Як Монреальський протокол запобіг утворенню Арктичної озонової діри

Як Монреальський протокол запобіг утворенню Арктичної озонової діри
Арктичний озон без підписання Монреальського протоколу (ліворуч) і з його підписанням (праворуч)

Якби у 1980-х роках не заборонили озоноруйнуючі речовини, сьогодні Антарктична озонова діра була б на 40% більшою, йдеться в новому дослідженні. Моделі також показують, що на іншому кінці земної кулі також відкрився б великий отвір в озоновому шарі. Арктична озонова діра була б достатньо великою, щоб впливати на північну Європу.

Монреальський протокол вважається одним з найважливіших міжнародних договорів в історії. Він був підписаний у 1987 році після виявлення діри в озоновому шарі над Антарктикою. Озон поглинає ультрафіолетове випромінювання, не даючи йому потрапляти до землі у надмірних кількостях. Узгоджені міжнародні дії призвели до підписання в Монреалі угоди ООН, яка забороняла озоноруйнуючі хімічні речовини, зокрема фреони, які колись широко використовувались в холодильниках і аерозолях.

Вчені з Університету Лідса змоделювали, якою була б озонова діра сьогодні, якби нічого не було зроблено. Провідний автор дослідження Мартін Чіпперфілд розповідає: «Ми жили б в епоху постійної озонової діри над Арктикою. Антарктична озонова діра, яка була виявлена до 1987 року, стала б більшою, а над середніми широтами, де проживає досить велика частина популяції, спостерігалось би значиме виснаження озону, зокрема над частиною Європи».

Дослідження показало, що озонова діра над Антарктикою зросла б на 40% до 2013 року, а над середніми широтами північної півкулі озоновий шар став би значно тоншим. Над Арктикою зараз також зіяла б діра, яка б могла тягатись з Антарктичною, що сильно вплинуло б на північну Європу. Втрата озону могла призвести до підвищення рівнів ультрафіолетового випромінювання близько 10% в Австралії, Новій Зеландії і Великобританії, що призвело б до збільшення випадків раку шкіри.

X

Вхід

Завантажую...