Як вибрати екологічно чистий одяг?

Як вибрати екологічно чистий одяг?

На етикетці одягу завжди зазначена інформація про нього, але покупець часто не уявляє, що за цим стоїть. Одяг може викликати і підсилювати алергію та шкірні хвороби, а його виробництво – шкодити навколишньому середовищу. Далі представлена інформація про натуральні тканини, де зазначено наскільки вони дійсно є натуральними.

Бавовна (100% Cotton)

Бавовна вирощується в 76 країнах світу, щорічно її виробляється близько 25 мільйонів тонн. Лідери з виробництва бавовни - США і Китай. Під цю культуру зайнято близько 320 000 кв. км землі, вона вирощується з гігантським споживанням води та енергії. Внаслідок інтенсивного зрошення, сильно страждає ґрунт. Обсяг використовуваних пестицидів і гербіцидів з кожним роком зростає, оскільки зростає кількість стійких до них комах. Для полегшення машинного збирання застосовуються засоби для опадання листя. Багато речовин, що використовується при промисловому вирощуванні бавовни, визнані Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я високонебезпечними.

Але існує й бавовна, вирощена в контрольованому біологічному господарстві без застосування хімії - відповідно до строгих екологічних критеріїв. Частка такої бавовни складає менше 0,1% від світового обсягу. Вирощування бавовни в сівозміні (тобто з вирощуванням певних проміжних культур) і використання натуральних добрив (компосту і перегною) зберігає землю і забезпечує рослини достатньою кількістю поживних речовин. Для відлякування комах-шкідників використовуються безпечні речовини. Бавовна збирається вручну, а не машинами. Це вигідно й економічно, оскільки коробочки бавовни дозрівають не всі відразу і їх збирають у міру дозрівання. Бавовна, зібрана вручну, відрізняється кращою якістю і більшою чистотою, в ній немає домішок листя. Трикотаж з біо-бавовни м'який та ніжний на дотик, його приємно носити. На етикетках таких виробів розміщений напис "100% Organic cotton".

Вовна (100% Wool)

Щорічно у світі виробляється 1,5 млн. тонн вовни, більша частина якої з Австралії, Сх. Європи, Нової Зеландії. В умовах інтенсивного промислового виробництва вівці утримуються скупчено, на малих просторах, страждають від паразитів, тому їх мінімум 2 рази на рік заганяють у ванну з пестицидами, залишки яких можуть бути і в одязі, зробленого з цієї вовни. Крім того, напис "100% Wool" може стояти на виробах, що містять і низькоякісну, і відновлену (отриману шляхом переробки вовняного ганчір'я або клаптя) шерсть.

Як вже зазначалось, у світі щороку переробляється близько 1,5 млн. тонн вовни. Органічної вовни (100% Organic wool) при цьому виробляється приблизно 120 тонн. Тобто це близько 0,0008% від світового обсягу виробництва. Така вовна отримана від овець з контрольованого біологічного господарства. Вівці містяться в природних і гуманних умовах. Вони пасуться вільно, тобто на такій кількості землі, яка може їх прогодувати. При обробці землі не використовуються пестициди та хімічні добрива. Докуповувати зі сторони можна не більше 10% кормів. При утриманні овець не використовуються антибіотики, гормони росту, штучні добавки в корми, не проводяться масові обробки хімією від паразитів, тому що при правильному утриманні (відсутність скупченості, вільний випас) тварини від них не страждають. Також над тваринами не проводяться ніякі насильницькі дії. Сертифіковано незалежними перевіряючими організаціями. Контролюється по всьому ланцюжку - від землі, де пасеться вівця, до кінцевого виробу. Сертифікат, що підтверджує відповідність стандартам якості органічного, потрібно отримувати щороку заново. При обробці волокна і тканини не навантажуються «хімією».

Шовк (100% Silk)

Основний виробник шовку - Китай (90% ринку). Щорічно виробляється близько 80 000 тонн шовку (це 1% від сукупного річного обсягу текстильних волокон). У шовку промислового виробництва іноді виявляють формальдегід та хімічні дезінфікуючі засоби. При вирощуванні шовкопрядів в промислових масштабах часто використовуються гормони (для збільшення розмірів кокона). На плантаціях з тутового дерева використовуються пестициди. Готовий шовк обробляється різними просоченнями. При обробці в промислових умовах шовк відварюють, щоб видалити шовковий клей, при цьому він втрачає у вазі близько 30% і її знову штучно збільшують (використовуючи розчини солей металів, силікати і інші речовини). В цьому процесі відбувається забруднення стічних вод хлоридом олова.

Органічний шовк (100% Organic silk) також існує. Для його виробництва, при вирощуванні тутових дерев не використовується хімія. Шовкопряди тому отримують більш якісну їжу, їх кокони більші (без використання гормонів), якість нитки вище.

Льон (100% Linen)

75% льону походить із країн колишнього СРСР, крім того - з Румунії та Китаю. Вирощування льону менш шкідливе для природи, ніж вирощування бавовни, тому що витрачається набагато менше води. Льон - дуже потужна рослина, практично не схильна до захворювань і не боїться комах, тому навіть при звичайному промисловому вирощуванні використовується істотно менше добрив і пестицидів. Але не зважаючи на напис "100% Linen", річ з таким маркуванням, вироблена в Європі, може містити до 50% бавовни. Якщо ж на етикетці зазначається "No need iron" ("Не потребує прасування"), то це свідчить про обробку полотна штучними смолами, що містять формальдегід.

X

Вхід

Завантажую...