Як лондонцям вдалось оживити Темзу

Як лондонцям вдалось оживити Темзу
Річка Темза була колись майже мертвою

60 років тому Темза була абсолютно непридатною для життя водоплавних. Зараз в річці живуть тюлені і морські свині, а іноді запливають і кити, розповідає кореспондент BBC Earth.

Курси англійської мови у Львові від Language Step допоможуть подолати мовний бар'єр, розширять кар'єрні можливості та просто зроблять світ набагато більшим. Скористайтесь нагодою та завітайте на langstep.lviv.ua, де ви зможете записатись на різноманітні навчальні програми у самісінькому центрі міста.

На набережній лондонського ділового кварталу, освітленій ранковим сонцем, Рід Газмен шукає свого улюбленого тюленя.

Серед похмурих доків, в які раніше запливали кораблі з усього світу, можна побачити чапель, бакланів, водяних курочок і тюленів. За два кроки звідси — банківський центр Канері-Ворф, головний конкурент лондонського Сіті.

«Коли я роблю ось так, він зазвичай припливає, — Газмен, який працює на сусідньому рибному ринку Біллінгсгейт, шумно пхає металеву огорожу важким черевиком. — Мені здається, він відчуває вібрацію у воді. Він величезний. Деякі люди придумують йому ім'я — Альфред, наприклад. Я ж називаю його просто тюленем».

За минуле десятиліття очевидці засікли в Темзі більше двох тисяч тюленів, сотні морських свиней і дельфінів, і навіть кита. Такі дані дослідження лондонського Зоологічного товариства, яке проводилось з 2004 по 2014 роки і було опубліковано в серпні 2015 року.

Хоча благополуччю річки та її мешканців тепер загрожують інші проблеми (зокрема, велика кількість плаваючого в ній пластикового сміття) — це серйозний прогрес для Темзи, яка була забруднена настільки, що в ній не виживали навіть риби.

Очищення Темзи — безперервний процес

У 1957 році Музей природознавства оголосив Темзу біологічно мертвою. В повідомленнях того періоду річка описується як велика смердюча канава.

«Припливні ділянки Темзи нагадують погано регульовану відкриту стічну трубу, — так в 1959 році відгукувалась про річку газета Guardian, яка в ті часи виходила під назвою Manchester Guardian. — В ній немає кисню на кілька миль в обидва боки від Лондон-Бридж».

Під час бомбардувань часів Другої світової війни були знищені кілька стічних труб вікторіанських часів, за допомогою яких очищалася річка. Післявоєнна Британія не мала ресурсів — а може, і енергії — щоб швидко вирішити цю проблему.

В ще одному матеріалі Guardian, датованому 1959 роком, повідомляється, що член Палати лордів заявив, ніби очищати річку немає необхідності. За його словами, річки є «природним каналом для скидання відходів», і переробка органічних відходів «входить до їх завдань».

Втім, хоч бактерії дійсно беруть участь в розщепленні нечистот, їм також потрібно для цього багато кисню — іншим формам життя кисню може і не вистачити.

Качки біля моста Блекфраєрс

Лише в кінці 1960-х років лондонська каналізаційна система почала поступово вдосконалюватись, країна в цілому — відновлюватись після війни, а річка знову задихала.

На очищенні Темзи позначились і інші фактори. У 1970-і і 1980-і люди стали частіше задуматись про навколишнє середовище; стурбованість населення викликали пестициди і добрива, які потрапляли в британські річки після кожного дощу.

В результаті були прийняті жорсткіші правила, говорить Кріс Куд, заступник керівника благодійної організації Thames21, яка займається поліпшенням стану лондонських водних шляхів.

Деякі поліпшення пояснюються трохи складніше. Наприклад, забруднення Темзи токсичними металами з початку 2000-х знизилось, розповідає Девід Моррітт, експерт з водної екології в коледжі Роял Холловей Лондонського університету.

Частково це дійсно пов'язано з посиленням промислових нормативів, проте у випадку срібла — цей метал є одним з відходів фотоіндустрії — ситуація покращилась виключно тому, що цифрова фотографія прийшла на заміну плівковій.

Так чи інакше, результат був очевидний: риби повернулись. Зараз в Темзі живе 125 видів риб, а в 1950-і роки їх майже не було.

«Якщо максимально наблизити річку до її природного стану, з чистою водою і нормальними стоками, то повертається і біологічне співтовариство, яке її заселяло, — пояснює Кріс Куд. — Не довелось вирощувати риб у неволі і випускати їх у річку — вони самі повернулись».

Рибою, в свою чергу, харчуються морські ссавці, в тому числі тюлені.

Всіх зазвичай цікавлять грайливі тюлені і схожі на дельфінів морські свині — фахівці з охорони природи називають таких тварин «харизматичною мегафауною», — проте Куд більше радий поверненню менш фотогенічного водного мешканця, морської міноги.

«Це стародавні безщелепні істоти, схожі на вугрів, які присмоктуються до боку великої риби і висмоктують з неї соки, — говорить він з непідробним ентузіазмом. — Вони дуже чутливі до забруднення».

Одні негативні чинники перестали бути актуальними, проте на їх місці з'явились інші.

Пластикові відходи наразі є найбільшою загрозою

«Темза стала явно чистішою, ніж раніше, — вважає Девід Моррітт. — Але ось невдача: тепер перед нами нова загроза — пластик».

У 2015 році дослідники з коледжу Роял Холловей виявили у 70% плаваючих в Темзі особин камбали фрагменти пластику в нутрощах.

Пластик може позначитись на здоров'ї великих тварин — згадати гучну історію про пташенят альбатроса, яких батьки годували пластиком.

Однак він небезпечний і для невеликих істот, на яких, в свою чергу, полюють більші звірі. Якщо вони хворіють, проблеми починаються і у хижака.

За словами Моррітта, дослідження ще не опубліковане і наразі розглядається редакцією журналу.

Кампанія під назвою Cleaner Thames стартувала у вересні 2015 року, її завдання — боротьба з пластиковим сміттям. Боротися з ним непросто, адже джерел такого сміття безліч.

Сьогодні Темза — процвітаюча екосистема

Маленькі шматочки пластику — наприклад, ватяні палички і мікрокульки, що входять до складу скрабів для обличчя і зубної пасти — часто спускаються в унітаз або змиваються в раковину. Вони проходять крізь фільтри очисних станцій і розкладаються десятиліттями.

Навіть якщо ви викинули в смітник целофанові пакети і тоненькі обгортки від сигарет, вони можуть потрапити в стічні труби, якщо сміттєвий бак переповниться і вони випадуть назовні, або якщо подує вітер і віднесе їх в інше місце.

За даними приватного комунального підприємства Thames Water, яке відповідає за водопостачання і стічні води Лондона, щороку з водостоків доводиться вичищати понад 25 тисяч тонн сміття.

Є й інші перешкоди для подальшого відродження природних флори і фауни в Темзі.

Наприклад, в центрі Лондона Темза обмежена високими набережними і на ній безліч пасажирських суден. Тому вона дуже гучна, завантажена і швидка для того, щоб косяки морських свиней або дельфінів змогли плисти проти течії, пояснює Кріс Куд.

У тюленів шанси вищі, оскільки при полюванні вони не покладаються на звуки; це робить їх стійкішими до шуму.

Навіть проблема стічних вод не була повністю вирішена. Сильні дощі зазвичай переповнюють застарілу лондонську каналізацію, і дощова вода, перемішана зі стічними водами, виливається в річку, щоб уникнути повені в місті.

Куд сподівається, що новий колектор під назвою Thames Tideway Tunnel, початок будівництва якого заплановано на 2016 рік, поліпшить ситуацію.

Тюлень звичайний (Phoca vitulina) у Темзі

Незважаючи на існуючі проблеми, для Рода Газмена краса цієї річки переважує проблеми з її забрудненням.

Закінчивши ранкову зміну (рибний ринок Біллінгсгейт працює з 4 до 9:30 ранку), він і його колеги відправляються годувати тюленя і розслаблятись. Тюленеві перепадають голови лосося та інші ринкові обрізки.

Показуючи на качок та інших птахів, відпочиваючих на напівзруйнованому бетонному пірсі, Газмен говорить: «Іноді мені здається, що тут свого роду оазис. Я виходжу сюди на перерву, насолоджуюсь сонцем і спостерігаю за тим, що відбувається навколо».

Години роботи ринку добігли кінця. Газмен востаннє штовхає металеву огорожу, намагаючись привернути увагу тюленя.

Ця тварина стала талісманом ринку Біллінгсгейт, про неї писали в газетах і навіть показували на BBC. Але сьогодні, схоже, у неї інші плани.

Газмена це мало турбує. Він кидає прощальний погляд на пару птахів, що гріються на сонечку на тлі хмарочосів зі сталі та скла.

«Сама думка про те, що у нас тут є дика природа, дивовижна», — говорить він.

X

Вхід

Завантажую...