Вода у пустелі? Масивний інжиніринговий проект видимий з космосу

Вода у пустелі? Масивний інжиніринговий проект видимий з космосу
Хаузханське водосховище, 18 квітня 2014 року

Штучне озеро в Туркменістані забезпечує вирощування в пустелі вимогливих до води культур, таких як бавовна, але сприяє швидкому висиханню Аральського моря.

Створене в Радянському Союзі у 1950-х, Хаузханське водосховище бере воду з річки Амудар'я, яка знаходиться більш ніж у 1300 кілометрах від нього. Ця вода — основа життя Туркменістану, 80% якого займає величезна пустеля Каракуми. Втім, грандіозний проект став причиною серйозних екологічних проблем країн-сусідів.

Амудар'я — одна з головних «годівниць» Аральського моря, водного простору на кордоні між Казахстаном та Узбекистаном. У зв’язку зі зменшенням надходження води, сьогодні Аральське море — лише блякла тінь себе колишнього; рівень води впав настільки, що тепер «море» перетворилось на чотири дрібних озера. У 2010 році Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун назвав Аральське море «однією з найгірших» екологічних катастроф світу.

Згідно з Програмою ООН по навколишньому середовищу (ЮНЕП), водовідведення радянських часів торкнулось 90% вод Амудар'ї, а також іншої «годувальниці» Аральського моря — річки Сирдар'ї. У період з 1963 по 1987 рік озеро втратило 60% свого обсягу, а концентрація солі зросла удвічі.

Як результат, води в Аральському морі все меншає, натомість проблем у населення навколо нього все більшає: сіль, яка випарюється з дна озера, підхоплюється вітром і розноситься в сусідні райони, в буквальному сенсі засолюючи землю і перешкоджаючи сільському господарству. Рибальство тепер — справа минулого, в той час як питна вода стає все більш дефіцитною.

У ЮНЕП підрахували, що при нинішньому використанні води Аральське море може повністю зникнути вже до 2020 року. Проекти з будівництва дамб та інші зусилля Казахстану зі збереження моря дають лише невеликі шанси на відновлення його колишнього вигляду.

Куди поділась вода?

Як видно із супутникового знімку, Туркменістан в цій ситуації має певний виграш. Каракумський канал, побудований між 1954 і 1988 роками, проходить через сільськогосподарські поля в нижній третині зображення. В результаті фермери отримали можливість вирощувати в пустелі вимогливі до води культури, в тому числі бавовну. У сільському господарстві зайнята половина робочої сили Туркменістану, що дає 7% ВВП. Але країна все одно дуже бідна: станом на 2004 рік 30% населення знаходиться за межею бідності, в той час як 60% — безробітні.

Знімок Хаузханського водосховища був зроблений 18 квітня супутником Landsat 8 та опублікований НАСА 1 липня 2014 року. На знімку збережені природні кольори: багаті на осад води Каракумського каналу впадають змією в бірюзові води штучного озера.

X

Вхід

Завантажую...