Війна проти пластмаси може принести більше шкоди, ніж користі

Війна проти пластмаси може принести більше шкоди, ніж користі

Британський аналітичний центр Green Alliance попередив про ризик непередбачених наслідків, які може викликати хвиля стурбованості щодо пластмас.

Green Alliance зазначають, що пластик відіграє важливу роль у житті людей, і його не можна просто скасувати. Вони хочуть замінити поняття «Війни проти пластику» на «Війну проти пластикових відходів», попереджаючи, що відмова від усієї пластикової упаковки може виявитись непродуктивною.

Основним джерелом викидів парникових газів є сільське господарство, через що вкрай важливим є зменшення продовольчих відходів. Добре упакована їжа краще захищена від псування, а значить упаковка, нехай і пластикова, може допомогти реально заощадити на парникових газах.

Скінченна земля

Іншою потенційною проблемою є заміна пластмас матеріалами на рослинній основі.

Скільки лісів вже вирубано, щоб ми мали змогу вирощувати сільськогосподарські культури, задовольняти світовий попит на м'ясопродукцію, виробляти біопаливо для автомобілів та електроенергію. Втім, існує кінцева сума землі.

Green Alliance побоюються, що попит на замінники пластмаси також може збільшити тиск на ліси. Це, у свою чергу, призведе до збільшення кількості парникових газів, які нагрівають і підкислюють океани, котрі люди прагнуть захистити.

Представниця Green Alliance Ліббі Пік заявляє: «Пластик — це, безумовно, величезна проблема, але ми занепокоєні тим, що правомірне громадське обурення призведе до того, що підприємства та уряди поспішатимуть з неправильними рішеннями. Ми повинні гарантувати, що будь-які рішення, які ми розробляємо, не збільшують викиди, не завдають шкоди світовим екосистемам та не збільшують кількість відходів».

Так, приміром, негативна громадська реакція на пластик змусила Lego оголосити, що в майбутньому компанія виготовлятиме свої іграшки з пластмас, отриманих не з нафти, а з цукрової тростини. Однак «екологічний» конструктор складатиметься з поліетилену — такої ж хімічної сполуки, як і пластик, отриманий з нафти (яка, звичайно, утворилась з рослин мільйони років тому). Деталі «зеленого» конструктора розкладатимуться настільки ж довго і будуть такими ж твердими, якщо наступити на них босоніж.

Забруднення морів

Lego заявляють: «Біопластик, що використовується, виробляється з відновлюваних джерел, і він відповідає вимогам Lego Group щодо якості, безпеки та довговічності».

На що пані Пік відповідає: «Перетворення рослин у пластик цим способом означає, що наприкінці життя вони не будуть біологічно розкладені і матимуть всі можливі недоліки традиційного пластику. Іншими словами, це нічим не вирішує кризу морського забруднення». Втім, на її думку, Lego правильно зробили, що постарались використовувати відновлюваний матеріал для свого конструктора. Але, очевидно, цукрова тростина не стане невичерпним джерелом «чистого» пластику, якщо інші компанії підхоплять цю ідею.

Отже, де шукати рішення? Green Alliance пропонує:

  • Заборонити продукти, які необґрунтовано виготовлені з пластику, та які найімовірніше стануть сміттям, наприклад, ватні палички та соломинки для напоїв.
  • Припинити використання деяких типів пластику — і переконатись, що всі типи використовуваної пластмаси легко переробляються.
  • Розробити ринки вторинної переробки матеріалів, які залишились.
X

Вхід

Завантажую...