Заборона на використання пластикових пакетів у Китаї розшириться

Заборона на використання пластикових пакетів у Китаї розшириться

У Китаї триває боротьба з «пластиковою залежністю» - як і очікувалося від цієї країни, на державному рівні. За даними Інформаційного агентства новин Сіньхуа (Xinhua) дія заборони на видачу безкоштовних пластикових пакетів незабаром розшириться до книжкових магазинів і аптек. Таким чином китайська влада намагається боротись з багаторічною звичкою використання таких зручних, але згубних для навколишнього середовища одноразових пакетів.

Чжао Джіаронг, заступник генерального секретаря Національної комісії розвитку і реформ (NDRC) і один з провідних фахівців у сфері економічного розвитку Китаю, підтвердив, що книжкові магазини та аптеки по всій країні незабаром приєднаються до супермаркетів, вимушених з 1 червня 2008 року стягувати з покупців плату за пластикові пакети.

Три роки тому Державна Рада КНР видала директиву, яка забороняє виробництво, продаж і використання ультратонких поліетиленових пакетів (тобто таких, товщина яких становить менше 0,025 мм), зробивши Китай однією з небагатьох країн світу, які вжили такі жорсткі заходи для скорочення кількості пластикового сміття. Постанова трирічної давності, покликана зменшити забруднення навколишнього середовища, торкнулась мережі продуктових магазинів, супермаркетів і торгових точок по всій країні.

Вперше безкоштовні пластикові пакети були введені в обіг в 1980-ті роки в провінції Гуандун. Економічні реформи в Китаї привели до швидкого зростання торгівлі, і дуже скоро зручні водонепроникні поліетиленові пакети витіснили традиційні для цієї країни громіздкі плетені кошики. З тих пір десятиліття вільної роздачі пластикових пакувальних матеріалів виробили у споживачів стійку думку, що брати їх «краще більше, чим менше». Отримані «на шару» пакети так само легко викидалися, стаючи, між тим, причиною так званого «білого забруднення». До введення заборони китайці щодня використовували до 3х мільйонів поліетиленових пакетів, і щорічно викидали більше 3х мільйонів тонн подібного сміття. Більшість його потрапляло на численні звалища та полігони або просто відправлялося мандрувати по світу, отруюючи природу. До речі, на думку вчених, для того, щоб «перетравити» ультратонкий поліетилен, природі потрібно більше двохсот років.

З тих пір, згідно з даними Національної Комісії з розвитку і реформ КНР (НКРР), обсяг скорочення використання поліетилену в Китаї досяг значення 24 мільйонів пакетів в рік. Донг Цзіньши, заступник голови Міжнародної асоціації упаковки харчових продуктів в Пекіні, в кінці минулого року повідомив, що завдяки введенню «пластикової заборони» звалища «недоотримали» 100 млрд. пластикових пакетів. Разом за ці три роки кількість використовуваного китайцями поліетилену скоротилась на 60 млн. т, що рівнозначно економії 3,6 млн. т нафти, 500 млн. т вугілля і скорочення викидів СО2 на 1000 т. Використання поліетиленових пакетів у супермаркетах і торгових центрах скоротилось на 2/3, і проблема розповсюдження «білого забруднення» хоча б частково вирішилась.

Варто зазначити, що стосовно приватних торгових точок це твердження не зовсім справедливе: багато з них, боячись втратити покупців, продовжували роздавати безкоштовні поліетиленові пакети. За словами Лі Цзин, заступника директора Департаменту по збереженню ресурсів та охорони навколишнього середовища НКРР, за минулі роки представники відповідних відділів вилучили 2150 млн. «неформатних» (ультратонких) поліетиленових пакетів і закрили 129 дрібних майстерень, які займаються їх незаконним виробництвом.

Чжао Джіаронг стверджує, що уряд буде і надалі посилювати каральні заходи відносно питань неправомірного використання пластикових пакетів. «Нова заборона буде стосуватися роздачі безкоштовних поліетиленових пакетів магазинами, її дотримання стане предметом постійних перевірок», - запевнив він. З метою усунення джерел нелегального пластика державні перевірки пройдуться по основних місцях виробництва ультратонких поліетиленових пакетів. Особлива увага приділятиметься поведінці роздрібних торгівців, найменш схильних до виконання державних розпоряджень.

Крім того, уряд ініціює проведення освітніх акцій у школах і на ринках, покликаних роз'яснити населенню державну політику і зайвий раз нагадати про небезпеку використання ультратонких поліетиленових пакетів для природи, а значить - і для людей.

X

Вхід

Завантажую...