулканічний попіл "спуститься" на Землю у вигляді опадів. Безумовно, найбільша небезпека для здоров'я існує для мешканців сусідніх з вулканом районів. Також можуть виникнути проблеми із здоров'ям у людей з легеневими захворюваннями.

Небезпечне і вдихання насичених фтором частинок попелу, які містяться в повітрі. Фтор є незамінним мікроелементом, але у великих дозах стає токсичним. Осідаючи на траві, попіл опиняється в шлунково-кишковому тракті травоїдних тварин і, перетворюючись у фтористу кислоту, викликає ушкодження клітин стінок шлунку і кишечника. Крім того, надлишок фтору робить кістки скелета і зуби більш крихкими.

Як вплинуло виверження вулкана на концентрацію CO2 в атмосфері?

Виверження ісландського вулкана Ейяфьятлайокудль стало причиною скасування безлічі авіарейсів. Екологи вирішили підрахувати скільки CO2 внаслідок цього "недоотримала" атмосфера нашої планети, враховуючи при цьому вулканічні викиди вуглекислого газу.

Ісландський вулкан щодня викидає в атмосферу Землі близько 150 000 тонн CO2. Європейська авіація відповідальна за викиди 344 109 тонн вуглекислого газу щодоби. В результаті скасування 60% Європейських авіарейсів, авіація кожну добу викидала на 206 465 тонн менше ніж зазвичай. Таким чином, завдяки виверженню вулкана добова емісія CO2 знизилася на 56 465 тонн.

Прогнози щодо виверження вулканів на майбутнє

Після початку виверження вулкана Ейяфьятлайокудль вулканолог Freysteinn Sigmundsson з колегою геофізиком Carolina Pagli з Університету Лідса висловили побоювання, що в найближчі десятиліття танення льоду Арктики зробить виверження вулканів Ісландії більш частими. Тиснучи на земну кору, льодовики ускладнюють процес активізації вулканічної діяльності. Вчені висловлюють побоювання, що глобальне потепління може також стати причиною активізації вулканічної діяльності в Антарктиді, на Алясці і Алеутських островах, а також у Патагонії.

X

Вхід

Завантажую...