Взимку 2010 року Арктика збільшила свої льодові запаси

Взимку 2010 року Арктика збільшила свої льодові запаси

Площа морського льоду, який вкриває Арктику, значно зросла за минулу зиму, досягнувши найвищого показника з 2001 року. Цієї зими площа арктичного крижаного покриву була майже на 1 млн кв.км більше, ніж у рекордно-теплому 2007 році. Максимальна площа заледеніння взимку цього року склала 15,25 млн кв.км (для порівняння, середнє значення максимальної площі заледеніння з 1979 по 2000 рік - 15,75 млн кв.км). З графіка чітко видно, що площа льодового покриву Арктики цього року впритул "підібралася" до багаторічної норми.

Більш того, зазвичай своєї нижньої межі морський лід досягає в середині березня, проте нині він продовжував повзти на південь і в кінці місяця, та досягнув свого максимуму 31 березня - найпізніше за всю історію супутникових спостережень з 1979 року. Попередній рекорд пізнього максимуму утворення арктичного льоду був досягнутий 29 березня 1999.

Тим часом вчені Американського національного центру снігу і льоду (NSIDC) підкреслюють, що це явище - аномалія, а не спростування теорії глобального потепління. До суворої зими в Північній півкулі призвела зміна троянди вітрів в полярних широтах. За інформацією експертів, пізній максимум викликаний, головним чином, холодними вітрами з боку Берингового і Баренцового морів. При цьому, середня температура в центральній частині Північного Льодовитого океану залишалася вищою за середню, а лід - більш тонким, ніж у попередні роки. Прогнози про те, що влітку 2013 року Арктика повністю позбудеться крижаної шапки, залишаються в силі, бо утворений за зиму покрив має швидко розтанути, запевняють дослідники.

Інші фахівці - наприклад, Девід Уайтхаус з Фонду глобального потепління - вважають прогноз на 2013 рік занадто сміливим. Він заснований на тому, що в 2007 і 2008 роках площа літнього льоду була рекордно малою. Влітку 2009-го полярна шапка знову почала зростати. Після нинішньої зими вона, швидше за все, збільшиться.

Віки Поуп, співробітник Метеорологічного бюро Великобританії, прокоментував збільшення льодового покриву Арктики таким чином: «Парникові гази, без сумніву, нагрівають планету, але не треба вбачати в таких настільки короткочасних явищах, як коливання площі арктичного льоду або зимової температури, доказ або спростування теорії глобального потепління».

X

Вхід

Завантажую...