Як довго Земля зможе підтримувати життя?

Як довго Земля зможе підтримувати життя?

За результатами нового дослідження, життю на Землі відпущений термін як мінімум в 1,75 мільярда років, якщо ядерна катастрофа, мандруючий астероїд або інші лиха не зіграють свою фатальну роль раніше. Але, навіть без таких драматичних сценаріїв судного дня, астрономічні сили в будь-якому випадку зроблять нашу планету безлюдною.

Десь через 1,75—3,25 мільярда років Земля перейде з придатної для життя зони Сонячної системи в так звану «гарячу зону». «Населеною зоною» називають область навколо зірки (це стосується не лише нашого Сонця, а й всіх інших зірок Всесвіту), в якій можливе існування рідкої води. Ближче до Сонця, в «гарячій зоні», океани Землі випаруються. Щоправда, планета стане непридатною для складного життя, зокрема людства, ще до того як вона увійде в цю зону.

Проте головним завданням дослідників був пошук життя на інших планетах, а не передбачення «кінця світу» на цій. «Населені зони» всіх зірок з часом зміщуються, що пов’язано з «життєвим циклом» самих світил. Тому при пошуку потенційно населених планет варто враховувати час, відведений їм на підтримку життя. Але не тільки. Необхідно також, щоб на планеті сформувались всі необхідні умови, а саме життя встигло розвинутись. Відомості про еволюцію складних форм життя на Землі дають зрозуміти, що цей процес вимагає дуже багато часу.

Прості клітини вперше з'явились на нашій планеті близько 4 мільярдів років тому. «Комахи з'явились близько 400 мільйонів років тому, динозаври — 300 мільйонів років тому, а квіткові рослини — 130 мільйонів років тому, — розповідає провідний автор дослідження Ендрю Рашбі з Університету Східної Англії. — Сучасні в анатомічному сенсі люди існують лише протягом останніх 200 тисяч років — як ви можете бачити, розвиток розумного життя займає дуже багато часу».

Рашбі та його колеги розробили новий інструмент, який допоможе оцінити час, необхідний для еволюції життя на інших планетах. Нова модель дає побачити часові межі, в яких планета знаходитиметься в придатній для життя зоні. В своєму дослідженні вони застосовували модель на Землі та восьми інших світах, які в даний час знаходяться в «населеній зоні», включаючи Марс.

За розрахунками, всього Землі на перебування в «населеній зоні» відведено термін в 7,79 мільярда років. (З них, за оцінками, пройшло близько 4,5 мільярда років.) Між тим, іншим планетам на підтримку життя дається від 1 до 54,72 мільярда років. «Якщо ми колись муситимемо перебратись на іншу планету, Марс, ймовірно, буде нашим найкращим вибором, — говорить Рашбі. — Він дуже близько і залишатиметься в придатній для життя зоні протягом всього існування Сонця — ще 6 мільярдів років».

X

Вхід

Завантажую...