Вода Дунаю повинна зрошувати поля України

Вода Дунаю повинна зрошувати поля України

Драматична ситуація складається в межиріччі Дунай-Дністер у зв’язку з частими й усе сильнішими посухами. Значні втрати врожаю, а у цьому році й загибель посівів озимої пшениці на частині площ, призводять до економічного занепаду фермерських господарств. А поряд тече одна з найбільших річок Європи — Дунай, вода якої за своїми властивостями може використовуватись для зрошення наших потенційно родючих південних чорноземів (рис. 1).

Вже й керівні органи Одеської області звертаються до уряду держави по термінову допомогу. Адже родючі ґрунти є, вода Дунаю поряд, її якість цілком задовільна для зрошення. Але велика перепона також є, і вона — у гіркому попередньому досвіді зрошення земель Дунай-Дністровської зрошувальної системи.

Ще у минулому столітті водогосподарські організації реалізували проект цієї системи, коли вода з Дунаю подавалась великим каналом (витрати 100 м3/с) у солоний лиман Сасик (рис. 2), який передбачалось опріснювати тривалими промиваннями річковою водою, й далі транспортувати воду у зрошувальну мережу північніше м. Татарбунари. Планувалось зрошувати близько 30 тис. га південних чорноземів для суттєвого підвищення їх продуктивності.

А далі трапилось те, що не передбачали розробники проекту, але вже тоді розуміли досвідчені фахівці в галузі зрошення, геології, гідрохімії, гідробіології. Подаючи річкову воду у нижню (південну) частину лиману й скидаючи частку цієї води у Чорне море для опріснення лиману, експлуатаційники системи не зуміли (й не могли при такій технології) опріснити воду у північній частині лиману, де вода забиралась у зрошувальну мережу.

Неякісна вода використовувалась для поливу чорноземів й досить швидко погіршила їх властивості, викликавши ущільнення, лужність, слітизацію. Підвищення врожаїв не вдалось досягнути, а шкоду завдали суттєву. Тому вже з 1994 року зрошення припинили, зрошувальна інфраструктура поступово занепадала.

Який же вихід із такого скрутного становища, виходячи із гострої потреби у зрошенні за умов таких швидких і потужних змін клімату? Адже чорноземи придатні для зрошення при використанні сучасних ресурсо-ощадливих технологій. Вода Дунаю також придатна для зрошення за основними характеристиками (мінералізація, іонний склад, рН). Отже, питання за гідротехніками й водогосподарниками, які мають розробити принципово інші шляхи подачі води у зрошувальну систему, дотримуючись науково-обґрунтованих природоохоронних рекомендацій. Але вода Дунаю неминуче повинна слугувати агрокомплексу України.

Професор Стародубцев В.М., НУБіП України

X

Вхід

Завантажую...