Заростання Канівського водосховища: перспективи невтішні

Заростання Канівського водосховища: перспективи невтішні
Канівське водосховище: вид з с. Кийлів (фото Стародубцева В.)

Проблема заростання Канівського водосховища загострилась у останні роки й вже переросла із суто екологічної у енергетичну, й навіть — у соціальну. Ця водойма затопила значну територію в долині Дніпра (понад 58 тис. га), підтопила низькі береги у його верхній (до м. Українка) та середній (по лівобережжю) частині, спричинила абразійні процеси на високому правому березі від с. Халеп’я аж до Канева. Разом з тим, створення мілкої (середня глибина — 3,9 м) водойми із уповільненою (порівняно з річкою Дніпро) течією призвело до перебудови тут усієї біоти, зокрема — іхтіофауни, водоростей, вищої водної та повітряно-водної рослинності та ін.

Процеси заростання мілководь і формування нових гідроморфних ландшафтів у Канівському водосховищі проходять під впливом, перш за все, надходження великої кількості біогенних елементів з водою Бортницької системи. Суттєву роль відіграє й гідронамив земель вздовж правобережжя з утворенням «Венеційських» каналів до елітних котеджів, добре видимих із космосу, у яких дніпровська вода застоюється й починає «цвісти». Уповільнюють рух дніпровської води у водоймі й інфраструктурні об’єкти лівобережних дачних масивів.

Середні темпи збільшення площі заростаючих мілководь та земельних ресурсів островів й намитих земель дачних масивів сумарно складають за останні десятиліття (згідно наших тривалих досліджень) понад 60 гектарів щорічно. Найбільш стрімко ці площі зростали у 2010 році, який відрізнявся дуже високими літніми температурами. Екстремальний розвиток за той вегетаційний період водяного горіху плаваючого та інших повітряно-водних і водних рослин призвів до збільшення площі заростаючих мілководь на понад 800 га.

На жаль, сильна маловодність Дніпра та його найбільших приток у цьому році обумовлює слабке промивання Канівського водосховища від біогенних речовин, викликає застоювання у ньому водних мас і погіршення якості води. А отже, виникають умови для стрімкого розвитку водної і прибережно-водної рослинності на мілководдях. Обіцяні ж метеорологами високі літні температури повітря роблять прогноз заростання Канівської водойми у цьому році досить невтішним. Космічні знімки Ландсат-8 верхів’я водосховища, наведені нижче, вже за травень і червень наочно показують, як стрімко посилюється заростання території водойми від міста Українка до села Кийлів на протилежному березі лише за один місяць.

Верхів’я Канівського водосховища у травні 2015 року на космічному знімку Ландсат-8
Стрімке заростання водосховища на ділянці м. Українка — с. Кийлів
Канівське водосховище: вид з м. Українка (фото Соловейчук Ю.)

То ж за літні місяці ситуація тільки ускладниться. А тому цій проблемі вже час приділити увагу на найвищому державному рівні.

Стародубцев В.М., Соловейчук Ю.С.
Національний університет біоресурсів і природокористування України

X

Вхід

Завантажую...